Ana Sayfa Köşe Yazıları 5.01.2017 1090 Görüntüleme

Yeşilyurt Gazetesi’ni okuyunuz

DOBRA DOBRA

 Mürtezan Bulut

 Cumhuriyet Tarihi’nin ilklerinden olan gazeteniz Yeşilyurt eski Türkçe olarak ülkemizde 4., Trakya’da 1. olarak yayın hayatına başlamış bir gazetedir. 1925 yılından beri birçok defalar sahip değiştirse bile yayın hayatı kesintiye uğramamış Türkiye’de ömür olarak Cumhuriyet Gazetesi’nden sonra gelmektedir. Bu kadar süre içerisinde hayatının içinde olması tamamen siz okuyucuların ve içinde bulunduğumuz yaşadığımız Demokratik Parlamenter İdari Sistemimiz olan Cumhuriyet sayesinde olmuştur.

Yerel gazeteler ulusal gazetelerden daha önemlidir. Ülkenin sinir uçları gibidir. Nasıl eller, kulaklar gözler her türlü bilgiyi algılayıp beynimize götürüyorsa yerel basın da aynıdır. Ülkemiz büyük bir coğrafya ve yedi bölge, yedi iklim tek idaredir. İdare Ankara başkentte olduğu için yerel de olup bitenlerin gerçek manada objektif takibi ancak ve ancak yerel basın ile olabilmektedir. Bu bakımdan yerel basın kuvvetler ayrılığı prensibi olan Cumhuriyet Rejimimizin vazgeçilmez 4. Gücün yani Basın’ın yerel de gözü ve kulağıdır. İdari sistem olan il ve ilçeler yönetiminin ve bunların başı olan Vali ve Kaymakamların da üstünde denetleyici, yol gösterici ve bilgi vericisidir. Bunları bilen kanun koyucu yerel basını düzenleyen kanunu yaparken onların uzun soluklu yaşam alanı temin eden tarafsızlığını sağlayan bazı maddi olanakları kamu menfaati olarak yasalaştırmış ve kanun maddeleri haline getirmiştir.

* Bilmek öğrenmek bir haktır

Demokrasi ile idare edilen ülkelerin vatandaşlarının her türlü hak ve hürriyetleri ve kullanılmaları teminat altına Anayasalar tarafından alınmıştır. Bu haklardan en önemlisi can ve mal emniyeti ile huzurunun sağlanması mülkiyet hakkının sağlanması haklarını kullanırken adaletin sağlanması, fertlerin kendi aralarındaki davranışlarında hukuk düzeninin sağlanması ve korunması devlete aittir. Vatandaşlarında bunların teminini istemesi en doğal Anayasal ve Demokratik bir haktır. Fertler yani halkta kendilerini ilgilendiren her türlü gelişmelerden haberi olması için haber alması gerekir. İşte bu öğrenme olayı için haber alma objektif yansız dürüst ve doğru haber alma günümüzde gelişmiş görsel ve işitsel medya yanında en önemli olan yerel medya yani yerel gazetelerdir.

Yerel gazeteler bu yönü ile önemli ve görev itibariyle kutsaldır. Gerek patronları gerek yöneticileri ve muhabirleri ile top yekün önemlidirler. Bunları bilen yerel medyanız yani Cumhuriyet ile yaşıt Yeşilyurt Gazeteniz sizlere her gün tarafsız yansız kral çıplak demeyi bir görev addederek basın hayatında var olmaya çalışıyor.

Bütün bunları bilmeniz gerek. Bugünkü yazımı kaleme almamın sebebi ülkemizin içinde bulunduğu zor günleri daha iyi anlamanızı kolaylaştırmaktır. Okuyun hiç bilenle bilmeyen bir olur mu? Öğrenme okumayla olur. Okuyun gazetemizi de yaşatın.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

HZ. İSA GELECEK Mİ?

HZ. İSA GELECEK Mİ?

Tema Tasarım | Osgaka.com