Ana Sayfa Gündem, Kırklareli, Politika 7 Ocak 2017 1059 Görüntüleme

Vekil Gündoğdu, Bakan Özlü’ye “Sıfır Faizli İşletme Kredisi”ni sordu

 

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye KOSGEB’in 50 bin liralık “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği ” Kredisi’ni sordu.

Türkiye’de artan terör olayları ve ekonomik istikrarsızlıkların Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri ciddi sıkıntılara sürüklediğini ifade eden Milletvekili Vecdi Gündoğdu tarafından verilen soru önergesi şu şekilde:

“Ülkemizde artan terör olayları ve ekonomik istikrarsızlıklar Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerimizi ciddi sıkıntılara sürüklemektedir. İşletmelerimiz bugüne kadar ödeyemeyeceği vergi ve SGK yükü altında ezilmiş, borçlarını yapılandırmış, üretimi ve istihdamı azaltmak zorunda kalmıştır. Ülkemizde işsizlik %11,3’e ulaşmış, 6 milyon kişi umutsuz, işsiz ve gelecek kaygısı yaşamaktadır. OHAL ile birlikte Türk lirası %13-15 düzeyinde değer kaybetmiş, OHAL’in uzatılması risk yaratmış, ekonomik öngörülebilirliği yok ederek ekonomimizi içinden çıkılamaz hale getirmiştir. TÜİK’in gelir yaşam koşulları endeksine göre Avrupa Birliği standartlarına göre ülkemizde yoksul sayısı 16,7 milyon kişiye ulaşmıştır. Tüm bu karanlık tablo içerisinde işletmelerimize bir can suyu, küçük bir destek olabileceği düşünülen KOSGEB’in50 bin liralık “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği”tam bir hayal kırıklığı yaşatmıştır. 244 bin 980 başvuru, yani ihtiyaç sahibi işletme bulunurken sadece 15 bin işletmenin kredisinin onaylanması ve onaylanan işletmelerden bir kısmının da bankalardan olumsuz yanıt alması ihtiyaç sahibi işletmelerimiz için tam bir yıkım olmuştur. Bu doğrultuda, KOSGEB’in 50 bin liralık “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği ”ne başvurup kredisi onaylanarak, bankalardan kredisini çeken işletme sayısının illerimize göre dağılımı nedir, bunlar hangi kriterlere göre belirlenmiştir, illere göre kredi müracaatında bulunan işletme sayısının, kredisini çeken işletme sayısına olan oranı nedir? 50 bin liralık “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği” için TÜİK verilerine göre belirlenen Kırklareli ve tüm illerimizin kotaları ne kadardır, illerimizin kota miktarlarının belirlenmesindeki kriterler nelerdir? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre belirlenen il kotaları doğrultusunda işletmelerin yıllık iş birimi sayısı, net satış hasılatı, üretime ve istihdama katkı sağlayan mikro işletmelere desteklerde öncelik verileceği belirtilmesine rağmen destek programından başvurup yararlanma hakkını elde edemeyen işletmelerin sorunları nasıl çözülecektir?”

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com