Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 5 Ocak 2017 939 Görüntüleme

Vali Civelek, Üniversiteli Gençlere “Kariyer Yolculuğu”nu anlattı

HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü tarafından, “Siyaset ve Yönetim Tartışmaları 3” konulu panel 04 Ocak 2017 Çarşamba günü saat 13.00’te düzenlendi.
Kırklareli Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü tarafından, “Siyaset ve Yönetim Tartışmaları 3” konulu “Kariyer Yolculuğu” başlıklı panele konuşmacı olarak Kırklareli Valisi Esengül Civelek katıldı.
İnteraktif bir şekilde öğrencilere “Kariyer Yolculuğu”nu anlatan Kırklareli Valisi Esengül Civelek, burada yaptığı konuşmasında;
“Bürokrasi yaşamımda, kamu politikalarında, kamu politikalarının oluşturulması, planlanması, uygulanması, koordinasyonu, denetim, sevk ve idaresi gibi göre yetki ve sorumlulukları yerine getiren son 30 yılın karar alma mekanizmalarında bir kadın yönetici olarak yaşamda öğrendiklerimi ve biriktirdiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Eğer bir şekli ile paylaştığım buket sonrası sizlerin kendinizi tanımıza, kendinizi değerli bulmanıza çorbadaki tuz gibi bir fiske kadar katkı sağlayabilirsem bu bana mutluluk verir” dedi.
Kariyer Yolculuğu” başlıklı panelin açılış konuşmasını yapan Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, yaptığı konuşmada; Kırklareli Valisi Esengül Civelek’in Kırklareli Üniversitesi’ne gösterdiği desteklerden dolayı ve burada öğrencilere aktaracağı tecrübe ve bilgilerinin çok büyük kazanç olacağını söyledi.
Daha sonra öğrencilere “Kariyer Yolculuğu”nun zor ve meşakkatli olduğunu anlatan Kırklareli Valisi Esengül Civelek; Kariyer yolculuğunun bir o kadar da keyifli yanlarının bulunduğunu ve bunların keşfedilmesinin gerektiğini ifade etti.
Vali Esengül Civelek; “Sevgili gençler yeni yılda tüm umutlarınızın gerçekleşmesini temenni ediyorum. Bugün siz sevgili gençler ile buluşmak benim için büyük bir memnuniyet. Bizleri bir araya getiren Rektörümüze teşekkür ediyorum. Üniversitemizde çok değerli hocalarınız, tarafından geleceğe en iyi şekilde hazırlanıyorsunuz. Mezuniyetleriniz takibinde tercihleriniz doğrultusunda çalışma hayatında yer alacak ve kariyer yolculuğunuza başlayacaksınız. Kariyer yolculuğu zor ve zahmetli bir süreçtir. Sabır istiyor, kararlılık, inanç, çalışma istiyor. Ama aynı zamanda son derece heyecanlı ve zevkli bir süreçten geçiyorsunuz. Hz. Mevlana’nın dediği gibi ‘Çalınan her kapı anında açılmış olsaydı, sabrın ümidin ve isteğin anlamı olmazdı’ ben sizlere öğüt vermeyeceğim. Siz sevgili gençlerin öğütten hoşlanmadığınız bizler biliyoruz. Öğüdü vermek kolay, örnek olmak ise çok zordur” dedi.
Gençlere kendilerine örnek almaları tavsiyesinde bulunan Vali Esengül Civelek, konuşmasında; Gençlerin örnek alırken, başkaları olmamaları konusunda da yarılarda bulundu.
Konuşmasında, gençlere tavsiye ve örnekler veren Vali Civelek; “Aristo’nun söylediği bir söz var. ‘Söylenen en güzel söz söyleyenin doğru söylediği, dinleyeninde yararlandığı söz’ tabiî ki sizler toplumsal yaşamda başarılı olarak nitelendirilen kişileri örnek alacaksınız. Örnek alın. Ama sakın başkası olmayın. Kendiniz olun. Kendinizi bilin. Kendinizi tanıyın. Nerede, neyi, ne kadar yapabileceğinizi keşfedip, yeteneklerinizi açığa çıkarın. Bir insanın kendisini bilmesi, tanıması çok önemlidir. Neyi nerde ne kadar yapabileceğini bilmesi gücünün sınırını bilmesi demektir. Çok sevdiğimiz Yunus Emre ‘İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendin bilmezsin, ya nice okumaktır’ bu sözler bir insanın kendisini bilmesi ve tanıması açısından çok mühimdir. Az önce kariyer yolculuğunun zor, zahmetli ve meşakkatli olduğunu ama keyif veren heyecanlı yanlarının olduğundan bahsettim. Kişisel gelişimciler kariyer yolculuğu ile ilgili bilgilendirme ortamında genellikle bir hikâye ile söze başlarlar. Bu hikâye bambu ağacı hikâyesidir. Bende kariyer yolculuğuma geçmeden önce bu hikâyeyi anlatmaktan zevk alacağım. İçinizde Çin Bambu ağacının hikâyesini bilen var mı? Bambu ağacının tohum ekilip, sulanıyor, gübreleniyor. İlk sene tohumda herhangi bir sene değişiklik olmuyor. Bambu ağacının tohumu ikincisi senede, sulanıyor, gübreleniyor ama ikinci senenin sonunda da filizde yeşerme olmuyor. Yine 3. ve 4.senede de tohum sulanıyor, gübreleniyor ama tohum yeşermiyor. Çok büyük sabır ile 5.yılda da tohum sulanıyor, gübreleniyor, 5. Senenin sonuna doğru tohumda yeşerme başlıyor. 6 hafta gibi bir sürede 27 metreye ulaşan bir bambu ağacı oluyor. Şimdi soru bambu ağacı 6 hafta gibi sürede mi yetişti. 5 yıllık bir sürede mi yetişti. Eğer sabır, emek olmasaydı, bambu ağacının yetişmesinden bahsedemeyecektik. Bürokrasi yaşamımda, kamu politikalarında, kamu politikalarının oluşturulması, planlanması, uygulanması, koordinasyonu, denetim, sevk ve idaresi gibi göre yetki ve sorumlulukları yerine getiren son 30 yılın karar alma mekanizmalarında bir kadın yönetici olarak yaşamda öğrendiklerimi ve biriktirdiklerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Eğer bir şekli ile paylaştığım buket sonrası sizlerin kendinizi tanımıza, kendinizi değerli bulmanıza çorbadaki tuz gibi bir fiske kadar katkı sağlayabilirsem bu bana mutluluk verir” diye konuştu.
Öğrencilerin merak ettiği sorularını yanıtlayan Kırklareli Valisi Esengül Civelek; Soru ve cevap bölümüyle biten panel sonunda Kırklareli Üniversitesi öğrencileri ile bir araya gelmekten mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com