Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 20 Aralık 2016 1308 Görüntüleme

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 86 yıl evvel Kırklareli’deydi

* “Kırklareli’de Halkın çok hassas, Millet ve Memleket işlerinde çok alakalı ve heyecanlı olduğunu gördüm. Faaliyetlerinizi de işittim. Burada geçirdiğim iki gün zarfında edindiğim hislerle, unutulmaz hatıralarla sizlerden ayrılıyorum” diyerek Kırklareli’den ayrılan Ulu Önerde Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ye Gelişi’nin 86. Yılı bugün düzenlenecek olan çeşitli törenlerle kutlanacak. 

HABER MERKEZİ

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ye Gelişinin 86. Yılı bugün düzenlenecek olan törenlerle kutlanacak. Atatürk’ün Kırklareli’ye Gelişinin 86. Yıldönümü Özgürlük ve Demokrasi Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde Atatürk Anıtı önünden İstasyon Caddesi Halk Eğitim Merkezi’ne düzenlenecek kortej ile kutlanacak.

Törenler, Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı önüne saat 14.00’de Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri sunumu ile başlayacak. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, kutlama programına katılan kortej İstasyon Caddesi’nden Halk Eğitim Merkezine, önlerinde dev Türk Bayrağı ile birlikte yürüyüş yapacak. Programın ikinci kısmı ise saat 14.30’da Halk Eğitim Merkezi’nde devam edecek. Buradaki program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayacak. Daha sonra Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun günün anlam ve önemini belirten konuşması, Şiir okunması,  Vali Esengül Civelek’e Türk Bayrağı’nın sunumu, Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan koro tarafından Atatürk’ün sevdiği şarkılardan oluşan konser, Araştırmacı yazar Nazif Karaçam’ın konuşmasının ardından Tarih Araştırmacısı Ali Arslan’ın “Atatürk’ün Kırklareli’ne Gelişinde Ulusal Basın”  adlı Fotoğraf Sergisi açılışı yapılacak. Buradaki program Hardaliye İkramı ile son bulacak. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ye Gelişinin 86. Yılı, Kırklareli Kent Konseyi Türk Sanat Müziği Korosu’nun Rektörlük Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de vereceği konserle sona erecek.

*  Mustafa Kemal Atatürkün Kırklareli’ye Gelişi

Zamanın İçişleri Bakanı Şükrü Kaya, Valilere gönderdiği bir genelge ile Mustafa Kemali Paşanın 17 Ekim 1930 günü akşamı, trenle yurt gezisine çıkacağını çok önemli bir olaya cereyan etmedikçe, bu gezinin sonunda İstanbula geleceklerini bildirdi.

Mustafa Kemalin Kırklareliye de gelebilecekleri umudunun ışığı, bu haberle birlikte yanmıştır. Nitekim Büyük Kurtarıcı, Trabzon gezilerini İstanbulda bitirmiş ve buradan Trakya İllerine gidecekleri ilgililere duyurulmuştu. Tarih olarak da 20 Aralık 1930 Cumartesi günü bildirilmişti. Haberin resmen açıklanması, günün belli edilmesi, Kırklareli halkında büyük bir sevinç oluşturdu. Halk, günlerce bu konuyu konuştu. Hazırlıklar yaptı. Her ne kadar İçişleri Bakanı, Mustafa Kemalin karşılama törenleri düzenlenmesini istemediğini, halkı kendi ve doğal hayatı içinde görmek istediğini bildirmiş ise de, Kırklareli halkı içinden gelen coşkunluğu yenememiş ve Mustafa Kemali karşılamak için hazırlanmaya başladı.

19 Aralık 1930 Cuma günündün itibaren, bütün köy ve kasabalarından halk temsilcileri Gaziyi görmek iştiyakı ve özlemi içinde kıvranan yurttaşlar Kırklareline gelmeye başladılar. Mevsim kıştı. Dondurucu bir gündü. Hava bulutlu idi. 20 Aralık 1930 Cumartesi günü sabahın erken saatlerinden itibaren halk istasyonda toplanmaya başladı. Şehir ve caddeler bayraklarla donatıldı. Tüm Kırklareli halkı, yakın ve uzak köy ve kasabalardan gelen yurttaşlar, istasyon çevresinde muazzam bir kalabalık meydana getirdiler. Halk sevinçli ve heyecanlıydı. O kadar ki halkın yaşadığı bu psikolojik anı kalemle anlatmak mümkün değildi.

Nihayet saat 13.30 a doğru Mustafa Kemali getiren tren uzaklardan göründü. Muazzam kalabalık Tren geliyor… Gazi geliyor… diye sevinç çığlıkları içinde büyük bir dalgalanma gösterdi. O an yediden yetmişe herkes Büyük kurtarıcıyı görmek iştiyakı ile yanıyordu. Ortalıkta da kolları kırmızı -beyaz pazubentli kimseler görünüyordu. Bunlar Halk Fırkası mensuplarıydılar ve ödevleri güvenlik kuvvetlerine yardımcı olmaktı. Beyaz tren tam saat 15.30 da istasyona geldi ve durdu. Gazi Mustafa Kemal trenden indi. Büyük bir alkış tufanı koptu. Yaşa varol büyük Halaskar diye bağırılıyordu. Mustafa Kemalin yüzü güleçti. Dinç görünüyordu. Sırtında gocuk. Başında kasket vardı. Ayağında kahverengi çizme, külot pantolon. Üstünde süet yelek ve spor ceket vardı. Çok sevdiği köpeği de yanında idi. Yanında tanınabilen kişilerden; İçişleri Bakanı Sükrü Kaya, Halk Fıkrası Genel Sekreteri Recep Peker, Ali Çetinkaya, Kılıç Ali, Tevfik Rüştü Aras, Afet İnal, Ruşen Eşref, Hasan Rıza Soyak, Yaveri Nasuhi Bey, Generallerden Fahrettin Altay ve daha başkaları vardı. Coşkun alkış ve tezahürat ile karşılanan Mustafa Kemal, halkı selamladı. Kendilerini karşılamayan gelenlerin ellerini sıktı. İltifatlarda bulundu. Karışlayıcılar arasında görülenler Trakya Milletvekilleri, Şevket Ödül, Vali Mustafa Arif, Belediye Başkanı Şevket Dingiloğlu, Gazeteci Ali Rıza Dursunkaya Türk Ocağı Başkanı Kara Hafızın Mehmet, Öğretmen Kazım Konuralp, Baytar Süreyya, Kırklareli Fırka Kumandanı Mürsel Paşa, Makbule Süreyya, Şükriye Rahmi ve Hayriye Mehmet Hanım (Umay)lar ile Kavaf Emin, Kağıtçı Ahmet, Av. Nuri Ahmet Ziya Çetintaş, Dr. Mehmet Can, Liseli Aziz Bey, Bilal Güçlü, Helvacızade Kemal, Mahmut Fehmi, Yağhaneci Şevki, Fabrikatör Şükrü (Deli Şükrü) Perese, Tuzcu Salih, Gazozcu Hasan Fehmi Sakarya, Abdullah Altınelli, Üzeyir Koçtürk, Kasap Yakup Gürel Beyler vardı.

Mustafa Kemal kendilerini karşılayanların ellerini sıktıktan, onlara iltifatlarda bulunduktan sonra otomobiline binerek Vilayet Makamına geldiler. Vali Mustafa Arifin de bulunduğu Vilayet Toplantısından sonra, buradan Süvari Tümeni Karargahına gittiler. Geçtiği yol ve cadde boylarına dizilmiş halk toplulukları tarafından çılgıncı alkışlandılar. Buradan Cumhuriyet Caddesini takip ederek (Eski) Belediye Binasına geldiler. Burada Belediye Başkanı Şevket Dingiloğlu ve Belediye Meclisi Üyeleri, Gazeteci Ali Rıza Dursunkaya, Baytar Süreyya Harmankaya, Makbule Süreyya, İmamoğlu Rahminin karısı Şükriye Öner, Mehmet Kızı Hayriye Umay, Fabrikatör Şükrü Perese (Deli Şükrü), Kavaf Emin, Kağıtçı Ahmet, Ahmet Ziya Çetintaş, Dr. Mehmet Can, Bilal Güçlü, Helvacı Zade Hüseyin, Gözlüklü Süleyman, Yağhaneci Haşim Peksöz, Ethem Zade Kemal, Cami-i Kebir Mahallesi Muhtarı Fehmi Mahmut Ağa, Hasan Fehmi Sakarya, Tuzcu Salih, Yağhaneci Şevki, Abdullah Altınelli, Üzeyir Koçtürk, Tüfekçi Kazım, Abbas Hoca (Akyürek) Av. Şükrünün kızı Nimet Hanım, Köylü Birliği Başkanı Av. Nuri Bey tarafından karşılandılar. Ertesi gün yani 21 Aralık 1930 Pazar günü saat 14.30da Türk Ocağına geldiler. Türk Ocağına gelen ana yollar, halk tarafından hınca-hınç doldurulmuştu. Ocağa otomobili ile gelen Mustafa Kemal yol boyunca kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı. Türk Ocağına geldikleri zaman kendilerini bine yakın insanın beklediğini gördüler. Kadın erkek bir arada Türk Ocağının çatısı altında Gaziyi dinlemek için sabırsızlık gösteriyorlardı. Gaziyi kapıda Türk Ocağı Başkanı Kara Hafızın Mehmet, Yönetim Kurulunda Ragıp Özer, Necmettin, Av. Alaeddin, Av. Kemal, Baytar Süreyya, Diş Doktoru Halit ve eşraftan insanlar karşıladı. Bu arada Reşid Altay, Haşim Peksöz, Gazeteci Ali Rıza Dursunkaya, Öğretmen Kazım Konuralp, Yakup Gürel ve daha başkaları göze çarpıyordu. Belediye Başkanı Şevket Dingiloğlu, Türk Ocağı Başkanının hemen yanında bulunuyordu. Mustafa Kemal karşılayıcıların ellerini sıktı ve içeriye girdi. Kalabalığın arasına girip oturdu.

Mustafa Kemal, Türk ocağı hatıra defterine duygu ve düşüncelerini yazdıktan sonra beraberindekilerle dışarıya çıktılar. Türk Ocağı binası önü ve çevresi o an binlerce kişi tarafından doldurulmuştu. Halk, Gaziye tezahürat yapıyordu. Yaşa, varol Gazi, Büyük kurtarıcı diye bağırıyor ve alkışlıyorlardı. Mustafa Kemal kendilerine tezahürat yapanları eli ile selamladı. Sonra eski lise binasında yerleşmiş olan Ziya Gökalp okulunu ziyarete gittiler. Burada sınıfları dolaştılar. Öğrencilere ve öğretmenlere sorular yönelttiler. Ziya Gökalp Okulunda bir süre kaldıktan sonra, Edirneye otomobillerle gitmek üzere şehrimizden ayrıldılar. Gelişlerinde olduğu gibi gidişlerinde de Kırklarelililer kendilerine büyük gösteride bulundular. Ve Büyük Kurtarıcıyı uğurladılar. Mustafa Kemal İnece Bucağında durarak köylülerle sohbet ettikten sonra Edirne’ye gitmek üzere Kırklareli’den ayrıldı. (Kadir Sinici)

 

 

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com