Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Kırklareli 17 Nisan 2019 98 Görüntüleme

“Ülkemizin ciddi manada bir işveren girişimci potansiyeli var”

İstihdam Seferberliği Toplantısında konuşan Kırklareli Valisi Osman Bilgin; “Ülkemizin ciddi manada bir işveren girişimci potansiyeli var. Bu potansiyelin de işçi kardeşlerimizin katılımına baktığımızda bu sayının bir denge sağlamadığını görüyoruz. Ülkemiz çok ciddi bir genç nüfusa sahip. O zaman bizim işverenlerin önünü her türlü açmamız gerekiyor. Hem teşviklerle açmamız gerekiyor hem yatırım teşvikleriyle açmamız gerekiyor hem faiz oranlarıyla açmamız gerekiyor” dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli’de İstihdam Seferberliği Toplantısı düzenlendi. 16 Nisan 2019 Salı Günü , İl Özel İdaresi Fuar Salonunda düzenlenen İstihdam Seferberliği Toplantısına başta Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Kırklareli Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Aytaç Babalıoğlu, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İlhami Cebelli, İlçe Kaymakamları, Kurum Müdürleri ve İşverenler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda ilk olarak konuşan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Aytaç Babalıoğlu 2019 yılında yapılacak istihdam destekleri hakkında bilgiler vererek, uygulamanın hem işverene hem de işçiye ciddi katkılarının olduğunu söyledi. Çalışma ve İş Kurumunun ciddi bir gelişim içinde olduğunu aktaran Babalıoğlu, bu yıl 1 milyon 300 bin istihdam hedeflerinin olduğunu kaydetti.
“Hepimiz için üretimimize devam etmek, insan kaynağımızı muhafaza etmek büyük önem arz ediyor”
Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Soner Ilık, ise Ekonomide yaşanan daralma sebebiyle zor günlerden geçildiğini belirterek şunları kaydetti; “Hepimiz için üretimimize devam etmek, insan kaynağımızı muhafaza etmek büyük önem arz ediyor.
Diğer tüm alanlarda olduğu gibi ekonomik zorluklarla da hep birlikte mücadele etmek durumundayız. Bunun için tüm taraflara sorumluluklar düşüyor. İlgili kamu kurumlarımız çeşitli destek, teşvik ve yasal düzenlemelerle gerekli tedbirleri hayata geçirip iş dünyasını destekliyor.
Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı, Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız çalışmalarıyla yeni istihdam teşvikleri açıklandı. “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.
Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağımız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.
2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.
Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.
İş alınacak kişi kadın, genç ya da engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.
Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.
Bu ve bunun gibi teşvik ve desteklerin hepimiz için önemli bir fayda sağlayacağına inanıyorum ve buradan ilimizin değerli girişimcileri olan sizlere çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın”. Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İlhami Cebelli de İstihdam Seferberliğine büyük önem verdiklerini dile getirdi.
Türkiye nüfusunun 140 ülkeden daha fazla
Son olarak konuşan Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Türkiye nüfusunun 140 ülkeden daha fazla olduğunu söyledi. Türkiye’nin istihdam konusunda çok önemli altyapısı bulunduğuna dikkati çeken Bilgin, iş arayanlar ile işçi arayanlar arasında sıkıntılar yaşandığını gözlemlediklerini belirterek şunları kaydetti; “Ülkemizin ciddi manada bir işveren girişimci potansiyeli var. Bu potansiyelin de işçi kardeşlerimizin katılımına baktığımızda bu sayının bir denge sağlamadığını görüyoruz. Ülkemiz çok ciddi bir genç nüfusa sahip. O zaman bizim işverenlerin önünü her türlü açmamız gerekiyor. Hem teşviklerle açmamız gerekiyor hem yatırım teşvikleriyle açmamız gerekiyor hem faiz oranlarıyla açmamız gerekiyor. Ülkemizin inşallah bu yönüyle önümüzdeki günlerde açıklanacak bu teşvik paketleriyle sadece işçi, işveren destekleri değil diğer alanlardaki teşvik paketleriyle de sizler bu alanda daha da rahatlayacaksınız. İstihdam ülkemizin gelişmesi için bir gereksinim. Dolayısıyla bunu hayatın düsturu haline getirmeliyiz ki başaralım.” Konuşmaların adından Ilık, Cebelli ve Vali Bilgin, istihdam seferberliği için taahhütname imzaladı.

Kadir Sinici

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.