Ana Sayfa Edirne, Gündem, Kırklareli, Spor, Tekirdağ 28 Eylül 2018 1467 Görüntüleme

Türk ve Bulgar Öğrenciler Tabiat Eğitimi aldı

 

HABER MERKEZİ

IPA II Çerçeve Anlaşması kapsamında gerçekleştirilen 07.09.2017 tarih ve PD-02-29-263 sayılı sözleşme ile uygulanmakta olan “Partnershipfor Sustainable Tourism Stranja-Sakar/Sürdürülebilir Turizm Strandzha-Sakar Ortaklığı” CB005.1.23.147 Projesi fark yarattı.

Proje Liderinin (Bulgaristan) Tourist Association “Vishegrad, 2. Ortak (Türkiye) Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 1. Bölge Müdürlüğü, Kırklareli Şube Müdürlüğü, 3. Ortak (Türkiye) Trakya Üniversitesi Vakfı ve 4. Ortak (Bulgaristan) Association “Initiativesfor Localand Regional Development’in ortak olduğu proje kapsamında, Türk ve Bulgar öğrenciler Yıldız Dağları Tabiat Eğitim Merkezinde tabiat eğitimi aldı.

Projenin 2. Ortağı olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırklareli Şube Müdürlüğü’nce, 3-17.09.2018 tarihleri arasında Yıldız Dağları Tabiat Eğitim Merkezi’nde 10’ar Türk ve Bulgar öğrencinin katılımıyla 5’şer günlük 3 adet Tabiat Eğitimi gerçekleştirildi. Projenin kapanış forumu da Kırklareli Şube Müdürlüğü tarafından yıl sonunda, Kırklareli’de gerçekleştirilecek.

Partnershipfor Sustainable Tourism Stranja-Sakar/Sürdürülebilir Turizm Strandzha-Sakar Ortaklığı” CB005.1.23.147 Projesi ile kurum ve kuruluşlar arasında ortaklıklar ve iletişim deneyimi kurulmuş ve düzenlenen eğitimler ile doğanın korunması ve sürdürülebilir kullanılması konularında bilinçlendirilmiş bir katılımcı grubu oluşturulmuş olacak.

* Tabiat Eğitimi Kapsamında Türk ve Bulgar Öğrencilerden oluşan 3 Grup Istrancaları keşfetti

Yıldız Dağları Tabiat Eğitim Merkezi’nde 10’ar Türk ve Bulgar öğrencinin katılımıyla beşer günlük 3 adet tabiat eğitiminin ardından yayınlanan doğa eğitimi değerlendirme raporu şu şekilde:

“Merkeze gelindikten sonra ilk olarak grubun işbirliği yapma ve problem çözme becerilerini geliştirmesi ve katılımcıların birbirlerini tanımaya başlamalarına katkıda bulunması için “Buz Kırıcı” olarak adlandırılan oyunlar oynandı ve beden perküsyonu yapıldı. Öğleden sonra “Doğa Nasıl Çalışır” adlı sunum yapıldı ve ardından Tabiat Eğitim Merkezi’nin bağlı olduğu Dereköy’de bulunan Orman İşletme Şefliği’ne gidildi. Şeflikte bulunan ormancılar bölgedeki ağaç çeşitliliğinden ve kendilerinin çalışma alanlarından bahsettiler. Köyde yetiştiriciliği yapılan gıdalar ve hayvanlar hakkında da bilgiler aldık. 2. günün sabahında “Natura 2000” ve “Longoz Ormanları” temalı oturumlar gerçekleştirildi. Istrancalarda uygulanan Doğa Koruma Mevzuatları’na göz atıldı. Istrancaların Bulgaristan ve Türkiye topraklarında bulunan alanlarında ne gibi değişiklikler olduğundan söz edildi. Türkiye’deki milli parklara, kuş ve habitat koruma direktifleri alanlarına harita üzerinde göz atıldı. Öğleden sonra “Istranca Mantarları”nı görsellerle tanıyıp ardından mantar avı için doğa yürüyüşüne çıkıldı. Derslikte öğrenilen iki farklı mantar türü ile arazide karşılaşıldı. 3. gün sabahın erken saatlerinde koruma altında olan Dupnisa Mağarası’na doğru yola çıkıldı. Mağara ziyaretinden sonra İğneada’da bulunan Milli Parklar Ziyaretçi Merkezi’ne gidip çalışanlardan korunan bölgeler hakkında yerinde bilgiler alındı. Daha sonra Mert Gölü civarında kuş gözlemi yapıldı. 4. gün “Doğada hayatı idame ettirme” isimli sunum yapıldı. Doğaya giderken yanımıza almamız gereken malzemeler tek tek incelendi. Öğleden sonra bir orman köyü olan “Armağan Köyü”ne ve kaynağı ile bilinen “Kaynarca Beldesi”ne gidildi. Armağan Köyü’nde, köyde uzun yıllardır yaşamakta olan bir yerli katılımcıları gezdirerek yaşamları ve geçim kaynakları hakkında bilgiler verdi. Kaynarca’da 250 yıldır çalışmakta olan taş değirmen ziyaret edildi ve nasıl un elde edildiği değirmen çalışanı tarafından anlatıldı. 5. gün tüm katılımcıların bir arada olduğu ve eğitimle ilgilerini duygularını paylaştıkları bir atölye gerçekleştirildi. Her katılımcı eğitimde öğrendiği bilgilerle merkezden ayrıldı.” (Savaş Eskici)

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.