Ana Sayfa Edirne, Gündem, Kırklareli, Tekirdağ 30 Kasım 2016 1196 Görüntüleme

Türk Dünyası’nın Öncüleri Kırklareli’de konuşuldu

HABER MERKEZİ

Kırklareli’de “Türk Dünyasının Öncüleri”  isimli panel düzenlendi. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Ahmet Yesevi Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ve Kırklareli Üniversitesi “BİTİG” Kültür-Edebiyat Kulübü işbirliğinde “Türk Dünyasının Öncüleri”  isimli panel; 29 Kasım 2016 Salı günü saat 11.00’da Rektörlük Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

“Türk Dünyasının Öncüleri”  isimli panelin açılış konuşmasını ÇTLE Bölümü Başkanı Doç. Dr. Bülent Bayram yaptı.

Çok önemli bir panel düzenlediklerini aktaran ÇTLE Bölümü Başkanı Doç. Dr. Bülent Bayram; “Kırklareli Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü olarak, bıraktığımız yerden toplantılarımıza, konferanslarımıza ve panellerimize devam ediyoruz.  Bu anlamda Kırklareli’de önemli bir toplantı gerçekleştiriyoruz” dedi.

Kırklareli’de yapılan panele iki önemli kurumdan çok değerli insanların katıldığını ve Kırklareli Üniversitesi öğrencileri için bu panelin değerlendirilmesi gereken bir fırsat olduğunu belirten Bayram; “Kırklareli’ye kadar gelip, bu toplantıya katılan değerli büyüklerimize öncelikle teşekkür ediyorum. Bugün Türk dünyası kişiler üzerinden inşa edilmiyor. Bunlar kurumlar aracılığı ile oluyor. Bugün iki tane önemli kurumumuz bulunuyor. Türk Dünyası’nın geleceğinin inşa edilmesinde iki önemli kurum bulunuyor. Aynı hedef doğrultusunda ilerleyen ama farklı misyonları da üstlenen iki önemli kurumumuz burada. Ahmet Yesevi Üniversitesi 1990’lardan sonra devletimizin temellerini attığı ilk ve en büyük yatırımlardan birisi, Uluslar arası bir Üniversite. Türk dünyasının her yerinden gelen öğrencilere burslar, ücretsiz barınma imkânları ve eğitim sağlayarak, bir anlamda bu kutlu yolculuğun önemli bir misyonunu üstlenmiş durumda. Diğeri ise Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY). Bu güne kadar Türk Sanat, Edebiyat, Tarih Güzel Sanatlar anlamında yaptığı faaliyet, toplantılar ve yayınlarıyla yine Türk dünyasının kültürel geleceğini inşa etmede önemli misyon edinmişlerdir” ifadelerini kulandı.

“Türk Dünyasının Öncüleri”  panelinin öğrencilerin çalışmalarına ışık tutacağını söyleyen Bayram; “Kırklareli’de yaptığımız ve yapacağımız konferans ve paneller oldukça önemlidir. Bu toplantıda öğrencilerimizin geleceğini aydınlatmada beklide yönelecekleri dalda biraz ışık tutabilecek bit toplantı olmasını ümit ediyorum” diye konuştu.

Yapılan açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Fırat Purtaş’ın moderatörlüğünde, Prof. Dr. Musa Yıldız, Prof. Dr. Ömer Özkan, Doç. Dr. İhsan Kalendaroğlu, Yrd. Doç. Dr. Oğuzhan Aydın’ın konuşmalarını yaptılar.

Düzenlenen panele,  akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Bir ödül daha

Bir ödül daha

Tema Tasarım | Osgaka.com