Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 29 Eylül 2016 1010 Görüntüleme

“Suçun kişiselliği ortadan kaldırıldı”

* Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Çarşamba Toplantısı’nda konuşan CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur; “15 Temmuz Kanlı Darbe Girişimi’nin üzerinden 75 gün geçmiştir. Geçen 75 gün sonrasında gerçeklerin netleşmesi gerekirken, aksine belirsizlikler daha da çoğalmış ve bu çoğalan belirsizlikler içerisinde binlerce-milyon düzeyinde mağdurun varlığı söz konusu olmuştur. Hakkaniyete yakışmayan, yasalara aykırı uygulamalar ile aileler dağıtılmış, insanlar işlerinden el çektirilmiş, şirketlerine el konmuş, eşler üzerinden ailelerin cezalandırıldığı uygulamalar ile adalet düzeni yek edilmiştir” dedi.

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanlığı tarafından düzenlenen Çarşamba Toplantısı 28 Eylül 2016 Çarşamba günü parti binasında yapıldı.

Toplantıya; CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, CHP Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Gürcan Gültekin, İl ve İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve partililer. Toplantıda ilk CHP Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Gürcan Gültekin, partililere yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi.

* “100 bin memurun savunması dahi alınmadan işine son verildi”

CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur ise yaptığı açıklamada 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 75 gün geçmesine rağmen gerçeklerin netleşmediğini belirterek şunları kaydetti;

“15 Temmuz Kanlı Darbe Girişiminin üzerinden 75 gün geçmiştir. Geçen 75 gün sonrasında gerçeklerin netleşmesi gerekirken, aksine belirsizlikler daha da çoğalmış ve bu çoğalan belirsizlikler içersinde binlerce-milyon düzeyinde mağdurun varlığı söz konusu olmuştur. Hakkaniyete yakışmayan, yasalara aykırı uygulamalar ile aileler dağıtılmış, insanlar işlerinden el çektirilmiş, şirketlerine el konmuş, eşler üzerinden ailelerin cezalandırıldığı uygulamalar ile adalet düzeni yek edilmiştir. “Suçun kişiselliği” ortadan kaldırılmıştır. OHAL’in yetkileri dahilindeki KHK’ler ile; Anayasa’ya aykırı bir şekilde Kamu Personeli’nin işlerine son verilmektedir. Oysa ki memurun işine; ya kesinleşmiş bir mahkeme kararı ile ya da disiplin soruşturması sonrasında son verilir. Ve her ikisinde de savunma hakkı sonuna kadar kullanılır. 100 bin memurun savunması dahi alınmadan işine son verilmesi Anayasa’nın, OHAL Yasası’nın ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) tüm ilkelerinin açıkça ihlalidir. Yaşananlara bakıldığında; tüm hak ve özgürlükler gibi “Masumiyet Kaidesi” de askıya alınmıştır.

Bu nedenle partimiz CHP; OHAL döneminin KHK’larını Anayasa Mahkemesi’ne taşımıştır. İlk KHK onayımız olmasına karşılık, 2. KHK’da Parlamento devre dışı bırakıldığı için CHP Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak ilgili KHK’nin iptali istenmiştir. Ve Anayasa Mahkemesi’nde bir an önce bu hukuksal garabetinin kaldırılmasını beklemekteyiz. OHAL Dönemi’ndeki KHK uygulamalarına (örneğin memuriyetten ihraç gibi) yargı yolu kapalı değildir. Sadece yürütmeyi durdurma hakkınız yoktur.

Memuriyetten çıkarma işlemi, idarenin bireysel işlemi olduğu için; bireyin 60 gün içerisinde idari yargıda dava açma hakları Anayasa Mahkemesi dahil iç hukuk yollarının tüketilmesinden sonuç alınamaması durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurabilirler. Umarız İş AİHM’e varmadan; adaletsizliklerle, hukuksuzluklarla karşı karşıya gelen bilerce mağdur insan bir an önce, ailelerine ve idare-i itibarlarına kavuşsun. Saygı değer halkımız, OHAL ile ilgili faturayı, öğretmenler, askeri okul öğrencileri, er-erbaşlar ödemişlerdir. Elbette suçu olanlar Yüce Adaletin karşısına çıkarılıp yargılanmalıdırlar. Özellikle de bu sürecin “Siyasi ayakları” açığa çıkarılmalı, iş “Gariban avından” çıkartılmalı. Ancak Parlamentonun devre dışı bırakılması ile öç alırcasına süreçle ilgilisi olmayan nice mağdur yaratılmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı’nın “At izi, it izine karışmıştır” söylemi ardından; Kırklareli ilinde daha önce %100 olan gözaltından tutuklanmaya süreci, %60’lara düşmüştür. Bu çarpıcı bir orandır. Devlet Adalet ile yönetilir. Öç alma duygusu ile yönetilmez. Ve Adalete, Yüce Türk Adaletine inancımız sonsuzdur. Yeter ki siyasetin gölgesinde gerçekleştirilmesin. Ve dile getirdiğimiz üzere; Camiye, Kışlaya, Adliyeye siyaset girmesin. Ve bizler Cumhuriyet Halk Partililer olarak; adil bir yargılama sonucunda gerçek suçluların açığa çıkacağına, masum insanların özgürlüklerine kavuşacağına inancımız sonsuzdur. Ve biz sonuna kadar bu ülke insanına sahip çıkacağımıza ve onların yanında yer alacağımıza söz veriyoruz. İstediğimiz tek şey; Adalet mekanizmasının siyasetten arındırılarak adil çalışması, ülkede Demokratik Parlamenter rejimin ve Adil Hukuk Sistemi’nin egemen olmasıdır.”

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu’nun gündeme dahil yaptığı açıklamaların ardından toplantısı basına kapalı olarak devam etti. (Kadir Sinici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com