Ana Sayfa Edirne, Gündem, Kırklareli, Tekirdağ 6 Aralık 2016 1122 Görüntüleme

“Sorunlarımızın acilen çözülmesini istiyoruz”

 

HABER MERKEZİ

Kırklareli’de “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler kapsamında 03 Aralık 23016 Cumartesi günü saat 15.00’te Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şube Başkanlığı tarafından Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu.

Ardından “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” nedeniyle Türkiye Sakatlar Derneği tarafından hazırlanan basın bildirisini TSD Kırklareli Şube Başkanı Ercan Dingler okudu.

Dingler okuduğu basın bildirisinde şunları kaydetti;

“Sorunlarımızın 2022 Sayılı Yasa İle tanınan Engelli/Yaşlı Aylığı ve 2828 Sayılı Yasa kapsamında sunulan evde bakım geliri ile sınırlı olmadığını ve fakat bu yasalarda yapılan değişiklerle ortaya çıkan sorunlarımızın acilen çözülmesi gerektiğini belirtmek istiyoruz. Ayrıca Engelliler, Anayasal haklardan olan, istihdam ve eğitim hakkından eşit ve etkin bir şekilde yararlanamamaktadırlar. SGK tarafından karşılanması gereken tekerlekli ve akülü sandalye, protez-ortez, işitme cihazı ve diğer bir çok sağlık hizmeti ve tıbbi malzeme; yardım kuruluşları, kilise, hayırsever desteği ve mavi kapak kampanyası gibi yöntemlerle temin edilmeye çalışılmaktadır. Bu durum etkin sağlık hizmeti alınmadığının kanıtıdır. Sağlık Kurulu Raporları ile maluliyet oranı %40’ın altına çekilmek suretiyle engelliler, engelli sayılmıyor. Rapor talepleri için randevular en erken 1 ay, hatta 10 ay sonraya veriliyor. Erişilebilirlik sorununun 5378 Sayılı Yasay ile en geç 2012’de çözüleceği sözü verilmesine rağmen yıl 2016 hâlâ çözülmedi. Bu nedenle birçok engelli arkadaşımız

* “EVDE HAPİS” hayatı yaşıyor”

Başta söylediğimiz gibi, sorunlarımız çok ve burada hepsini ifade etmek zor. Ancak, 2013 ve 2014 yıllarında yapılan yasa değişiklikleriyle, engelliler akrabaya havale edildi ve bu değişiklik ciddi dramların yaşanmasına neden oldu. Şöyle ki; 1976 yılından beri yürürlükte olan kanun ve yönetmelikler gereği, engelli ve yaşlılar devletten cüzî miktarda Sosyal yardım almaktalar. 2022 sayılı yasa uyarınca bu rakamlar; 2016 yılında engelliler için 1 aylık 342,92 TL. iken, yaşlılar için ise 228,35 TL. kadardır. Hükümetin 2013 yılında 2022 sayılı yasada yaptığı değişikliklerle onbinlerce kişinin geliri kesilmiş ve kesilmeye de devam edilmektedir. Yasa değişikliğine göre, ihtiyaç sahibi yurttaşın engelli/yaşlı aylığı alabilmesi için artık bireyin kendi geliri yerine, aile ve akrabalarının toplam gelirlerine bakılıyor. Böyle olunca da ihtiyaç sahibi bireyi akrabaya bağımlı hâle getiren ve insanlık onuruna yakışmayan bir yaşama zorlayan koşullar ortaya çıkıyor. Aile bireyleri arasında gerginlik yaşanıyor ve ailenin hep birlikte yoksullaşmasına sebep olunuyor. Tüm çağdaş ülkelerde 18 yaşına gelen birey bağımsız yaşama hakkına sahipken, engelliye bu hak tanınmıyor. Yine 2828 sayılı yasada yapılan değişiklikle, kendi ihtiyaçlarını gideremeyecek kadar yaşlı veya engelli olanların evde bakım aylığı olarak 924,73 TL. bakım aylığı alma hakları var. Ancak, anılan yasa değişikliğiyle yüzbinlerce yurttaşın bu yardımları kesilmiş ve kesilmeye devam edilmektedir. Bu da yetmiyormuş gibi, gelirleri kesilen yurttaşlardan icra ve davalarla paralar geri istenmektedir. Binlerce aileden, icra ve davalarla 10.000 TL. ile 70.000 TL. arasında paralar isteniyor. Açlık sınırının altında yaşam süren engelli ve ailelerinden bu bedellerin istenmesi Bu uygulamalarla, ihtiyaç sahipleri zaten yetersiz ölçüde aldıkları maddi yardım imkânlarını da kaybedip, birçoğu “açlıkla ” yüz yüze kalırken, insan haysiyetini zedeleyen mevcut durum, sosyal devlet ilkesiyle uyuşmayan bir tabloyu da ortaya çıkartıyor.” (Kadir Sinici)

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com