Ana Sayfa Köşe Yazıları 25.10.2016 1336 Görüntüleme

Sıfır Sorun’dan Günümüze

DOBRA DOBRA

 Mürtezan Bulut

 2002 Genel Seçimleri’nde ummadığı bir başarı elde eden yeni kurulmuş olan parti AKP eski iktidar partilerinin Seçim Barajı’na takılması ile %35 oranı ile Meclis’te %64 oy çoğunluğuna sahip oldu. AKP’nin 2002 Seçimleri’ndeki Milletvekili Adayları ANAP ve DYP’nin Eski Bakan ve Milletvekilleri ile Milli Görüşçü eski Milli Selamet Partilileri’nden oluşmuş idi. Bu seçim Türkiye’miz için bir şans idi. Koalisyonlardan bıkmış olan seçmen yeni kurulmuş olan bir partiyi tek başına iktidar yapmıştı.

Ekonomik konjöktör uygun idi. Kemal Derviş son Ecevit Hükümeti’nde Ekonomi’den Sorumlu Devlet Bakanı olarak ekonomiyi düzlüğe çıkaracak ve güçlü kılacak bir sürü kanun çıkartmış yeni hükümete yeni bir yük bırakmamış idi. Ara Seçim ile sonradan Deniz Baykal’ın da himmeti ile Meclis’e giren Recep Tayyip Erdoğan Başbakan olmuş ve taşlar yerine oturmuş oldu. İlk iş olarak Avrupa Birliği’ne (AB) girme başvurusunda bulunulmuş ve AB’ye giriş ile ilgili kriterler sırası ile gündeme alınarak uyum süreci ile ilgili birçok yeni yasa meclisten çıkarıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan o süreç içinde gazetecilerin eski süreci hatırlatması üzerine “Ben de her şey ve herkes gibi değiştim” diyerek kendi görüşüne muhalif olanlara mesajlar vererek o kesimi de rahatlatmış oldu. Ekonomimiz hızlı bir büyümeye dış ticaretimiz AB ve diğer ülkelere artan ihracat sayesinde güvenilir ekonomi kategorisine girmiş dış kaynaklar artmış, yabancı yatırımları da umulmadık seviyelere ulaşmıştı. İçteki kamu mallarının satışı ve özelleştirmeler yolu ile vergi artışı olmadan kaynak yaratılmış ve ilk 5 sene gerçekten Sıfır Sorun yani dış olaylar ile PKK’nın olaylarının olmadığı bir dönemde hızlı bir kalkınma ve iyileşmeler ile kişi başına milli gelirimiz 10 bin dolara yükselmiş idi. Bu sonuçlar altında gidilen 2007 Seçimleri’nde AKP ilk meclisinde bulunan ANAP ve DYP’lileri tasfiye etmiş, onların yerine eski partisi olan MSP Görüşü’nde olan adayları meclise taşımıştır.

* Saklı Gerçek Amaç

2007 Seçimleri ilk dönem ile elde edilen sayısal üstünlükten daha fazla sayısal üstünlük elde eden AKP Yönetimi ve Genel Başkan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ilk dönemdeki yönetim tarzından vazgeçerek yerine gerçek amaçları için özledikleri bir Türkiye yaratmak için kulvar değiştirmeye başlayarak, kandırılma bahasına yapısal değişiklikler adı altında o malum zihniyetin yani FETÖ denilen örgütün daha çok devlet kademe ve katmanlarında çöreklenmelerine sebep olmuştur. Sonuç; Eğer ilk dönemlerinden sapmadan yola devam edilse idi bu günlere gelinmezdi. Çare var, çare ilk dönem zihniyetine dönmektir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com