Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 12 Mayıs 2021 272 Görüntüleme

SELEDA‘ DAN AÇIKLAMA

 

Kirlilik meydana getirdiği ve deredeki canlıların ölümüne sebep olduğu yolunda “gazetemize gelen bazı açıklamalar” nedeniyle haberler yayınladığımız Babaeski Kumrular Köyü yakınlarındaki SELEDA Biyogaz Enerji Sanayi Üretim A.Ş, Genel Müdür Muhammet Küolay imzası ile  iddialara yazılı açıklama yaparken; tesisin en yakınında bulunan Kumrular Köyü Muhtarı  Gür de “2 yıl kadar önce bazı sıkıntılar yaşanmıştı. Ancak, o zamandan beridir hiçbir sorun yaşamadık. Zaten işletmeye en yakın köy biziz. Bir sorun olsaydı, önce biz ayaklanırdık. Tesisten çıkan  organik içeriği yüksek fermente sıvı gübre , köylünün talebi ile tarım alanlarına dökülüyor. Zaten orada gübre üretiliyor ve bu tarım alanları için bir nimettir” dedi

 

Şenol Goncagül / Ceyhun Çolak

Özel Haber

 

Medya Grubumuza bağlı gazetelerimizde; gelen ihbar ve açıklamalarla ilgili haberler yayınlamış ve bu iddiaların odağındaki Seleda Biyogaz Enerji Sanayi Üretim A.Ş firmasından da, yanıt istemiştik. Sorumlu gazetecilik anlayışı çerçevesinde,  ilgili firmadan Genel Müdür Muhammet Kolay imzasıyla  gelen yazılı açıklamayı da aynen yayınlıyoruz:

 

İSTİHDAMA CİDDİ KATKI SAĞLIYORUZ”

 

Seleda Biyogaz Enerji Sanayi Üretim A.Ş olarak 2017 yılında Kırklareli İli Babaeski İlçesi Kumrular Köyü’nde faaliyetlerine başlamıştır. Bünyesinde çalışan 100 den fazla personeli ve hizmet alınan taşeron firma personelleriyle birlikte bölge istihdamına ciddi oranda katkı sağlamaktadır.

 

“ENERJİYE ÇEVİRİYORUZ”

 

Tesiste günde yaklaşık 800-1.000 ton hayvansal, bitkisel ve endüstriyel organik atık bertaraf edilerek temiz enerji üretilmektedir. Üretilen bu çevre dostu enerji ile ülkemizin yenilenebilir enerji üretim hedeflerine ulaşmasına katkı sağlanmaktadır. Biyogaz üretim prosesi sonucu elde edilen fermente posa ise kompostlama sonrası organik ve organomineral gübre üretiminde kullanılmakta ve Seleda markasıyla Türk tarımının hizmetine sunulmaktadır.

 

“TAM OTOMASYON İLE İDARE EDİLİYOR”

 

 

İleri teknoloji kullanılarak alanında dünyanın en iyi firmaları tarafından tasarlanan ve inşa edilen tesis tam otomasyon sistemi ile yönetilmektedir. Bu yönetimin temel vizyonu; “sıfır atık” konseptli üretimler için önemli bir model oluşturarak,  hem üretim aşamalarında oluşan her atığın faydalı ürünlere dönüştürüldüğü hem de kaynak verimliliğinin ve çevresel faydanın maksimumda tutulduğu, sürdürülebilirlik ve inovasyon tabanlı döngüsel  ekonomi üretim modeline hizmet etmektir.

 

“TAMAMEN TEMİZLENİP, ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR”

 

 

Hayvancılık ve tarım faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği bölgede Seleda yatırımı öncesinde çiftliklerden çıkan büyükbaş hayvan  dışkıları ve bitkisel atıkların yönetimi hem  çiftlikler açısından hem de çevre sağlığı açısından ciddi sorun teşkil etmekteydi. Seleda sonrası atık yönetimi konusunda sağlanan katkıların neticesinde üretimi yapılan yenilenebilir enerji ve organik kaynaklı gübreler ile problem olarak görülen atıklar tamamen temiz ve faydalı nihai ürünlere dönüştürülerek bölge ekonomisine kazandırılmaktadır.

Seleda gübre markası ile kuruluşundan sonra kısa süre içerisinde ülkemizin organik ve organomineral gübre üretiminde lider firmalarından biri haline gelmiş olan Seleda, Trakya bölgesinin en başarılı yatırımlarından biri olmuştur. Bu basarisini yurt dişi çalışmalarında da sürdüren şirket yapmış olduğu ihracatlar ile ülke ekonomisine döviz katkısı sağlamış olup birçok sanayi kurulusu tarafından takdir edilmiştir.

 

“TRAKYA’NIN EN BAŞARILI FİRMALARI ARASINDA”

 

Üretim kapasitesi ve yenilikçi konsepti ile Avrupa’nın en büyük gübre entegreli biyogaz tesisi konumunda bulunan Seleda; tüm üretim faaliyetlerinde  `sıfır atık` vizyonunu temel alarak çalışmaktadır. Bu anlamda tesis tasarımı aşamasından itibaren tüm planlamalar yapılmış ve Türkiye’de ilk defa bir biyogaz üretim tesisinde ileri biyolojik atık su arıtma tesisi yatırımı yapılarak başarıyla devreye alınmıştır.

Yürütülen faaliyetler kapsamında tüm izin ve ruhsatların alinmiş olduğu tesis Çevre ve Şehircilik Bakanlığı incelemeleri neticesinde ÇED izin belgesini almış olup; mevzuat kapsamında yetkililerce düzenle denetimlere tabi tutulmaktadır. Tüm denetimlerde basari gösteren Seleda ayrıca üretim ve yönetim sistemi ile  ‘Sıfır Atık Belgesi’ almaya hak kazanmıştır. Çevre ve tarım alanlarında ülkemiz için başarılı faaliyetler gösteren Seleda, tüm dünya olarak zorlu koşullardan geçtiğimiz Covid-19 pandemi döneminde hız kesmeden üretim ve yatırımlarına devam etmektedir. Yenilenebilir enerji üretim kapasitenin arttırılması amacıyla Seleda tarafından 2021 yılı için  2MWh lik ilave güneş enerjisi yatırımı planlanmış olup gerekli izinler için resmi kurum başvuruları yapılmıştır. Ayrıca gübre üretim kapasitesinin arttırılması amacıyla yatırım fizibilite ve proje çalışmaları devam etmektedir.

 

“2 YILDIR SORUN YAŞAMIYORUZ”

 

İddialarla ilgili olarak; “ tesise en yakın köy olan Kumrular köyü” muhtarı Serbay Gür ile de görüştük. 2 yıl kadar önce, bazı inşaat sebepli sorunların yaşandığını ama o zamandan beridir de sorun yaşanmadığını belirten Gür “Tesisten sonraki ilk köy Kumrular. Bir sorun yaşansa, ilk biz tepki gösterir ve karşı çıkardık. Tesisten çıkan organik içeriği yüksek fermente sıvı gübre , köylünün talebi ile tarım alanlarına atıldığını biliyorum. Bu atıklar normalde tarım açısından önemli bir kazanım. Sorun değil, fayda yaşanıyor yani” dedi

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.