Ana Sayfa Gündem 9 Aralık 2016 1025 Görüntüleme

“Şeker Pancarı Tarımı mutlaka desteklenmeli”

* Şeker Pancarı’nın ve Şeker Fabrikaları’nın ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını belirten Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan Şeker Pancarı Tarımının mutlaka desteklenmesi gerektiğini söyledi. Şeker Fabrikaları’nın ana amacının çiftçiyi kalkındırmak olduğunu anlatan Şahin Arslan; “Ülkemizde Şeker Fabrikaları’nın kurulmasının ana hedefi ülkenin şeker ihtiyacının karşılanması yanında tarımı ve çiftçiyi kalkındırmaktır. Şeker Pancarı Tarımı ülkemizin sosyal ve ekonomik yaşantısında da önemli rol oynamıştır. Şeker Pancarı Tarımı’nın gelişmesi sonucu dünyada Şeker Pancarı Üretimi önemli derecede artmıştır” dedi.

HABER MERKEZİ

Türkiye Gıda ve Şeker Sanayi İşçileri (Şeker-İş) Sendikasını verilerine göre Avrupa’da kişi başına 1 kilogramın altında Tatlandırıcı düşerken, Türkiye’de bu miktar 4 kilogramı da geçiyor.

Avrupa Birliği (AB) Tarımı’nın lokomotifi durumunda olan Fransa, Hollanda ve İngiltere’de Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) üretilmezken, Türkiye’de bu durumun nasıl olduğunu ve her defasında pancar üretimin ne denli önemli olduğunu dile getiren Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan ile görüştük.

Şeker Pancarı’nın ve Şeker Fabrikaları’nın ülke ekonomisi açısından büyük önem taşıdığını belirten Arslan; Şeker Pancarı Tarımı’nın mutlaka desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Şeker Fabrikaları’nın ana amacının çiftçiyi kalkındırmak olduğunu anlatan Şahin Arslan; “Ülkemizde Şeker Fabrikaları’nın kurulmasının ana hedefi ülkenin şeker ihtiyacının karşılanması yanında tarımı ve çiftçiyi kalkındırmaktır. Şeker Pancarı Tarımı ülkemizin sosyal ve ekonomik yaşantısında da önemli rol oynamıştır. Şeker Pancarı Tarımı’nın gelişmesi sonucu dünyada Şeker Pancarı Üretimi önemli derecede artmıştır. Diğer yandan Şeker Pancarı sadece sanayi hammaddesi değil, aynı zamanda Besi Hayvancılığı’na çok kıymetli gıda olan yaprak, baş ve posa ile bir yem bitkidir” dedi.

* “Pancar Oksijen Deposu”

Şeker Pancarı’nın çiftçilikte önemli bir role sahip olduğunun altını çizen Şahin Arslan; “Üretilen pancar taşımacılık, tarım alet ve makineleri başta olmak üzere birçok sanayinin gelişmesine, gübre, ilaç gibi girdilerin kullanımı ile endüstriyel sektöre önemli katkılar sağlamaktadır. Şeker Pancarı Tarımı, ekim yapılan alana eş değer bir orman alanına kıyasla 3 kat daha fazla oksijen yarattığından tüm canlılar için hayati önem arz eden bir oksijen kaynağıdır.  Çiftçiye makanizasyonu, gübreyi ve tarım ilacını kullanmayı öğreten şeker pancarı tarımı, çiftçiyi köye ve tarlaya bağlayarak, ailenin bütün fertlerine iş imkânı sağlamaktadır. Bölgelerarası gelişmişlik farkının azaltılmasında ve kırsal kesimin kalkınmasında önemli bir rol oynamaktadır” diye konuştu.

* “Avrupa’da 1 kilogramın altında”

Şeker-İş Sendikasının verilerini paylaşan Arslan; “Resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında 2014-2015 Pazarlama Yılı’nda Nişasta Kökenli Şekerler için Şeker Kurulu tarafından 250 bin ton olarak belirlenen kotanın %30 civarında arttırılması kararlaştırıldı. Şeker Pancarı yerine mısırdan elde edilen Nişasta Bazlı Şekerler, şekerli içeceklerden çikolataya, hamur tatlılarından pek çok şekerli üründe kullanılıyor. Şeker-İş Sendikası’nın verilerine göre Avrupa’da kişi başına 1 kilogramın altında tatlandırıcı düşerken, Türkiye’de bu miktar 4 kilogramı da geçiyor. AB tarımının lokomotifi durumunda olan Fransa, Hollanda ve İngiltere’de NBŞ üretilmezken, Almanya’da bu oran Pancar Şekeri’nin 1,9’unu geçmiyor. Türkiye’de ise şeker kanununa göre, ülke toplam şeker kotasının yüzde 10’unu kadar NBŞ üretimine izin veriliyor. Bakanlar Kurulu bu oranı %50’sine kadar arttırmaya yetkili kılınıyor. Toplam nüfusu yaklaşık 300 milyon olan 15 AB Ülkeleri’nde toplam 300 bin ton olan NBŞ Üretim İzni son artırımla Türkiye’de 325 bin ton düzeyine yükseltilmiş oldu” şeklinde konuştu.

* “Ülkemiz Şeker Sanayi’ni yok olmamalı”

Türkiye’de Şeker Pancarı’na yönelik yapılması gerekenleri sıralayan Arslan; “Şeker Üretim Maliyetleri düşürmek için Şeker Pancarı Tarımı desteklenmelidir. Kamuya ait Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilmesinden vazgeçilmeli. Üreticilerin söz ve karar sahibi olacakları örgütlenmeler egemen olmasının önü açılmalıdır. Ülkemizin Şeker Politikası kendine yeterli ve dünya piyasalarında önemli bir üretici olma amacı taşımalıdır. Türkiye’de NBŞ Kotaları’nın arttırılması durdurulmalı ve AB Kota Seviyeleri’ne uygun olarak yeniden düzenlenmelidir. Avrupa Birliği Şeker Politikası’nın ülkemiz Şeker Sanayi’ni yok etme olanağı verilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com