Ana Sayfa Edirne, Ekonomi, Gündem, Kırklareli, Tekirdağ 15 Aralık 2016 1186 Görüntüleme

“Şeker Pancarı eken çiftçinin umudu kırıldı”

* 2003 yılında bu yana Şeker Pancarı eken köy ve çiftçi sayısının düştüğüne dikkat çeken Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan; “2003 yılında Kırklareli Bölgesi’nde Pancar eken köy sayısı 18, Pancar eken çiftçi sayısı 342, 2 bin 540 dekar alana Pancar ekilmekteydi. Verilere bakıldığında sürekli aşağılara doğru inen bir grafik görüyoruz. Ne yapılmalı konusunda ise bir an önce çiftçi Pancar Ekimi’ne özendirilmeli ve Şeker Fabrikaları modernizasyon edilmelidir.  Pancar kotaya mahkûm edilmemeli. Stratejik ürünleri dış piyasaya bağlı tutmamalı. Bu ürünlerin üretilmesi noktasında mutlaka devlet destek vermeli” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli’nin Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, gazetemize açıklamada bulundu.

Arslan açıklamasında; Kırklareli’de 2003 yılında bu yana Şeker Pancarı eken köy,  çiftçi, ekilen dekar ve tesellüm edilen tonun düştüğünü ve bunun kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.

Bu yıl alınan karar gereği diğer bölge kantarlarının kapatılması ile Şeker Pancarı eken çiftçinin umudunun kırıldığını belirten Arslan; Şeker Pancarı ekecek olan çiftçiye tutunulacak bir dal bırakılmadığını ifade etti.

40 dönüm Şeker Pancarı eken bir ailenin asgari ücret artı sigortasını karşılayabildiğini aktaran Şahin Arslan; “Şeker Pancarı’nın önemini hepimiz biliyoruz. Bu konu hakkında araştırma ve çalışmalar yaptık. Pancar ekim alanlarının arttırılması konusunda çalışmalar yaptık. 4 yıldan bu yana kapalı olan şeker fabrikasının üretimine baktığımızda 60 ve 65 bin ton olarak sürmektedir. 100 bin ton hedefimiz vardı. Bu yıl diğer bölge kantarlarının kapatılması çiftçimizin umudunu kırdı. Üretilen Pancar birçok sanayinin gelişimine önemli katkılar sağladığını biliyoruz. Şeker Pancarı ekim yapılan ekim alanı orman alanından 3 kat daha fazla oksijen üretiyor. Tüm canlılar için bu hayati önem taşıyor. Geçen yıl hesaplarımıza göre 1 aile 40 dönüm Şeker Pancarı eker ise asgari ücret artı sigortasını ödeyebiliyor. Bu konuyla ilgili çok konuşulacak şey var. Devletin alması gereken önlemler var. Şeker Fabrikası’nın açılması hayal olacak gibi geliyor” diye konuştu.

2003 yılında bu yana Şeker Pancarı eken köy ve çiftçi sayısının düştüğüne dikkat çeken Arslan; “2003 yılında Kırklareli Bölgesi’nde Pancar eken köy sayısı 18, Pancar eken çiftçi sayısı 342, 2 bin 540 dekar alana Pancar ekilmekteydi. Bunların içerisinde Kırklareli, Hasköy, Kavaklı ve Taşağıl’da Kantarlar bulunmaktaydı. 2004 yılında Kırklareli Bölgesi’nde Pancar eken köy sayısı 17, Pancar eken çiftçi sayısı 300, 2 bin 140 dekar alana Pancar ekilmekteydi. 2004 yılında Kırklareli Kantarı kapatıldı. Sadece Hasköy, Kavaklı ve Taşağıl Kantarları kaldı. 2008 yılında Kırklareli Bölgesi’nde Pancar eken köy sayısı 9, Pancar eken çiftçi sayısı 120, bin 270 dekar alana Pancar ekilmekteydi. Kavaklı Kantarı bu yıl içerisinde kapatıldı. Geriye Kavaklı ve Taşağıl Kantarları kaldı. 2016 yılında ise Kırklareli Bölgesi’nde Pancar eken köy sayısı 2, Pancar eken çiftçi sayısı 17, 432 dekar alan pancar ekildi. Verilere bakıldığında sürekli aşağılara doğru inen bir grafik görüyoruz. Ne yapılmalı konusunda ise bir an önce çiftçi Pancar Ekimi’ne özendirilmeli ve Şeker Fabrikaları modernizasyon edilmelidir.  Pancar kotaya mahkûm edilmemeli. Stratejik ürünleri dış piyasaya bağlı tutmamalı. Bu ürünlerin üretilmesi noktasında mutlaka devlet destek vermeli” ifadelerini kullandı.

Babaeski Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, açıklamasında; Alpullu Şeker Fabrikası bölgemiz için önemli olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com