Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 28 Şubat 2017 1003 Görüntüleme

Seçmen Listeleri askıdan indi

HABER MERKEZİ

Başkanlık sistemini de içeren yeni Anayasa teklifi için 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak referandum öncesi seçmen listeleri askıdan indi. 18-26 Şubat 2017  tarihleri arsında askıda kalan Seçmen Listeleri’nde ismi bulunmayan vatandaşlar, belirlenen süre içerisinde bazı işlemleri gerçekleştirmedikleri durumunda 16 Nisan’da Anayasa Değişikliği için oy kullanma şansını kaybetti. Listede İsmi olmayan, ancak belirlenen süreçte istenilen işlemleri yapan seçmenler ise 16 Nisan’da oy kullanabilecek.

16 Nisan’da yapılacak olan referandum seçmenler için işlenecek takvimi şu şekilde;

* 28 Şubat 2017 Salı

Muhtarlık bölgesi askı listelerine ve Yurt Dışı Seçmen Kütüğü ile tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listelerine yapılan itirazların karara bağlanmasının son günü.

* 2 Mart 2017 Perşembe

1- Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunca verilen kararların gereğinin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu ve Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce yerine getirilmesinin son günü.

2- İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarınca verilen kararların gereğinin İlçe Seçim Kurullarınca yerine getirilmesinin son günü.

* 3 Mart 2017 Cuma

Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce; elektronik ortamda hazırlanan Yurt Dışı Seçmen Kütüğü ile Sandık Bölgesi Askı Listeleri’nin (döküm süresi dâhil askı süresi içinde gerçekleşen tüm değişiklikleri içeren), siyasi partilere SİPPORT üzerinden erişime açılması, ayrıca talepleri halinde tutanak karşılığında siyasi partilerin genel merkez yetkililerine elden teslimi ve bu listelere itirazların başlaması (Saat 12.00)

* 4 Mart 2017 Cumartesi

Sandık bölgesi askı listeleri ile Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’nde askı süresi içinde yapılan değişikliklere itirazların son günü (Saat 21.00)

* 5 Mart 2017 Pazar

Sandık bölgesi askı listeleri ile Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’nde askı süresi içinde yapılan değişikliklere yönelik itirazların ilgili ilçe seçim kurullarınca karara bağlanmasının son günü ( Saat 21.00)

* 6 Mart 2017 Pazartesi

Sandık bölgesi askı listeleri ile Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ndeki değişikliklere karşı itirazlar nedeniyle ilçe seçim kurullarınca verilen kararlara karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü

* 7 Mart 2017 Salı

Yapılan itirazların, il seçim kurullarınca kesin olarak karara bağlanması (saat 23.59).

* 8 Mart 2017 Çarşamba

1- Siyasi partilerin genel merkez yetkilileri ile Seçmen Kütüğü Genel Müdürü’nün; 298 Sayılı Kanun’un 122, 123 ve 124. maddesinde yazılı şikâyet ve itirazlar üzerine verilen kesin kararların, Yüksek Seçim Kurulunca incelenip karara bağlanmasını istemelerinin son günü (Saat 17.00),

2- Yukarıdaki madde uyarınca yapılacak itirazların Yüksek Seçim Kurulunca karara bağlanmasının son günü (Saat 23.59)

3- Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listelerinin, Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istenilen 2. Liste ile karşılaştırılarak değişikliklerin SEÇSİS’e işlenmesi işlemlerinin bitirilmesi ve askıya çıkarılması

* 9 Mart 2017 Perşembe

1- İl Seçim Kurulu’nun kesin kararları ile itiraz edilmeksizin kesinleşen ilçe seçim kurulu kararlarının ve Yüksek Seçim Kurulunca verilen kararların ilçe seçim kurulları ile Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunca Seçmen Kütüğü’ne işlenmesinin bitirilmesi,

2- Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre seçmenlerden ölmüş olanlar ile Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı’ndan çıkarılanların Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğünce işlenmesi. (Kadir Sinici)

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com