Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 12 Mayıs 2021 239 Görüntüleme

SAKİN VE KÜÇÜK ŞEHRİN COŞKULU VE BÜYÜK DERNEĞİ KIRKSEDER

 

 

Özel haber Fırat Çakır

 

Kırklareli’ndeki şairlerin 1997 yılından bu yana Nazif Karaçam Başkanlığında Şair Mülayim Tirfil’in kıraathanesinde toplanarak Kırkların Sesi grubu olarak temeli atılan KIRKSEDER 2008 yılında Kırklareli Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği olarak tüzel kişiliğini kazandı.

Bu güne kadar Nazif Karaçam, Erman Ulusoy, Fuat Ertuğral’ ın başkanlıklarını yürüttüğü KIRKSEDER’ in şu anda başkanlığını yürüten Alaeddin İkican’ın görevi devraldığı 2019 yılının yarısından sonra yaklaşık iki yıllık süre içerisinde yönetim kurulu ve dernek üyeleri ile birlikte dernekte yapılan tadilat ve yeniliklerle, Dernek kütüphanesinin oluşturulmasıyla, gerçekleştirdiği halkla yüz yüze olan etkinliklerin yanı sıra özellikle pandemi nedeniyle sık sık gerçekleştirilen video konferans sistemi şiir ve müzik dinletileri, yurdun birçok yöresinde etkinliklerde KIRKSEDER’in temsil edilmesi Derneğe genç kuşağın kazandırılması, üye sayısının katlanarak arttırma gibi faaliyetlerle KIRKSEDER in çehresinin değiştiği ve halk nazarında daha çok tanınmasına neden olduğu biliniyor.

Siz değerli okuyucularımız için Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi olarak KIRKSEDER Başkanı Alaeddin İkican ile görüştük.

KIRKSEDER’in hedeflerini sorduğumuz Alaeddin İkican’ın samimi ve doğal verdiği cevapları siz değerli okuyucularımıza aktarıyoruz.

Her fırsatta başarının sadece Dernek Başkanında olmadığını, bunda tüm yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri ile dernek üyelerinin gayreti ve katkısının da önemli rol aldığını söyleyen Dernek Başkanı Alaeddin İkican, hep birlikte güzel işlere imza atmak istediklerini dile getirdi.

“Hedefi büyük tutmak gerekir ki, hedef yolunda başarı elde edilsin” diyen İkican, Kırklareli Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği’nin ana hedefinin KIRKSEDER’i ulusal hatırı sayılır bir dernek haline gelmesini sağlamak olduğunu vurguladı.

KIRKSEDER’in önemli hedeflerinin olduğunu belirten Alaeddin İkican, “Bunun için de öncelikle aidatlardan ödenmesi gereken kiradan kurtularak tahsis ya da bir şekilde derneğin çalışmalarını yürüteceği büro ve küçük çaplı etkinlik yapılabilecek mekan sağlamak, Üye hedef kitle olarak kültür Sanat ve Edebiyata gönül veren bu sektörün gelişimi için destek olabilecek üyeler ile geleceğin sanat ve edebiyatçılarına kapılarımızı açarak genç üyelerin kazanılması, Dernek bünyesinde Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği koroları ile folklor, resim, fotoğraf, tiyatro, vb. sanat grupları oluşturmak, Ulusal ve Uluslararası etkinliklere katılarak KIRKSEDER ismini bu alanlarda duyurmak, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kültür Turizm Müdürlüğü birlikteliğinde Kırklareli Şair ve Yazarlar Atölyesi açmak, bu suretle geleceğin şair ve yazarlarının oluşmasına gün yüzüne çıkmasına ortam oluşturmak istiyoruz” cümlelerini kullandı.

Pandemi döneminin sona ermesini temenni eden ve pandeminin sona ermesi ile birlikte KIRKSEDER’in hedeflerine emin adımlarla yürümeye devam edeceğini aktaran İkican, “Kırklareli Şiirleri, Kırklareli şair ve Yazarları, Kırkseder Şair ve Yazarları isimli üç kitap basımını gerçekleştirmek. Bugün Türkiye’nin en büyük edebiyat birliği olan İLESAM Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği ile ortak projeler ile telif hakları başta olmak üzere konferanslar düzenlemek, yarışmalar gerçekleştirmek ve projeler üretmek, özellikle lise ve üniversite öğrencileri ile etkinlikler gerçekleştirmek suretiyle KIRKSEDER’in geleceğini teslim edecek üyeler oluşmasına zemin hazırlamak düşündüğümüz hedefler arasında bulunmaktadır. Ümit ediyorum en kısa zamanda en büyük engelimiz olan pandemi sorununu insanlık olarak atlatırız. Eski günlerimize döneriz ve hedeflerimize emin adımlarla ilerleme fırsatı buluruz. Bu hedeflere ulaşmamızda en büyük desteği her zaman olduğu gibi basınımızdan görmekteyiz. Bu vesileyle özellikle yerel medya mensuplarına teşekkür etmek istiyorum” diyerek görüşlerini dile getirdi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.