Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 31 Aralık 2016 1063 Görüntüleme

Pınarhisar Balı’nı en iyi şekilde tanıttılar

HABER MERKEZİ

Pınarhisar Bal Üreticileri Birliği Eski Başkanı Ali Osman Çalık Pınarhisar Gazetesi’ni ziyaret ederek Feshane Eyüp’te yapılan “2016 Arıcılık ve Arı Malzemeleri Fuarı”nda Pınarhisar Balı’nın tanıtımı konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı.

Pınarhisar’da Arıcılığı geliştirmek için Bal Üreticileri Birliğini kurduklarını söyleyen Ali Osman Çalık ilk kuruluş dönemlerinde eski Kaymakam Mevlüt Özmen’den, Kaymakamın tayinin çıkmasının ardından Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz’den büyük destek gördüklerini aktardı. “Şimdi Başkanımız sayesinde gerekli yerlere gitme imkanı bularak, gerekli çalışmaları yaparak, arıcılıkta büyük gelişmeler sağlıyoruz” diyen Ali Osman Çalık Başkan Mustafa Cingöz’e destekleri için teşekkür etti.

* “Sesinizi ve adınızı Fuarlar sayesinde duyurabilirsiniz”

Ülkemizin farklı illerinde ve bölgelerinde arıcılık fuarları düzenlendiğini belirten Ali Osman Çalık, bunlardan en önemlisi ve aktif olanı ise İstanbul’da yapılan Feshane Arıcılık ve Arı Malzemeleri Fuarı olduğunu belirtti. Fuara katılım oranı ve arıcıların bundan büyük istifade etmesinden dolayı her yıl yapılmakta olduğunu belirten Ali Osman Çalık; “Arıcı olarak veya bal üretici olarak sesinizi ve adınızı duyurabileceğiniz noktalardan bir tanesi bu tür etkinliklerdir. Çünkü Türkiye’nin bir çok noktasından gelen kişiler sizi burada tanıyıp ve ürünlerini görme imkanı buluyor. Aynı zamanda siz arıcı olarak böyle bir yerde bulunmanız Arıcılık dünyasından meydana gelen gelişmeleri buralarda daha hızlı takip etme şansınız oluyor” dedi.

* “Arıcılar Birliği sayesinde Arıcılık gelişti”

Arıcılık işletmesinin olduğunu belirten Ali Osman Çalık Pınarhisar’da Bal Üreticileri Birliği’nin kurulmasında ön safhalarda bulunduğunu belirterek, Birlik sayesinde yaptıkları çalışmalar neticesinde Pınarhisar Bölgesi’nde yoğun bir şekilde üretilen balları ekonomiye kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.

* “Eski Kaymakamımız bize çok destek verdi”

Birliğin kurulması ile birlikte arıcılığı geliştirdiklerini ifade eden Ali Osman Çalık yaptığı açıklamada eski Pınarhisar Kaymakamı Mevlüt Özmen’in desteklerinin ardından Pınarhisar Belediye Başkanı Mustafa Cingöz’ün de kendilerine büyük destek vererek arıcılığın gelişmesinde katkı sağladıklarını aktardı. Ali Osman Çalık katıldıkları Fuar hakkında; “Birlik kurulduğu zaman eski Kaymakamımız Mevlüt Özmen döneminde arıcılığı geliştirmeye başladık. Arıcılığı geliştirdikten sonra ürettiğimiz ürünleri pazarlamak üzere bir girişim içinde bulunduk. İstanbul’da Arı ve Arı Ürünleri Festivali kurulmak üzere hazırlık yapılan bir çalıştayın içinde Kaymakamımız sayesinde ve onun sponsorluğunda bizler de bulunduk. İstanbul Feshane’de her yıl “Arıcıların Bayramı” diye tabir edilen “Arı ve Arı Ürünleri Fuarı”na 6 yıldan beri katılıyoruz.

* “Başkanımız Mustafa Cingöz’e teşekkür ediyoruz”

Kaymakam Mevlüt Özmen’den sonra her yıl Pınarhisar Belediyemiz tarafından Fuara katılmak için bize araçlar tanzim edildi. Arıcılarımızı her yıl belediyemiz tarafından tahsis edilen 2 otobüsle festivale götürdük. O Fuar merkezinde arıcılarımıza yenilikleri, yeni teknolojileri paylaşımla beraber orada seminerlerde verilen bilgileri alarak bizler Pınarhisar’da arıcılığı geliştirdik. Bu noktada teşekkür etmemiz gereken en önemli kişilerden birisi Pınarhisar Belediye Başkanımız Mustafa Cingöz’dür. Başkanımız Mustafa Beye arıcılar olarak sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Onun sayesinde gerekli yerlere gitme imkanı bularak, gerekli çalışmaları yaparak, arıcılıkta büyük gelişmeler sağlıyoruz. Biz arıcılar olarak kendisinden çok memnunuz ve mutluyuz, ona teşekkür etmeyi bir borç olarak biliriz.

* Pınarhisar Balına ilgi büyüktü

İlk zamanlarda Kaymakam Bey’in desteği ile birlikte fuarda stant açtık, şimdi de açmaya devam ediyoruz. Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinin var olduğunu dünyaya ilan ettik. Kaymakam Bey’in tayininin çıkıp gitmesinden sonra olaya Belediye Başkanımız el koydu. Mustafa Bey’in sayesinde yine stantlarımızı açmaya devam ettik. Stantlarda bir sürü broşür, belge ve tanıtıcı ilanlar dağıttık. İstanbul’da Fuara katılanlara bizzat Pınarhisar’ın balını tattırdık. Pınarhisar Balının satışını yaptık. Pınarhisar Balına ilgi çok büyüktü çünkü doğal, katkısız ve kaliteli olan her şeye insanlar ilgi duyuyor. Kaliteli olan her şeye herkes destek verir” şeklinde konuştu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com