Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Kırklareli 21 Şubat 2018 828 Görüntüleme

“ÖTV İndirim Tutarı yeterli düzeyde değil”

*Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker; “Torba Tasarı’da Hurda Araç İndirimi ile ilgili madde var. Araç değişiminde 10 bin liraya kadar bir indirim sağlanacak. Türkiye‘nin tamamında 22 milyon civarındaki araçtan 16 yaş üzerindeki araç sayısı 7,5 milyon, 16-21 yaş arası da 2 milyon civarında, geri kalanı da 21 yaşından yüksek araçlar var. 16 yaşından büyük araçlar ticari taşımacılık yapamaz. Araç sahipleri ticari taşımacılık yapamayacak duruma gelen araçları satmakta zorlanıyor. Bu tür durumlarda da hurdaya verecek araçtan belli bir miktar para elde etmeliki araç değişiminde faydası olsun” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Fuat Şeker torba tasarı olarak bilinen, Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’nda yer alan düzenlemeler kapsamında 16 yaş üstü aracını hurdaya ayıranlara, yeni araç alımlarında 10 bin liraya kadar ÖTV İndirimi sağlanacağını söyledi. Yapılacak İndirim Tutarı’nın araçlarını yenileyecek esnafa çok büyük zarar vereceğini belirten Şeker, yapılacak ÖTV İndirim Tutarı’nın yeterli düzeyde olmadığını söyledi.
Eski araçlarını hurdaya ayırmak ve yerine yeni araçlar almak isteyen esnaflara daha fazla kolaylık sağlanması gerektiğini belirten Şeker; “Torba tasarıda hurda araç indirimi ile ilgili madde var. Araç değişiminde 10 bin liraya kadar bir indirim sağlanacak. Türkiye‘nin tamamında 22 milyon civarındaki araçtan 16 yaş üzerindeki araç sayısı 7,5 milyon, 16-21 yaş arası da 2 milyon civarında, geri kalanı da 21 yaşından yüksek araçlar var. 16 yaşından büyük araçlar ticari taşımacılık yapamaz. Araç sahipleri ticari taşımacılık yapamayacak duruma gelen araçları satmakta zorlanıyor. Bu tür durumlarda da hurdaya verecek araçtan belli bir miktar para elde etmeli ki araç değişiminde faydası olsun
“2016 yılında yapılan istatistiklerde yurtdışından 7 milyar liralık hurda ithal ediyor. Böyle bir hurda ithalatı varsa esnafın hurdaya gidecek ticari araçları değerlendirilmelidir. Bu da eski araçlarını hurdaya vererek yeni araç alacak esnafa daha çok katkı sağlar. Bir şeylerden sebeplenmiş ve faydalanmış olur. Önceki yıllarda hurdaya gidecek araçlar tartılarak kilogram üzerinden ödeme yapılıyordu. Bu düzenlemenin daha detaylı şekilde değerlendirilip geçirilmesini öneriyorum. Biz hurdanın karşılığını istiyoruz, fazla birşey istemiyoruz. Sadece ÖTV indiriminde 10 bin lira ile sınırlı kalınmamalıdır.” (Kadir Sinici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com