Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 7 Eylül 2016 1714 Görüntüleme

“Olgunlaşma Enstitüsü Kırklareli’nin Eğitimi’ni ön plana çıkaracak”

 

* Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Murat Aşım, Kırklareli Valisi Esengül Civelek ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz’ın desteği ile Kırklareli’ye yeni bir kurum kazanıldığını söyledi.  Türkiye’nin 17. Olgunlaşma Enstitüsü’nün Kırklareli’ye açılacağını belirten Aşım; “Olgunlaşma Enstitüleri Geleneksel Sanatları ve Kültürümüzü özüne uygun olarak geliştirerek, eğitim, öğretim ve üretim yolu ile gelecek nesillere aktarmak için kurulan kurumlardır. Ülkemizde halen 16 adet Olgunlaşma Enstitüsü bulunmakta olup, 17’ncisi Kırklareli merkez ilçede Kocahıdır İlköğretim Okulu’nun bulunduğu tarihi binada hizmete girecek” dedi.

* Olgunlaşma Enstitüsü’nün Trakya’da tek Kırklareli’de olacağını belirten Aşım; “Dışarıdan Kırklareli’ye biri geldiği zaman Kırklareli’nin neyi var neyi yok gösterebileceğimiz bir kurum olacak ve Kırklareli’ye değer katacak. Trakya’da tek olacak ve Türkiye genelinde ise toplan 16 adet bulunuyor. Bu tür kazanımlar olsun istiyoruz İl’in Eğitim anlamında kurumlar öne çıkmalı. Çünkü Kırklareli buna müsait bir İl. Bazı iller özellikleriyle öne çıkar, Şanlıurfa dediğiniz zaman aklınıza Balıklı Göl gelir, Dinler Tarihi gelir. Kırklareli dediğiniz zaman akla Eğitim gelsin. Eğitim konusunda zaten bir birikim var Kırklareli’de ve biz daha çok ön plana çıkmasını istiyoruz ve bunun içinde çalışıyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Murat Aşım, Türkiye’de şuan için 16 adet Olgunlaşma Enstitüsü’nün bulunduğunu ve 17’ncisinin Kırklareli’ye açılacağını söyledi.

Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi olarak kendisini makamında ziyaret ettiğimiz Aşım, Kırklareli Valisi Esengül Civelek ve Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz’ın desteği ile Kırklareli’ye yeni bir kurum kazanıldığını söyledi.

  1. Olgunlaşma Enstitüsü’nün Kırklareli’ye açılacağını belirten Aşım; “Türkiye’de 16 Adet bulunan Olgunlaşma Enstitüsü’nün 17’ncisini Kırklareli’ye açacağız. Olgunlaşma Enstitüsü’nün katkısı şu olacak. Olgunlaşma Enstitüsü bulunduğu İl’in ve hatta Bölge’nin Tarihi ve Kültürel Özellikleri’ni araştırıp tanıtımını yapıp üretime dönüştüren bir kurumdur. Cumhuriyetin başından itibaren bu kurumlar düşünülmüş ve 1948 yılında ilki İstanbul Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsü açılmış. En son Olgunlaşma Enstitüsü ise 2010 yılında açıldı. Son 6 yıldır başka bir İl’de Olgunlaşma Enstitüsü açılmadı. 6 yıl sonra ilimizde açılacak Olgunlaşma Enstitüsü Trakya’da ilk olacak” dedi

* “Kırklareli’ye değer katacak”

Olgunlaşma Enstitüsü’nün Trakya’da tek Kırklareli’de olacağını belirterek; “Dışarıdan Kırklareli’ye biri geldiği zaman Kırklareli’nin neyi var neyi yok gösterebileceğimiz bir kurum olacak ve Kırklareli’ye değer katacak. Trakya’da tek olacak ve Türkiye genelinde ise toplan 16 adet bulunuyor. Bu tür kazanımlar olsun istiyoruz İl’in Eğitim anlamında kurumlar öne çıkmalı. Çünkü Kırklareli buna müsait bir İl. Bazı iller özellikleriyle öne çıkar, Şanlıurfa dediğiniz zaman aklınıza Balıklı Göl gelir, Dinler Tarihi gelir. Kırklareli dediğiniz zaman akla Eğitim gelsin. Eğitim konusunda zaten bir birikim var Kırklareli’de ve biz daha çok ön plana çıkmasını istiyoruz ve bunun içinde çalışıyoruz. Olgunlaşma Enstitüsünde araştırmada yapılacak. Trakya’da Balkan Kültürü’nü ortaya çıkaracak bir kurum olacak. Yurtdışı Projeler olacak, Sınır Ötesi Projeler olacak. Bu sene içerisinde Olgunlaşma Enstitüsü faaliyete geçecek” dedi (Kadir Sinici-Savaş Eskici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com