Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 28 Ocak 2017 970 Görüntüleme

“Öğretmen Atamaları’ndaki belirsizlik giderilmeli”

 

* Şubat Atamasıyla ilgili net açıklamanın yapılması gerektiğini ifade eden Kırklareli Eğitim-Bir-Sen Şube Başkan Yardımcısı Hidayet As; “Bilindiği üzere 2017 KPSS Sınavı Mayıs Ayı’nda olması planlanmaktadır. Yaklaşmakta olan bir sınav, Şubat Ayı’nda olması gereken ve hala açıklanmamış bir atama. Doğal olarak adayların tepkisi ve huzursuzluğuna neden oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Öğretmenlik Alımı’nda gerçekleştirmiş olduğu Mülakat Sistemi sonrası aldığı tepkinin bir benzerini de Şubat Ataması’nda ki bu belirsizlikle birçok platformda alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmelikte de belirtilmiş olduğu Şubat Atamasıyla ilgili net açıklamayı biran önce yaparak gerekli işlemleri başlatması gerekmektedir” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Eğitim-Bir-Sen Şube Başkan Yardımcısı Hidayet As açıklamada bulunarak; Öğretmen atamalarındaki belirsizliğin giderilmesi gerektiğini söyledi.

Öğretmen atamalarındaki belirsizliğin devam ettiğini belirten As, açıklamasında; “Geçtiğimiz yıllardan beri süre gelen öğretmen atamalarındaki belirsizlik bu yılda devam ediyor. Bu belirsizlik öğrencilerine kavuşmayı bekleyen binlerce öğretmeni ve ülkemizin içinde bulunduğu kritik virajda ülke gündemini olumsuz etkilemektedir” dedi.

2016 KPSS Sınavı’na girmiş binlerce öğretmen adayının karamsarlığa sürüklendiğini dile getiren Hidayet As;

“Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da yaşadığımız ve aziz milletimizin karşısında destan yazdığı FETÖ Darbe Girişimi öncesinde planlanan ve bu darbe girişiminin ertesinde ülkenin içinde bulunduğu zor durumu da göz önünde bulundurularak, hayata geçirilen kalkınmada birinci öncelikli bölgelere sözleşmeli öğretmen alımları, sendika olarak ilk andan itibaren her platformda karşı çıktığımız ve atanan öğretmeninde atanmayan öğretmeninde hoşnutsuzluğuyla sonuçlanan mülakat sistemiyle Ekim Ayı’nda gerçekleşmişti. 3 Ağustos Çarşamba günü 29790 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan sözleşmeli öğretmen istihdamına ilişkin yönetmeliğin 6. maddesinde sözleşmeli öğretmenlik pozisyonlarına Şubat Dönemi’nde atama yapılır. İbaresi yer almaktadır. Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz bundan sonra öğretmen atamalarının sözleşmeli olacağını söyleyerek, bu yönetmeliğe atıfta bulunmuştu. Ayrıca bir önceki Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi Avcı’da öğretmen atamalarının Şubat ayında gerçekleşeceğini defalarca belirtmişti. 2016 yılında KPSS Sınavı’na girmiş binlerce öğretmen 2017 Yılı Şubat Ayı’nda gerçekleşecek öğretmen atamalarını sabırsızlıkla beklemektedir. Şubat Ayı’na sayılı günler kala Bakanlık yetkililerinin ilgili yönetmelik maddesinde bahsedilen atamayla ilgili Şubat Ataması ilgili yönetmelik maddesi gereğince olacak. Diye kesin bir cevap vermemiş olması 2016 KPSS Sınavı’na girmiş binlerce öğretmeni karamsarlığa ve belirsizliğe sürüklemektedir” diye konuştu.

Şubat Atamasıyla ilgili net açıklamanın yapılması gerektiğini ifade eden As; “Bilindiği üzere 2017 KPSS Sınavı Mayıs Ayı’nda olması planlanmaktadır. Yaklaşmakta olan bir sınav, Şubat Ayı’nda olması gereken ve hala açıklanmamış bir atama. Doğal olarak adayların tepkisi ve huzursuzluğuna neden oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı Sözleşmeli Öğretmenlik Alımı’nda gerçekleştirmiş olduğu Mülakat Sistemi sonrası aldığı tepkinin bir benzerini de Şubat Ataması’nda ki bu belirsizlikle birçok platformda alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, yönetmelikte de belirtilmiş olduğu Şubat Atamasıyla ilgili net açıklamayı biran önce yaparak gerekli işlemleri başlatması gerekmektedir. Geleceğimizin teminat çocuklarımızı aydınlatacak, onların vatanına, milletine bağlı birer yurttaş olmasını sağlayacak eğitim ve öğretimi veren olan kutsal mesleğin sahibi öğretmenlerimizi huzursuz edecek, istihdam şeklinin objektifliğinin tartışmaya açık cebri istihdam yöntemleri yerine teşviki boyutu ön planda olan, adalet algısını zedelemeyen takvimi çok önceden planlanmış bir istihdam yöntemini benimsemelidir” şeklinde konuştu.

Kırklareli Eğitim-Bir-Sen Şube Başkan Yardımcısı Hidayet As, açıklamasında; öğretmenler için atama takviminin biran önce açıklaması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Hayallerine Cimer ile kavuştu

Hayallerine Cimer ile kavuştu

Tema Tasarım | Osgaka.com