Ana Sayfa Edirne, Ekonomi, Gündem, Kırklareli, Tekirdağ 6 Aralık 2016 1408 Görüntüleme

 “Nefes Kredisi, Hayat Olacak”

* “Nefes Kredisi” Projesi’nin müjdesinin verildiğini belirten Kırklareli Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım himayelerinde Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi ile birlikte TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu projenin müjdesini verdi. Hedeflenilen projede her Oda, Borsa imkanları ölçüsünde yıllık %7,50 faiz oranından kendi hesabına yatıracağı 1 yıl Vadeli Mevduat kaynağının 10 katına kadar kredinin KOBİ niteliğinde olan Oda, Borsa Üyeleri’ne belirlenen bankalar tarafından yıllık %9,90 faiz oranından 1 yıl vadeli kredi olarak kullandırılması esasına dayandırılmaktadır” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Soner Ilık, açıklamada bulunarak; KOBİ’lerin içinde bulunduğu finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak amacıyla TOBB, Ziraat Bankası, Denizbank ve Kredi Garanti Fonu ortaklığında oluşturulan “Nefes Kredisi” Projesi’ne destek verdiklerini söyledi.

Verilecek kredi hakkında bilgiler aktaran Kırklareli Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Ülke ekonomisinde önemli yer tutan küçük ve orta ölçekli işletmelerin içinde bulunduğu finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği liderliğinde oda ve borsaların katılımı ile kapsamlı bir proje oluşturuldu” diye konuştu.

“Nefes Kredisi” Projesi’nin müjdesinin verildiğini anlatan Soner Ilık; “Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım himayelerinde Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent Tüfenkçi ile birlikte TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu projenin müjdesini verdi. Hedeflenilen projede her Oda, Borsa imkanları ölçüsünde yıllık %7,50 faiz oranından kendi hesabına yatıracağı 1 yıl Vadeli Mevduat kaynağının 10 katına kadar kredinin KOBİ niteliğinde olan Oda, Borsa Üyeleri’ne belirlenen bankalar tarafından yıllık %9,90 faiz oranından 1 yıl vadeli kredi olarak kullandırılması esasına dayandırılmaktadır. Kobilerin teminatlarında bankalar risk gördüğü için kredi vermiyordu. Hazine destekli kredi garanti fonu kefaleti ile Kobilerimizin bu proje kapsamındaki kredilerine %85 kefalet sağlandı. Bankalarımız ise projeye kaynak sağladılar. Böylece Kobilere 5 milyar TL’lik kredi sağlayacak nefes kredisi projesi hayata geçirildi. Nefes Kredisi ile Yıllık %15-18 olan faiz indirilerek %9.90’a aylıkta 0,83 faizle 1 yıl vadeli kredi sağlanacak. 3 ay içerisinde maksimum yaklaşık 80.000 Kobilerimizin derdine deva olunacak” diye konuştu.

Projenin büyük önem taşıdığını ifade eden Soner Ilık, açıklamasının sonunda; “İçinde bulunduğumuz ekonomik süreçte en büyük sorunlarından biri olan finansmana erişim ve enflasyonun çok üzerindeki kredi faizleri olduğundan bu proje bizim için büyük önem teşkil etmektedir. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın başlattığı Kredi Faizleri’nin düşürme politikasına Birliğimiz önderliğinde destek vermekten son derece mutluyuz. Umuyoruz bu proje piyasalarımızın tedirgin olduğu bu günlerde Kirklareli ve Ülkemiz iş dünyamıza bir umut olacaktır” dedi.(Savaş Eskici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com