Ana Sayfa Gündem, Kırklareli, Sağlık 15 Mart 2018 673 Görüntüleme

“Nefes Al, Hareket Et, Yaşadığını Fark Et”

 

HABER MERKEZİ

Vize Devlet Hastanesi Başhekimliği tarafından “12-18 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası “kapsamında açıklama yapıldı.

Vize Devlet Hastanesi Başhekimliğince yapılan açıklamada; “Günümüzde kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünüdür.Süregelen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmonerrehabilitasyon uygulanabilmektedir. Pulmonerrehabilitasyon, her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabilmektedir. KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistikfibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmonerrehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir” denildi.

Açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi: “Pulmoner rehabilitasyon hastalığa bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği ortadan kaldırılması,hastalığın ilerlemesini önlenme, egzersiz toleransının artırılması,sağlık durumunun iyileştirilmesi,komplikasyonların önlenmesi ve tedavisi hastalık atak sayısının azaltılması. atak şiddetinin hafifletilmesi, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ,hastaneye başvuru sıklığı ve yatış süresinin azaltılması  sonucunda da sağlıkla ilişkili harcamaların azaltılması ve sağ kalımda artış sağlaması amacıyla yapılmaktadır. Pulmonerrehabilitasyonun en önemli ve temel bileşen egzersiz eğitimidir. Bireyin gereksinimleri doğrultusunda diğer bileşenler de – pulmonerrehabilitasyon programlarında yer almaktadır. Nefes darlığı olan kronik solunum sorunlu hastalar pulmonerrehabilitasyon programları ile güvenli bir şekilde egzersiz yapabilirler. Kronik akciğer hastalarında nefes darlığı ve/veya yorgunluğun neden olduğu günlük yaşamdaki hareketsizlik; kemik ve kas içeriğinin, kalp ve akciğer fonksiyonlarının, hareket yeteneğinin gittikçe azalmasına neden olur. Egzersiz ile kas kuvveti artar, kas dayanıklılığı artarak daha uzun mesafeler yürünebilir, kas ve eklemler daha iyi hareket eder, gevşemeyi sağlar, daha güçlü ve enerjik hissedilir, kalbin çalışması iyileşir, nefes darlığı azalır. 12-18 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası Kapsamında Hastanemizde de farkındalık oluşturmak adına ‘’Nefes al, hareket et, yaşadığını fark et’’sloganıyla bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirdik.Hastalarımıza pulmonerrehabilitasyonun kişinin yaşam kalitesini nasıl yükseltebileceği hakkında eğitimler yaptık.Sonuç olarak, kronik akciğer hastalığından dolayı nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hissediyorsanız, günlük aktivitelerinizi yapmakta güçlük çekiyorsanız değerlendirme için Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurduktan sonra pulmonerrehabilitasyon programlarından yararlanmalısınız” (Savaş Eskici)

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com