Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 5 Nisan 2018 861 Görüntüleme

“Mutlu İlkbahar Projesi” değerlendirildi

HABER MERKEZİ

Kırklareli’de yürütülen “Mutlu İlkbahar Projesi” ile yatağa bağımlı olan yaşlıların/engellilerin yatak yaralarının giderilmesi, sağlık bakımı verilmesi, engelli/yaşlı, ailelerinin ve bakıcılarının özbakım hakkında bilgilendirilmesi ve özbakım uygulamalarının yapılması, engelli ve yaşlılara ağız ve diş sağlığı açısından uygulamalı olarak rehberlik edilmesi, ev kazaları riskinin belirlenerek gerekli tedbirlerin alınması ile danışmanlık hizmetleri veriliyor.

 

Proje,22/02/2018 ve 15/05/2018 tarihleri arasında Kırklareli Merkez ve Merkeze bağlı köylerde engelli evde bakım yardımından yararlanan Engelli ve yaşlılara yönelik gerçekleştirilmekte olup, projenin I. Periyodunun Değerlendirme toplantısı Kırklareli Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı.

 

Toplantı; Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Karaman, Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü ve Kırklareli Üniversitesi temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşirken, toplantıda konuşan Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Karaman; Mutlu İlkbahar Projesi’nin yerel düzeyde farkındalık yarattığını söyledi.

 

Projenin ülke geneline yayılması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca çalışma yapıldığını aktaran Karaman; “Mutlu İlkbahar projesinin yerel düzeyde farkındalık yaratıyor.

Ayrıca proje Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca ilgiyle takip ediliyor. Ulusal düzeyde ülke çapında Mutlu İlkbahar projesinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ülke geneline yayılması için çalışmalar yapılmakla birlikte yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan engelli ve yaşlılarımızın yaşantılarına dokunarak, yaşadıkları sorunlara çözümler aramak bizleri motive ediyor” dedi.

 

Kırklareli’nin yaptığı projelerle örnek olmasının çalışma azimlerini arttırdığını dile getiren Karaman; Toplumcu bir anlayış ile yüreklere dokunan projelere imza atan Aile ve Sosyal politikalar Bakanlığı’na desteklerinden dolayı Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü ve Kırklareli Üniversitesi’ne teşekkür etti.

 

Proje; Kırklareli İl sağlık Müdürlüğü temsilcileri ile Kırklareli Üniversitesi’nin temsilcilerinin karşılıklı değerlendirmeleri ile tamamlandı.

 

Yapılan değerlendirmelerde karşılaşılan güçlükler çözüm önerileri ve projenin 2. Dönem Uygulaması konusunda yapılacak çalışmalar ele alındı.

 

Değerlendirme toplantısına; Kırklareli Üniversitesini temsilen Öğretim Görevlileri Neşe Ulukoca ile Deniz Ezgi Bitek, İl Sağlık Müdürlüğünü temsilen Doktorlar Murat Kılıç, Şebnem Tosun Ergin ile Hemşire Kezban Gümüş Umucu ile Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Proje Koordinatörü Sosyolog Erdal Tekin ve projenin ilk dönem yürütücülüğünü yapan Çocuk Gelişimcisi Özlem Gizem Kalfa katıldı.

 

Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Engelli Evde Bakım Hizmeti’nden yararlanan engelli, bakıcıları ve ailelerine yönelik Kırklareli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri MYO Yaşlı Bakımı Programı son sınıf öğrencileri tarafından yaşam kalitelerini arttırmak, aileleri ve bakıcıları eğitmek, verilen hizmet kalitesini yükseltmek ve üniversite öğrencilerinin stajyer/profesyonel çalışma yoluyla toplumsal hassasiyet ve sorumluluk bilinci ve öğrencilerin edindikleri bilimsel bilgileri uygulama fırsatı kazanmalarını sağlayan Mutlu İlkbahar Projesi Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü ve Kırklareli Üniversitesi iş birliği gerçekleştirilen bir projedir. (Savaş Eskici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com