Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 27 Şubat 2017 951 Görüntüleme

“Mesleki Eğitimle Açılan Fırsatlar Projesi” sona erdi

* “Mesleki Eğitimle Açılan Fırsatlar Projesi”nin Kapanış Toplantısı’nda konuşan Kırklareli Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Beyazıt Demir; “Projenin Genel Amacı, bölgede genç nüfusa yönelik eğitim verilerek, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi hedefleyen bilgi temelli beşeri gücün istihdama katılmasını sağlamak” dedi.

HABER MERKEZİ 

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Kırklareli Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından 01 Mart 2016 tarihinden itibaren uygulanmaya başlatılan “Mesleki Eğitimle Açılan Fırsatlar Projesi”nin kapanış toplantısı yapıldı.

Kırklareli İl Özel İdaresi Cazibe Merkezi Toplantı Salonu’nda saat 14.30’da yapılan toplantıya; Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Av. Tahsin Halcı, Kırklareli Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Beyazıt Demir ve öğrenciler katıldı.

“Mesleki Eğitimle Açılan Fırsatlar Projesi”nin kapanış toplantısında konuşan Kırklareli Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Beyazıt Demir; “Projenin Genel Amacı, Bölgede genç nüfusa yönelik eğitim verilerek, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi hedefleyen bilgi temelli beşeri gücün istihdama katılmasını sağlamak” dedi.

Projenin faaliyetleri ile 15-19 yaş arasında 60 gence mesleki eğitim ve işe uyum yeteneğini artıracak eğitimler verildiğini belirten Demir, gençlere tekstil konusunda eğitim verecek modern atölyeler oluşturulduğunu söyledi.

* “Projemiz Ankara Proje Fuarı’nda tanıtıldı”

Kırklareli Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Beyazıt Demir, projenin Ankara Fuarı’nda tanıtıldığın belirterek şöyle devam etti;

“Merkezimiz Müdürlüğü’nce yürütülen “Mesleki Eğitimle Açılan Fırsatlar Penceresi” adlı projemiz yaklaşık 500 farklı hibe projesi arasında sergilenmeye değer 55 proje arasında girerek  Ankara’daki fuarda yerini aldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığınca İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Opersyonel Programı (İKG-PRO) kapsamında yürütülen, AB ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından finanse edilen ve başarılı bulunan 32 ilden 55 proje ‘Hayatlar Değişiyor Türkiye Gelişiyor’ adlı organizasyonla Ankara´da Sheraton Otelde düzenlenen fuarla tanıtıldı. İnsan kaynaklarının geliştirilmesi ile görünürlüğün artırılması hedeflenerek hibe projeleri arasında iş birliği oluşturulması ve kamuoyuna tanıtılmasının önemine vurgu yapılan fuara Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Burak Çağatay Doğan, AB Türkiye Delegasyon Başkanı ve Büyükelçi Christian Berger, AB Komisyonu İstihdam, Sosyal İşler ve Dış İlişikliler Birimi Başkanı Thomas Bender ve ilgili bakanlıkların üst düzey yöneticileri katıldı. Fuarda sergilenen 55 projenin “Mesleki ve Teknik Eğitim Kalitesinin Artırılması, Kız Çocuklarının Okula Devam Oranının Yükseltilmesi, Genç İstihdamın Desteklenmesi, Test Merkezleri ve Kayıtlı İstihdamın Teşviki” gibi konulardan oluştuğu, projelerin toplam bütçesinin ise 13 milyon 162 bin avro olduğu öğrenildi.”

* “Mesleki Eğitimle Açılan Fırsatlar Penceresi” nedir?

TRH1.2.PYEIS/P-03/147 hibe sözleşmesi numaralı Mesleki Eğitimle Açılan Fırsatlar Projesi Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı (IKG PRO) Projenin sözleşme makamı, Türkiye İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) ise operasyonel faydalanıcısıdır. Proje ortakları Kırklareli Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu ve 26.570,41 Euro’luk Eş finansman katkısıyla Kırklareli İl Özel İdaresi’dir

Projenin uygulama süresi 12 ay ile sınırlıdır. Proje ile Türkiye’de İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı’nın (IKG OP) “Sektörel Yatırım Alanlarında Genç İstihdamının Desteklenmesi” Operasyonu, İKG OP’nin 1 numaralı “istihdam” öncelik ekseni ve 1.2. numaralı tedbirin gerçekleştirilmesine katkıda bulunulacaktır. Programın temel hedefi genç istihdamını destekleyerek ve gençlerin işsizlik oranını düşürerek daha çok kişinin istihdam edilmesi ve istihdamda tutulmasıdır.

Projemiz faaliyetleri ile 15- 29 yaş arası 60 gence mesleki eğitim ve işe uyum yeteneğini arttıracak eğitimler verildi. Kırklareli Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünün eğitim alan şartları iyileştirildi ve proje sonrası süreçte gençlere tekstil konusunda eğitim verilecek modern donanımlı atölyeler oluşturuldu. Dezavantajlı grupların sosyal ve ekonomik hayata uyumuna katkı sağlandı. Mikro kredi programlarından faydalanan 15-29 yaş arası kadın katılımcıların dezavantajlı sosyal statüden çıkartılması kolaylaştırıldı.Verilen girişimcilik eğitimiyle genç katılımcılar kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazandırıldı. (Kadir Sinici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com