Ana Sayfa Edirne, Ekonomi, Gündem, Kırklareli, Tekirdağ 8 Şubat 2017 770 Görüntüleme

Meclis Üyeleri Fuar ve Kongre Merkezi’nin Kur Farkı’na itiraz etti

HABER MERKEZİ

Kırklareli İl Genel Meclisi Şubat Ayı 2. Birleşimi gergin başladı. Gündemin 2. maddesinde yer alan Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan Kırklareli Fuar ve Kongre Merkezi Projesi’nin yaklaşık maliyetinin hesaplanması sırasında oluşan Kur Farkı, birim fiyatlarındaki artış ve projede yapılan ek imalatlardan dolayı projenin yapımı için öngörülen bütçeden daha yüksek bir maliyet ile gerçekleşeceği anlaşıldığından proje maliyeti olan 20 Milyon 432 bin 272,77 TL’nin 5 Milyon 750 bin TL’si eş finansman desteği alacak şekilde kalan kısmının tamamının proje sahibi olan İl Özel İdaresi’nden revize edilen maliyet üzerinden üç mali yıla bölünerek, karşılanması teklifi Meclis Üyeleri arasında gerginlik yarattı.

Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser tarafından konuyla ilgili açıklama yapıldıktan sonra MHP’li ve CHP’li Meclis Üyeleri Kırklareli’de yapılması planlanan Fuar ve Kongre Merkezi’ne itiraz ederken, gerekçelerini sıralayan Meclis Üyeleri daha sonra konunun ayrıntılı şekilde incelenmesi için gündem maddesini Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale ettiler.

Kırklareli İl Genel Meclisi Şubat ayı 2. Birleşimi’nde gündemin ilk maddesi olarak bir önceki gündeme ait tutanak özetleri görüşüldü. Tutanak özetlerini okuyan Meclis Üyeleri oy birliği gündemin ilk maddesini kabul ettiler.

Daha sonra gündemin 2. maddesinde yer alan Trakya Kalkınma Ajansı’na sunulan Kırklareli Fuar ve Kongre Merkezi Projesi’nin yaklaşık maliyetinin hesaplanması sırasında oluşan kur farkı, birim fiyatlarındaki artış ve projede yapılan ek imalatlardan dolayı projenin yapımı için öngörülen bütçeden daha yüksek bir maliyet ile gerçekleşeceği anlaşıldığından proje maliyeti olan 20 Milyon 432 bin 272, 77 TL’nin 5 Milyon 750 bin TL’si eş finansman desteği alacak şekilde kalan kısmının tamamının proje sahibi olan İl Özel İdaresi’nden revize edilen maliyet üzerinden üç mali yıla bölünerek, karşılanması teklifi görüşüldü.

Gündem maddesi üzerine söz alan Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, burada yaptığı konuşmasında; Tahmini hesabın 17 Milyon olacağını, Ajans tarafından 5 Milyonun, Kırklareli Belediyesi, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası tarafından 250’şer bin TL’nin karşılanacağını hatırlattı.

Kırklareli Fuar ve Kongre Merkezi’nin modern bir şekilde inşa edileceğini aktaran Eser; Yapılacak proje sayesinde Kırklareli’nin kenarda kalmış bir il olmaktan çıkacağını ve büyük organizasyonların Kırklareli’de yapılabileceğini ifade etti.

* “Proje değiştirilsin”

Yapılan açıklamaların ardından CHP Grubu adına söz alan İl Genel Meclis Üyesi Cavit Çağlayan konuşmasında; “Fuar ve Kongre Merkezi yapmak İl Özel İdare’nin esas görevleri arasında değildir. Belediyeler ve Ticaret ve Sanayi Odaları bunları yapabilir. Bizim esas görevimiz köylere hizmettir. Senede bir fuar yapacağız. İki fuar yapar isek başarılı oluruz. Oranın elektrik, ısınma, çalışan giderleri Özel İdare tarafından karşılanacak. 15 Milyon önemli bir yatırım. Tavsiyem proje değiştirilip, daha küçük ölçekli daha faydalı proje yapılmasıdır. Ben reddinden yanayım ama mali konu olduğu için Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edebiliriz” dedi.

* “Belediyenin yapması gerekirdi”

AK Parti Grubu adına konuşan Nihat Sağlam ise konuşmasında; “Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi bölünmüş yol, Lüleburgaz Evrensekiz bölünmüş yolun yapılması için borçlanmıştık. O zamanda böyle ciddi tartışmalar yaşandı. Ama şuanda baktığımızda vatandaşlarımızın memnuniyeti üst seviyede. Sonraki süreçte İdaremize çok ciddi gelir getiren bir Cazibe Merkezi yapıldı. Belediyenin yapması gerekenleri İl Özel İdare yapıyor. Keşke Belediye yapsa ama maalesef. Birçok yatırım yapıldı. Yatırım büyük ama yapıldıktan sonra Kırklareli’ye ciddi şekilde getiri sağlayacaktır” diye konuştu.

* “İşleyeceği muallak”

MHP Grubu adına söz alan İbrahim Akten’de; “Kırklareli’ye ekonomik getiri sağlayacak bir projenin yapılmasını arzu ediyoruz. Ancak Kırklareli Sanayisi gelişmiş olan bir şehir değil. Bu sebeple Fuar ve Kongre Merkezi’nin işleyeceği konusu muallak. Fuar olan yerler bile memnun değil. Bu rakam büyüyecek. Bu sebeple çokta zaruri olmadığını düşünerek, acil ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurarak taraftar değiliz. Ama Plan ve Bütçe Komisyonu’nda değerlendirilsin” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından gündem maddesinin Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilmesi istendi. Yapılan oylamada oy birliği ile gündem maddesi incelenmek üzere Plan ve Bütçe komisyonuna havale edildi.

Daha sonra gündemin diğer maddeleri görüşülerek, kabul edildi. Kırklareli İl Genel Meclisi Şubat Ayı 3. Birleşim Toplantısı İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda 8 Şubat 2017 Çarşamba (bugün) günü saat 11.00’da görüşülecek.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.