Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 17 Nisan 2021 138 Görüntüleme

“LÜLEBURGAZ HEPİMİZİN”

  • Çevre Yolu, dere ıslahı ve kavşaklar konularında, belediye olarak her türlü yardıma ve desteğe hazır olduklarını ifade eden Başkanı Dr Murat Gerenli “Bizim amacımız sadece birlikte yaşadığımız kente en iyi hizmeti verebilmek. Lüleburgaz hepimizin” dedi

Şenol Goncagül

Özel Haber

 

Lüleburgaz ‘ da çeşitli sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tarafından sürekli gündeme getirilen ÇEVRE YOLU ve DERE ISLAHI ile bazı kavşakların düzenlenmesi gibi konularla ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere; Lüleburgaz Belediye Başkanı Dr Murat Gerenli  ile sohbetlerde bulunduk. İşte o sohbetlerden yansımalar;

“ELEŞTİRİYE VARIZ. AMA MANTIKLI VE SEVİYELİ OLANINA”

Bu kent için var gücümüzle ve ve her türlü özveri ile çalışıyoruz. Savaş veriyoruz. Ancak, amacı sadece saldırmak olan, bilinçsiz, bilgi ve belgesiz yapılan eleştiriler de oluyor. Bunları dikkate almıyoruz. Amaçları yapıcı, topluma fayda üretmek ve bizim göremediklerimizi göstererek, bize yardımcı olmak üzere yapılan eleştirileri de alıyor ve gereğini yapıyoruz. Geçen gün köprüden biri düştü. Taş köprünün bir türlü ıslahı yapılmadığı için oldu bu olay. O köprüden geçen veya düşenler sadece belli bir partili de değil! Hepimizin başına gelebilecek bir olay. Ne var ki, vatandaşımız bunun sorumlusunu belediye olarak biliyor. Bizi eleştiriyor. Biz, çevre yolu, dere ıslahı, köprülerin yapımı ve kavşak düzenlemeleri gibi konulardan sorumlu değiliz. Bırakın bari biz yapalım diyoruz. Ona da izin vermiyorlar. Eleştiri yaparken, bunların da bilinmesi gerekli.

“HALK İLE İÇ İÇE OLMAK ÖNEMLİ”

En iyi bilgi almanın, eksik ve hatalı yapılan hizmetin, beklentinin öğrenileceği yer, halk ile birebir görüşmektir. Ben, imkanlar dahilinde sürekli halkın içeni girerek, sohbetler yapıyorum. Mahalle muhtarlarımızı ziyaret ediyorum. Bilgiler alıyorum. Sürekli koordine halindeyim. Makama kapanıp, kapalı kapılar ardında başkanlık yapmaya çalışsam, bütün bunları öğrenemeyebilir, bu kente yapılacak hizmetlerin eksik kalmasına sebep olabilirdim. Madem ki, bizleri bu makamlara getiren halk. O halde, halktan bunları öğrenmek son derece önemli ve gereklidir.

 

“TRAKYA’NIN MERKEZİNDEYİZ”

 

“Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesi Trakya’nın tam orta noktasında yer almaktadır. Karadeniz’e 1 saat, Marmara Denizi’ne 40 dk, Saros Körfezi’ne 1 saat mesafededir. 150 bin nüfusa sahip olan Lüleburgaz’da sanayi, ticaret ve tarımla uğraşılmaktadır. Güneyindeki Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin, batısında bulunan Edirne Belediyesi ve ilçe belediyelerinin, kuzey batısında bulunan Kırklareli ilinin ve çevre belediyelerinin tamamında çevre yolu olmasına rağmen sadece Lüleburgaz ilçesinin çevre yolu bulunmamaktadır. Şehir merkezinin tam orta aksından geçen ve günde binlerce taşıtın geçtiği uluslararası E-5 Karayolu can ve mal güvenliği açısından büyük tehdit oluşturmaktadır. Çevre yolu yapımı için yıllarca uğraşılmasına rağmen Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılamamıştır. Bununla beraber Avrupa Birliği Projesi olan Halkalı – Kapıkule Hızlı Tren Hattı inşası başlamış olup çevre yoluyla ilgili herhangi bir adım atılmamıştır.

 

“3 YILDA 20 CANIMIZI KURBAN VERDİK”

Çevre yolunun yapılmamasından dolayı son 3 yılda yaklaşık 20 can kaybı yaşanmış, bununla birlikte çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası oluşmaktadır. Bu güzide kentimizin bir an önce çevre yoluna kavuşması için çalışma başlatılması gerekmektedir.

 

“DERE ISLAHI KONUSUNDA BEKLENTİMİZ SÜRÜYOR”

 

 

Diğer yandan kent merkezimizden geçen Lüleburgaz Deresi günümüzde hala ıslah edilmemiş olup aşırı yağmurlarda dereyle bitişik olan mahallelerde can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Lüleburgaz’a bağlı ve Lüleburgaz’ın çevresindeki tüm yerleşimlerde derelerin ıslahı yapılmış olup 122 bin nüfuslu Lüleburgaz’ın merkezinden geçen dere halen ıslah edilmemiştir. 2016 yılında DSİ tarafından projeleri hazırlanarak ihalesi yapılan, bununla beraber yer teslimi de olan “Dere Islah Projesi” bugün halen başlamamıştır. Ayrıca derenin üstünden geçen 450 yıllık tarihi Sokollu Mehmet Paşa Köprüsü, araç trafiği ve ıslah edilmeyen derenin taşıdığı pislik ve artıklardan dolayı aşırı tahrip olmuştur. Tarihi köprümüzü taşıt trafiğinden arındırmak üzere alternatif yol çalışmamız başlamış olup DSİ’nin alternatif yol güzergâhındaki köprüleri ve Dere Islahı Projeisi’ni hayata geçirmesiyle tarihi köprümüzü yaya trafiğinden arındırmış olacak ve çevre düzenlemesiyle birlikte bu eşsiz eseri gelecek kuşaklara aktarmış olacağız.”

“HASTANE KAVŞAĞI BÜYÜK SORUN OLUYOR”

 

Yeni hizmete giren Lüleburgaz Devlet Hastanesinin önünde bir döner kavşak yapılması gerektiğini dile getirdik. Bizim yapmamıza izin yok. Karayolları da yapamıyor. İşin bir de realitesi var. O yola uygun bir kavşak yapılamaz ise büyük sıkıntılar yaşanır. Yaşanmaya başladı bile.

 

“HERKES HERŞEYİ BİLMELİ, BİLECEK”

 

Çevre yolu ve dere ıslahı konusunda bugüne kadar bir çok görüşmeler yaptık. Plan ve projelerimizi ilgili kurumlara ilettik. Sayın Milletvekilimiz Selahattin Minsolmaz ve Turabi Kayan ile Sayın Bakan’a ziyarette bulunarak, derdimizi de anlattık. Sayın Vekilimiz, Selahattin Minsolmaz, belediyecilik konusunda önemli bir tecrübe ve teknik donanıma sahip bulunduğu için, kendisi ile sürekli bu konularda görüş alışverişinde bulunuyoruz. Ancak, şunu da söylemek ve şöyle bir tespit yapmamız gerekir ise, ne işleri bizim yapmamıza izin veriyorlar. Ne de, kendileri yapabiliyorlar.

 

“OLUMSUZLUKLARI BELEDİYEDEN BİLİYORLAR”

 

Belediyelerle merkezi hükümet arasında yetki ve görev dağılımları vardır. Yazık ki, yapılamayan bazı hizmet ve beklentileri, merkezi hükümetin yapması gerektiği ve yapmadığı veya yapamadığı hallerde, vatandaş bunu da belediyeden biliyor. Yeri ve zamanı geldikçe bizler de, bu sınırları halkımızla paylaşacak ve yapılanı da yapılamayanı da kimin yaptığını ve yapamadığını anlatacağız. Biz bu konularda siyasi bir hedef gütmüyoruz. Yapılan da, yapılamayan da sonuçta bu kente eşit şekilde yansıyor. Bu kente gelecek hizmetlerde kimin payı ve rolü olur ise, teşekkür eder ve  halkımızla da bunu paylaşırız. Ortak paydamız ve hedefimiz Lüleburgaz”

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.