Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 11 Şubat 2017 967 Görüntüleme

Kurudere’deki çiftçiler bilgilendirildi

HABER MERKEZİ

Kırklareli’nin Pınarhisar İlçesi’ne bağlı Kurudere Köyü’nde Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi kapsamında tarıma dayalı Ekonomik Yatırımlar, Sulama ve Genç Çiftçi Projeleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Yapılacak toplantı kapsamında Pınarhisar Kurudere Köyü’ne gidildi. Köy Muhtarı ve köy halkına Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar, Sulama  ve Genç çiftçi projeleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda Ekonomik Yatırımlar ve Genç çiftçi projelerine  başvuru şekli  ve değerlendirmelerin nasıl yapıldığı anlatıldı. Ekonomik yatırımların her yıl tebliğ edildiği Genç çifçi projelerinin 2017-2018 yıllarında da proje başvurularının kabul edileceği ve projelere başvuru sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar anlatılarak, toplantı sonlandırıldı.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesine İlişkin Karar; 2016-2020 tarihleri arasında, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak, tarım ve tarım dışı istihdamı geliştirmek, gelirleri artırmak ve farklılaştırmak için kadın ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyete yönelik yatırımları ile bireysel sulama sistemlerine yönelik yatırımlar için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususları kapsıyor.

* Desteklenecek yatırım konuları ve nitelikleri

Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi, depolanması, paketlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımlar, tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar ve bu yatırımlara ait yeni teknolojiler içeren makine ekipman alımları, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı, bitkisel ve hayvansal orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, bireysel sulama sistemleri, kırsal ekonomik altyapı yatırımları. Bu karar kapsamındaki yatırım konuları arasında yer alan tesislerin enerji ihtiyacında kullanılmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından lisansız enerji üreten tesisler.Tarıma dayalı ekonomik yatırımlar ile bireysel sulama sistemlerinde hibeye esas proje tutarı üst limitinin yüzde 50’sine hibe yoluyla destek verilecek.

* Genç çiftçiye 30 bin lira hibe desteği

Kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerine 30 bin liraya kadar hibe verilecek.Kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.Söz konusu karar, 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında, kırsalda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projelere 30 bin liraya kadar hibe ödenmesine ilişkin hususları kapsayacak.Proje bütçesi katma değer vergisi (KDV) hariç tutularak hazırlanacak. Hibe ödemesi yapılabilmesi için hibe sözleşmesinin imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması gerekecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com