Ana Sayfa Köşe Yazıları 13.10.2016 1174 Görüntüleme

 Köy’den Kent’e Göç önlenecek mi?

Kapalı olan Alpullu Şeker Fabrikası üretime açılacak mı? Bütün bunları önümüzdeki aylarda yada yıllarda hep birlikte göreceğiz!..

*****

Geçen hafta Kırklareli’ye gelen T.C Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, “Genç Çiftçi Projesi” kapsamında önemli açıklamalar yaptı.

Köylerden kente göçün önlenmesi için, tarım çiftçisine önemli destekler yapıldığını ve yapılmaya devam edileceğini söyledi.

Lüleburgaz, Türkgeldi Devlet Üretme Çiftliği’nde düzenlenen törende 40 Genç Girişimci’ye Küçükbaş, 268 Girişimci’ye de Büyükbaş Damızlık Hayvan verildi.

Bakan Çelik;  “…Artık tarıma ve hayvancılığa dönme zamanıdır…” diyerek sürdürdüğü konuşmasında, Türk Çiftçisi’ne önem verdiklerini ve parasal desteklerini vermeye devam edeceklerini söyledi.

Bakan Faruk Çelik’in konuşmaları zaten yerel gazetelerde detaylı yer alırken: “…HAYDİ GEL KÖYÜMÜZE GERİ DÖNELİM…” sloganı da haberlerde yer aldı…

*****

Bu arada Kırklareli Valisi Esengül Civelek, birçok konuda Bakan Çelik’e bilgi sunarken çiftçilerin isteklerini iletti.

Kırklareli’de 2014 yılında 14 bin ton Şeker Pancarı üretildiğini bugün itibari ile 60 bin tona ulaştığını söyledi.

Üretilen pancarın Ülkemiz ekonomisine katkı sağlaması için Kırklareli Alpullu da bulunan Şeker Pancarı Fabrikası’nın üretime açılmasını bölge halkı adına “arz ediyorum” dedi.

Gerçekten yıllardan beri atıl durumda olan Alpullu Şeker Fabrikası’nın tekrar üretime açılması halinde pancar üreticisine yarar sağlayacağını zira bölgedeki toprağın pancar üretimine müsait olduğu bilinmektedir. Böylece bölge halkı, değişik zamanlarda pancar ekerek dinlendirme imkanı bulacaktır.

*****

Şimdi bütün bu yapılan ve yapılması düşünülen destekler kırsal kesimdeki köylerinden kente göçü önlemeye yetecek mi? Bu biraz zor olacak.

Çünkü köylerden kente göç öyle bir noktaya geldi ki, balkan köylerinde 30 yaşından genç kalmadı diyebiliriz. Göçün bu hale gelmesinin önemli nedenlerini 29 Ocak 2013 ile 2 ve 3 Ocak 2015 tarihlerinde Gazetemizin OKU/YORUM Köşesi’nde detaylı bir şekilde sizinle paylaşmıştım.

Şimdi o yorumlarımı hafta başından sonra tekrar size aktarmaya çalışacağım!..

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Gerçek dost kim

Gerçek dost kim

Tema Tasarım | Osgaka.com