Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 26 Ağustos 2016 1619 Görüntüleme

“Kırklareli’ye Olgunlaşma Enstitüsü Açılacak”

Minsolmaz’dan Kırklareli’ye bir müjde daha

AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Türkiye’de şuan için 16 adet Olgunlaşma Enstitüsünün bulunduğunu belirterek; “Olgunlaşma Enstitüsü Kırklareli’mize Hayırlı Olsun. Olgunlaşma Enstitüleri geleneksel sanatları ve kültürümüzü özüne uygun olarak geliştirerek, eğitim, öğretim ve üretim yolu ile gelecek nesillere aktarmak için kurulan kurumlardır. Ülkemizde halen 16 adet Olgunlaşma Enstitüsü bulunmakta olup, 17. Kırklareli’nde ve Kocahıdır İlköğretim Okulunun bulunduğu tarihi binada hizmete girecektir” dedi.

HABER MERKEZİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)  Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz tarafından Kırklareli’ne bir müjde daha geldi.

Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, yaptığı açıklamasında; Kırklareli’ne Olgunlaşma Enstitüsünün kurulacağını açıkladı.

Kırklareli’ne hayırlı olsun

Türkiye’de şuan için 16 adet Olgunlaşma Enstitüsünün bulunduğunu belirten Milletvekili Selahattin Minsolmaz; “Olgunlaşma Enstitüsü Kırklareli’mize Hayırlı Olsun. Olgunlaşma Enstitüleri geleneksel sanatları ve kültürümüzü özüne uygun olarak geliştirerek, eğitim, öğretim ve üretim yolu ile gelecek nesillere aktarmak için kurulan kurumlardır. Ülkemizde halen 16 adet Olgunlaşma Enstitüsü bulunmakta olup, 17. Kırklareli’nde ve Kocahıdır İlköğretim Okulunun bulunduğu tarihi binada hizmete girecektir” dedi.

Kurumun Kırklareli’ne kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Milletvekili Selahattin Minsolmaz; Kırklareli’nin kültürel unsurlarının artık daha net bir şekilde ortaya koyulacağını ifade etti.

Kurumun Kırklareli’ne kazandırılması için çaba harcadıklarını anlatan Milletvekili Minsolmaz; “Olgunlaşma Enstitümüzün Kırklareli’mize kazandırılmasında emeği olan Sn Valimiz Esengül Civelek hanımefendiye, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn Murat Aşım beye ve diğer katkı sunanlara teşekkür eder, ilimizin tarihi, kültürel unsurlarını araştıracak ve öne çıkmasını sağlayacak bu kurumun hayırlı olmasını dilerim” diye konuştu.

Tarihi miras ve eserler geleceğe aktarılacak

Kırklareli’nde önemli bir kurumun faaliyete geçeceğini belirten Minsolmaz; “Türk el sanatlarının yaşatılmasına katkı sağlayan Olgunlaşma Enstitüleri, sanatsal ağırlıklı eğitim ve üretim çalışmalarını sürdürürken, asıllarına sadık kalınarak gelecek kuşaklara aktarılmasına öncülük etmektedirler. Olgunlaşma Enstitülerinin işleyişi dört ana unsur üzerine oluşturulmuştur: Eğitim Öğretim, Araştırma, Pazarlama, Tasarım ve Tanıtım. Kırklareli’nde geçmiş zamanda yaşayan uygarlıkların halkın yaşam ve düşünme biçimine önemli etkileri olmuştur. Konaklar, camiler, türbeler, hamamlar, özel giysiler, gelenekler, inançlar bunun en büyük göstergesidir. Şehrin sahip olduğu kadim kültür günümüze kadar gelmekle beraber koruma altına alınmadığı ve belgelenmediği takdirde yakın gelecekte kaybolma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kırklareli’nin sanayi şehri olma arzusundan kaynaklanan sapmalar, sanatın ticarileşme kaygısı, kültürel değerlerin modern ve ithal kültürlerle teması, gerekli ve yeterli eğitime sahip olmayan kişiler tarafından kültür ve sanat değerinden yoksun üretilmeleri, kültür ve sanat değerlerimizin öze sadık kalınarak yaşatılmasına olumsuz etkileri olabilmektedir.  Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü modern kültürün etkisi altında dejenere olmuş kültür ve sanat eserlerin bozulmamış halini belgelemek, gelecek nesillere taşımak ve sürdürülebilir hale getirmek amacıyla büyük katkılar sağlayacak. Kırklareli’nde tarihi miras ve eserlerin çokluğundan dolayı Olgunlaşma Enstitüsü şehrimiz açısından büyük bir kazanımdır. Kırklareli Olgunlaşma Enstitüsü Kırklareli’ne en kısa süre içerisinde hizmet etmeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com