Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Kırklareli 19 Ocak 2017 1325 Görüntüleme

Kırklareli’de KOSGEB’in 50.000 TL’sine bin 565 Başvuru yapıldı

HABER MERKEZİ

Kırklareli KOSGEB Müdürlüğü tarafından KOSGEB’in 50.000 TL’lik Sıfır Faizli İşletme Kredisi’ne Kırklareli’nde 1.565 başvuru yapıldığı belirtildi.

Kırklareli’nden 75 asil 25 yedek işletmenin belirlendiği ifade edilen açıklamada; “KOSGEB’in 50.000 TL’lik faizsiz, 12 ayı ödemesiz, geri kalanın 3’er aylık taksitler halinde ödemeli ve toplam 36 ay vadeli Sıfır Faizli İşletme Kredisi’ne 19-21 Aralık 2016 tarihleri arasında Türkiye genelinde 244.980, ilimizde 1.565 başvuru yapılmış olup, 81 İl’de belirlenen 15 bin işletme krediden faydalanacaktır. KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve 2015 yılı KOBÎ Beyannamesi onaylı işletmeler 19-21 Aralık 2016 tarihlerinde sistem (http://sifirfaiz.kosgeb.gov.tr) üzerinden başvurularını yaptılar. Başvurular tamamlandıktan sonra sistem işletmeleri, değerlendirme kriterleri ve TÜİK verilerine göre belirlenen il kotaları çerçevesinde sıraladı. Kırklareli ilimiz için de 75 asil 25 yedek işletme belirlenmiştir. İl Müdürlüklerinde asil ve yedek işletmelere ait bir liste bulunmayıp sistem üzerinden işletmelere bilgilendirme mesajı gönderilmiştir. KOBİ’lerimizin KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği’nden daha yaygın ve adil şekilde yararlanabilmesinin sağlanması amacıyla, TÜİK verilerine göre ildeki işletme sayısı esas alınarak il kotaları belirlenmiş ve belirlenen il kotası içerisinde de ölçeklere göre dağılım yapılmıştır. Başvuru yapan KOBİ’lerin ölçek grubuna göre tespitinde kota aşağıdaki gibi uygulanmıştır. Mikro Ölçekli İşletmeler: % 93, Küçük Ölçekli İşletmeler: % 6, Orta Ölçekli İşletmeler: % I şeklindedir. Bu kota uygulamasında her ölçek grubu kendi içinde çalışan sayısı bunun da eşit olması halinde net satış hasılatına göre yazılım sistemi tarafından yüksekten düşüğe doğru sıralanarak başvuru sıralaması oluşturulmuştur. Başvuru sıralamasına göre asil listede yer alan 15 bin KOBİ’ye http://sifirfaiz.kosgeb.gov.tr adresinden alacakları başvuru formu çıktısı ile Protokol kapsamındaki bankalara başvurmaları gerektiği sms ve e-posta ile bildirilmiştir. İşletmelerin ileriki yıllarda da bu tarz sıfır faizli KOSGEB kredilerinden faydalanabilmesi için her sene mayıs ayında, KOSGEB tarafından verilen kullanıcı adı ve süreleriyle sistem(destek.kosgeb.gov.tr) üzerinden KOBİ Beyannamelerini güncelleyip onaylatmaları gerekmektedir. KOSGEB Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği Programı için ayrılan ödeneğin 2016 yılı bütçesinden karşılanacağı, 2017 yılı ve sonrasında benzer programlar uygulanabileceğinden işletmelerin KOBİ Bilgi Beyannamelerinin güncel olması önem arz etmektedir. KOSGEB veri tabanına kayıt ve üyelik ücreti bulunmamaktadır” ifadelerin yer verildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com