Ana Sayfa Edirne, Gündem, Kırklareli, Siyaset, Tekirdağ 16 Kasım 2016 1474 Görüntüleme

“Kırklareli’de Kömürlü Termik Santral kurulabilir”

* Bölgede olan 18 yasaklı sektörün içerisinde olan Kömürlü Santral kurulmasının yapılan değişiklik ile yasaklı sektörlerin içerisinden çıkarıldığını belirten Gürcan Kırım; “1/100.000’lik planlarda değişiklik yapıldı. Bu değişiklik aynı zamanda Kırklareli Vize İlçesi Çevre Düzenleme Planları’nda da yapıldı. Yapılan değişiklik şu şekildeydi. 1/25.000’lik çevre düzeni planlarında yasaklı 18 sektör ilan edilmişti. Bunların içerisinde Kömürlü Termik Santral vardı. Ama artık Kömürlü Santral kurulması ile ilgili olan madde iptal edildi” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım Ayı 11. Birleşim Toplantısı’nda gündem dışı söz alan Kırklareli İl Genel Meclis Üyesi Gürcan Kırım; Kırklareli Vize ilçesi çevre düzenleme planlarında da değişiklik yapıldığını ve bunun sonucunda Kırklareli’nde “Kömürlü Termik Santral” kurulabilir anlamının ortaya çıktığını söyledi.

Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım Ayı 11. Birleşim Toplantısı 15 Kasım 2016 Salı günü saat 11.30’da İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Gündemin ilk maddesinde tutanak özetleri görüşüldü. Görüşülen tutanak özetleri oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin 2. maddesinde Pınarhisar İlçesi Futbol Sahası’nda tribün üstünün yağmurdan korunması için çatı yapılması ve ilave tribün yapım işinin 2017 Yılı Yatırım Programı’na alınması hakkında verilen yazılı önergenin görüşülmesi oldu. Görüşülen yazılı önerge sonucunda oy birliği ile gündem maddesi 2017 Yılı Yatırım Programı’na alındı.

Görüşülen 2 maddenin ardından gündem dışı söz alan Kırklareli İl Genel Meclis Üyesi Gürcan Kırım, yaptığı konuşmasında; Kırklareli’de 1/100.000’lik planlarda yapılan değişiklik doğrultusunda Kömürlü Santral Kurulmasının önünün açıldığını söyledi.

Bölgede olan 18 yasaklı sektörün içerisinde olan Kömürlü Santral kurulmasının yapılan değişiklik ile yasaklı sektörlerin içerisinden çıkarıldığını belirten Gürcan Kırım; “1/100.000’lik planlarda değişiklik yapıldı. Bu değişiklik aynı zamanda Kırklareli Vize İlçesi Çevre Düzenleme Planları’nda da yapıldı. Yapılan değişiklik şu şekildeydi. 1/25.000’lik çevre düzeni planlarında yasaklı 18 sektör ilan edilmişti. Bunların içerisinde Kömürlü Termik Santral vardı. Ama artık Kömürlü Santral kurulması ile ilgili olan madde iptal edildi” dedi.

Konu hakkında başta Vize İl Genel Meclis Üyeleri olmak üzere Kırklareli’nde bulunan STK’lara büyük görevler düştüğünü anlatan Kırım; “Artık bölgemizde Kömürlü Termik Santral kurulabilir. Bunun için alan olarak Vize İlçesi’ne 3 kilometre uzaklıkta olan bölgede D-100 Karayolu’nun hemen üzeri belirlenmiştir. Okçular ve Akpınar köyleri arasında kalan bölgede olan yere 1/100.000’lik planlarda tarımsal ve orman arazisi ayrıca su altı besleme alanı olan havzada gerçekleşecek. Dolayısıyla burada Vize İl Genel Meclisi Üyesi arkadaşlarımıza büyük bir sorumluluk düşüyor.   Bölgemizde tek bir kömürlü termik santral değil, alan olarak belirlenmiş. Dolayısıyla bu güne kadar Ergene ile ilgili yapmış olduğumuz çalışmalarda bu 18 yasaklı sektörü dile getirmiştik. Özellikle kömüre dayılı termik santrallerin havaya, suya ve toprağa verdiği zarar ortadadır. Bu konu hakkında bulunan 30 günlük itiraz süresini Vize İl Genel Meclis Üyesi arkadaşlarımızın iyi değerlendireceğini düşünüyorum” diye konuştu.

İl Genel Meclis Üyesi Gürcan Kırım’ın konuşmasının ardından söz alan Vize İl Genel Meclis Üyeleri üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getireceklerini ifade ettiler.

Yapılan açıklamaların ardından Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım Ayı 11. Birleşim Toplantısı sonlandırılırken, bir sonraki birleşim toplantısı 16 Kasım 2016 Çarşamba günü saat 11.00’da İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda yapılacak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com