Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 17 Şubat 2018 965 Görüntüleme

Kırklareli Süt Üreticileri Birliği’ni ziyaret ettik

HABER MERKEZİ

ZORTUL Medya Grup bünyesinde yayın yapan Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi olarak Kırklareli Süt Üreticileri Birliği Başkası Hüseyin Demircan’ı ziyaret ettik.

Gerçekleştirdiğimiz ziyaret sırasında 2017 ve 2018 yıllarında Çiğ Süt Destekleri ile ilgili bilgiler paylaşan Birlik Başkanı Hüseyin Dermircan; Kırklareli Süt Üreticileri Birliği ile Ziraat Bankası arasında önemli bir protokol hazırlandığını paylaştı.

* “Küçük aile işletmelerinin mağduriyeti bir nebze olsun önlendi”

Süt fiyatlarında bir düzenlemeye gidildiğini belirten Demircan; Düzenleme sayesinde bir nebzede olsa küçük aile işletmelerinin mağduriyetinin giderildiğine vurgu yaptı.

Kırklareli’de, süt fiyatlarının Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği fiyatların üzerinde satılmaya başlandığına dikkat çeken Hüseyin Demircan, konuşmasında; “Öncelikle 2018 yılında tüm üreticilerimize bereketli bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum.​ 2017 yılında çiğ süte olan talebin artmasına bağlı olarak ilimizde süt fiyatları Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği fiyatların üzerinde satılmaya başlanmış. Büyük Üreticilerimiz Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği taban fiyat üzerine 35 kuruşa kadar prim ile sütlerini satmışlardır. Ancak küçük üreticiler taban fiyattan süt satmaya devam etmişlerdir. Birliğimizin de üyesi olduğu Ulusal Süt Konseyi’nde yapılan çalışmalar neticesinde Ulusal Süt Konseyi süt fiyatlarında yeni bir düzenleme yaparak taban fiyatı 1,44 TL soğutma bedelide 0,9 kuruş olacak şekilde 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde fiyat belirlemiştir. Bu düzenleme ile küçük aile işletmelerinin mağduriyeti bir nebze olsun giderilmiştir” dedi.

* “18 Ay Sıfır faizli 5 Yıl vadeli ve aylık 0,5 faiz oranı ile öz sermaye”

Ziraat Bankası ile önemli bir protokol hazırladıklarını aktaran Demircan; Yaptıkları çalışmalarda tamamen üreticilerin menfaatlerini düşündüklerini kaydetti.

Üreticiler protokol ile 18 Ay Sıfır faizli 5 Yıl vadeli ve Aylık 0,5 faiz oranı ile öz sermaye aranmadan kredi imkanı sağlanabileceğini dile getiren Demircan; “Kırklareli süt üreticileri birliği olarak küçük aile işletmelerinde 2018 yılında üretim kapasitelerinin arttırılması dolaysıyla karlı bir süt hayvancılığı yapmaları amacıyla; ziraat bankası ile birliğimiz arasında yeni bir protokol hazırlanmıştır. Bu protokol ile üreticilerimize Damızlık Gebe Düve, yem Karma Makinası, soğutma tankları ve süt sağım makinaları almak isteyen üreticilerimize 18 Ay Sıfır Faizli 5 Yıl Vadeli ve Aylık 0,5 faiz oranı ile öz sermaye aranmadan kredi imkanı sağlanacak. Protokol sayesinde üretimde artış planlanmaktadır.​Ziraat bankası ile yapılacak protokolde hayvan almak isteyen üreticilerimize birliğimiz hayvanlarını satmak isteyen üreticilerle buluşturarak düve teminini sağlayacak” diye konuştu.

ZORTUL Medya Grup bünyesinde yayın yapan Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Savaş Eskici’de ziyaret sırasında; Kırklareli Süt Üreticileri Birliği tarafından hazırlanan ve uygulamada olan tüm projelerin üreticilere aktarılması noktasında üstlerine düşen görevi yerine getireceklerini ifade etti.

Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi’nin Trakya’nın en ücra noktasına kadar ulaştığını vurgulayan Savaş Eskici; Şehir merkezlerinde olduğu gibi kırsal kesimde de vatandaşların ellerinden Yeşilyurt Gazetesi’nin düşmediğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com