Ana Sayfa Gündem, Kırklareli, Sağlık 7 Nisan 2018 981 Görüntüleme

Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Kahvaltısı düzenledi

* Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit hafta kapsamında yapılan etkinliklerin bundan sonrada artarak devam edeceğini belirterek; “1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında Kırklareli’de bir faaliyet düzenledik. Sağlık personellerimiz, Kanser Derneği gönüllüleri, LÖSEV gönüllüleri ve aileleri ile güzel bir Nisan sabahında düzenlenen Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Kahvaltısı’nda buluştuk. Bu tür etkinliklerimiz ilk değil, sonda olmayacak” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 1-7 Nisan tarihleri arasında kutlanmakta olan “Kanser Haftası” Etkinlikleri kapsamında 06 Nisan 2018 Cuma günü saat 10.00’da Leylandi Restaurant’ta Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Kahvaltısı düzenlendi.

Düzenlenen kahvaltıya; Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Göksel Vatansever, Destek Hizmetleri Başkanı Dr. Demet Aydoğdu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Vekili Dr. Şenay Mandacı, Kırklareli Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Camettin Atam, Kırklareli Kanser Savaş Derneği Başkanı Mehmet Özbilen, Kırklareli LÖSEV İl Aile Temsilcisi Seher Erçek, Kanser Hastaları ile aileleri katıldı.

Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit hafta kapsamında yapılan etkinliklerin bundan sonrada artarak devam edeceğini belirterek; “1-7 Nisan Kanser Haftası kapsamında Kırklareli’de bir faaliyet düzenledik. Sağlık personellerimiz, Kanser Derneği gönüllüleri, LÖSEV gönüllüleri ve aileleri ile güzel bir Nisan sabahında düzenlenen Birlik, Beraberlik ve Dayanışma Kahvaltısı’nda buluştuk. Bu tür etkinliklerimiz ilk değil, sonda olmayacak. Bu haftamızın hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bundan sonraki faaliyetlerimizde artarak devam edecek. Hem Kanser Savaş Derneği hem de Kırklareli LÖSEV Temsilciliği olarak hep birlikte güzel faaliyetlere imza atıyoruz. Sizlere de bu faaliyetlere destek verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Haftamızın da hayırlara vesile olmasını diliyorum. Sağlık Müdürlüğü olarak şahsım ve kurumum adına sağlıklı günler diliyorum.

Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemidir. Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve erken teşhis edildiğinde tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak korunmanın önemi artmaktadır Dünyada her yıl 14 milyon kişinin yakalandığı ve 8,2 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir. Kanserde benzer seyir devam ettiği takdirde, 2030 yılında 22 milyon yeni vaka ortaya çıkması beklenmektedir. Ülkemizde ki en son resmi rakamlar değerlendirildiğinde bir yıl içerisinde yaklaşık 96.200 erkek ve 67.200 kadının kanser teşhisi aldığı tahmin edilmektedir. Son 5 yıl verileri değerlendirildiğinde; kanser sıklığında herhangi bir artış ya da azalış olmadığı söylenebilir (Şekil 1).Türkiye’de görülmekte olan kanserin sıklığı Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere göre daha düşüktür.

Bireyler ve toplumlar, yaygın kanser türlerinin en az üçte birinin daha sağlıklı bir beslenme biçiminin seçilmesi, tütün ürünlerinden uzak durulması, fiziksel aktivitenin arttırılması ve alkol kullanımının azaltılması ile önlenebileceği konusunda bilgilendirilmelidir. Ayrıca ultraviyole radyasyondan korunma, mesleksel ve çevresel maruziyetlerin önüne geçilmesi ile kanser yükü daha da aza indirgenecektir. Dünyada ve Türkiye’de kanserin önemli bir kısmı önlenebilen kanserlerdir. Özellikle ülke verilerimiz değerlendirildiğinde tütün ve obesite ile mücadele programımız kanser kontrolünün en önemli yapıtaşlarını oluşturmaktadır. Hiç kuşkusuz ki kanser tedavi üzerine yapılan yatırımlar ile değil, ancak önleme ve erken teşhis üzerine yöneltilen eylem planları ile kontrol altına alınabilir. Bunlarla beraber alkol ile mücadele, fiziksel aktivetinin arttırılması, tuzun kısıtlı kullanılması, enfeksiyon ajanları ile mücadele de çok önemli unsurlardır” dedi.

Kırklareli Kanser Savaş Derneği Başkanı Mehmet Özbilen ile Kırklareli LÖSEV İl Aile Temsilcisi Seher Erçek’te Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit’in şahsında tüm Sağlık Camiası’na kendilerine gösterdikleri yakın ilgiden ve desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.

Programın sonunda Kırklareli Kanser Savaş Derneği Başkanı Mehmet Özbilen günün anısına Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit’e bir Teşekkür Plaketi takdim etti. (Savaş Eskici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com