Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 13 Mart 2018 874 Görüntüleme

“İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” düzenlendi

İSTİKLAL MARŞIMIZ 97 YAŞINDA

* Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Salih Akyazı,  “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u” Anma töreninde yaptığı konuşmada, İstiklal Marşı’nın Türk milletinin ruhuna sözle örülmüş bağımsızlık marşı olduğunu söyledi.  İstiklal Marşı’nın milli karakteri, tarihi, imanı ve milli mücadele günlerinin heyecanını taşıdığını söyleyen Akyazı; “O günleri yaşayanların duygularını nesilden nesile aktaran emsalsiz bir abidedir. Bu şiir öyle bir şiirdir ki o trajik anda var olup olmama noktasında bir toplumun bir milletin ihtiyaç duyduğu bütün değerleri içinde toplamıştır. İstiklal Marşı’nı sevmek ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşı’nı coşkuyla söylemek ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklal Marşı ruhtur, heyecandır, şanlı mazimizdir. Kahramanlık destanımızdır, heybetli kimliğimizdir, dik duruştur” dedi.

HABER MERKEZİ

Bağımsızlığın sembolü olan İstiklal Marşı’nın Kabulü ’nün 97. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’un Vefatı’nın 82. Yıldönümü nedeniyle Fen Lisesi tarafından “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” düzenlendi.

12 Mart 2018 Pazartesi günü saat 10.30’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Binası Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa; Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, 55 Mekanize Piyade Tugay Komutanı  A. Cihan Uzun, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Kırklareli İl Jandarma Komutanı J. Alb. Kadir Oğuz, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Adem Sevim, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Erkin Adalar, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Murat Aşım,  Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kırklareli Fen Lisesi tarafından düzenlenen “İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı” Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okuması ile başladı. Program Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Salih Akyazı’nın günü anlam ve önemi belirten konuşması ile devam etti.

Akyazı yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “İstiklal Marşı, Türk Milleti’nin ruhunda sözle örülmüş bağımsızlık marşıdır. Yurda duyulan sevgi ve bağlılığı ifade eder. İstiklal Marşı, şanlı bir mazisi olan, üç kıtaya hükmeden Türk Milletinin bayrağının ve vatanının ebediyen yaşayacağını müjdelemiştir.  İstiklal Marşı, milli karakterimizi, tarihimizi, imanımızı, Milli Mücadele günlerinin heyecanını içinde yaşayan, o günleri yaşayanların duygularını nesilden nesle aktaracak olan emsalimiz bir abidedir. Bu şiir öyle bir şiir ki o trajik anda, var olup, olmama noktasında bir toplumun, bir milletin ihtiyaç duyduğu bütün değerleri içinde toplamıştır. İstiklal Marşı “KORKMA” seslenişi ile başlar. Buradaki korku ifadesi sıradan bir korku olmayıp, her karış toprağı şehit kanları ile yoğurulmuş aziz vatanımızın kaybedilme endişesinin dillendirilmesidir. Bu en olumsuz durumlarda dahi ümitli kalabilmesinin bir ifadesidir. “ARKADAŞ YURDUMU ALÇAKLARI UĞRATMA SAKIN” diyerek gençlere seslenen Mehmet Akif, vatanın korunması söz konusu olduğunda vefalı Türk gençlerinin iman gücüyle neler yapabileceğini de iyi biliyordu. İstiklal Marşı’nda İstiklal davamızı anlatması bakımından büyük manası olan mısralar vardır. Özellikle “HAKKIDIR,  HÜR YAŞAMIŞ BAYRAĞIMIN HÜRRİYET, HAKKIDIR, HAKK’A TAPAN MİLLETİMİN İSTİKLAL” mısralarını milletimizin asla unutmaması gerekir. İstiklal Marşı’nı sevme, ülkemizi sevmektir. İstiklal Marşını coşkuyla söylemek ülkemize, bağımsızlığımıza sahip çıkmaktır. Bağımsızlığımıza sahip çıkmak ise onurumuza sahip çıkmaktır. İstiklal Marşı ruhtur, heyecandır, şanlı mazinizdir. Kahramanlık destanımızdır. Heybetli kimliğimizdir. Dik bir duruştur.”

* İstiklal Marşı’nın Kabulü” Orotoryo Gösterisi büyük beğeni aldı

Fen Lisesi Müdür Yardımcısı Salih Akyazı’nın konuşmasının ardından “Cenk Marşı” isimli şiir okundu. Mehmet Akif Ersoy’un Hayatı anlatıldı. “Çanakkale Şehitleri’ne” isimli şiirin okunmasının ardından “İstiklal Marşı’nın Kabulü” Oratoryo Gösterisi büyük beğeni aldı. Törende Ziya Gökalp İlkokulu 4. Sınıf Öğrencisi Hilal Topuz, İstiklal Marşı’nı okudu. Bu sırada, törene katılanların da gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

* Ödüller verildi

Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “İstiklal Marşı’nın Kabul Edilişi ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma” Etkinlikleri kapsamında “En Güzel İstiklal Marşı’nı Ezbere Okuma Yarışması”nın ödülleri verildi. Kırklareli Valisi Orhan Ciftçi 1. Ziya Gökalp İlkokulu’ndan Nilay Topuz, 2. Atatürk İlkokulu’ndan Selin Akçasarı ve 3.  Hamdi Helvacıoğlu İlkokulu’ndan Berrak Öz’e hediyelerini verdi. (Kadir Sinici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com