Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 9 Aralık 2016 1019 Görüntüleme

“İnsani gelişmişliğin temelini hak ve özgürlük oluşturur”

 

 

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Günümüzde ülkelerin uygarlık derecesini insan haklarına karşı gösterilen saygının belirlediğini söyleyen Vekil Gündoğdu; “Bugün 10 Aralık 2016 da, çağdaş dünyanın ortak ve evrensel paydası olan insan haklarının temel anayasası niteliğinde olan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 68. Yıldönümü’nü kutluyoruz. Çağdaş toplumlarda insan haklarının güvence altına alınması devletlerin bir iç sorunu olmaktan çıkmış, ulusal sınırları aşarak tüm dünyanın ortak amacı haline gelmiştir. Günümüzde bir ülkenin uygarlık derecesi insan haklarına karşı gösterdiği saygıyla ölçülmektedir. Rejimlerin, adı her ne olursa olsun sağlam temeller üzerinde yükselmesi ve gelişmesinin temel unsuru hak ve özgürlüklerin güvencesidir. Bir ülkede insan hak ve özgürlüklerin güvence altına alınarak geliştirilmesi; toplumsal, kültürel, sosyal ve ekonomik alandaki gelişmelerin de ön koşuludur. İnsani gelişmişliğin temeli de hak ve özgürlüklerdir” dedi.

AKP iktidarları döneminde insan hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığını kaydeden Vekil Gündoğdu; “Gelişmişliği sadece binaların yüksekliğine endekslemiş, özgürlükleri ise kendi yandaşlarına, toplumun bir kesimine sağlamak olarak algılayan 14 yıllık AKP İktidarları döneminde insan hak ve özgürlükleri her geçen gün daha fazla kısıtlanmıştır. Cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlalleri, kişisel hak ve hürriyetlere karşı ihlaller, haksız gözaltılar ve tutuklamalar, basın özgürlüğüne karşı kısıtlamalar, tutuklu yargılanan gazeteciler, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle haklarında soruşturma açılan onlarca gazeteciye karşı yapılan uygulamalarla insan hak özgürlükleri yok edilmektedir. AKP hükümetlerinin 14 yıldır uyguladığı politikalar sonucu sosyal ve ekonomik düzen her geçen gün hasar görmüş, toplumsal iç barış tehdit altına girmiş, yargının yükü hiç olmadığı kadar artmış, kısmi aflara rağmen cezaevleri yetersiz gelmeye başlamıştır. Yargıya intikal etmemiş veya edilmesi istenmemiş toplumsal hayatta yaşanan; çocuklara, kadınlara karşı şiddet, zor kullanma, hak mahrumiyeti ve taciz her geçen gün artmıştır. Tüm bu yaşananlar 14 yıllık AKP İktidarları’nın insan hakları konusunda karanlık sicilinin devam ettiğini açıkça göstermektedir. Tüm baskı ve engellemelere karşı bizlerin, geçmişte olduğu gibi bundan sonra da hak ve özgürlük mücadelesi her platformda yılmadan devam edecektir. Bu düşüncelerle, tüm vatandaşlarımızın “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü”nü kutluyor, hak ve özgürlüklerin egemen olduğu aydınlık günler diliyorum” diye konuştu.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com