Ana Sayfa Edirne, Ekonomi, Gündem, Kırklareli, Tekirdağ 17 Nisan 2018 2002 Görüntüleme

“İlimize gelen turist sayısı katlanarak artıyor”

* Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Necmi Asan, Kırklareli’ye gelen turist sayısının her yıl katlanarak arttığını söyleyerek;  “Son üç yılda ilimize gelen turist sayısı 2015 yılında 47.741, 2016 yılında 99.000 ve 2017 yılında 128.000 turist ilimize gelerek konaklamıştır. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi her gecen yıl ilimize gelen turist sayısı katlanarak artmaktadır. Bu da Kırklareli’mizin kültür ve turizm kenti olma yolunda geliştiğini göstermektedir. Bu sayıyı daha da arttırmak için Belediyeler, Sivil Toplum Kuruluşları, Turizm Acenteleri, İşletme Belgeli Konaklama ve Yeme-İçme Tesis İşletmecileri, bu işe gönül vermiş Rehberler, tüm Turizm Görevlileri ve turizm paydaşları ile hep birlikte çaba göstermeliyiz” dedi.

HABER MERKEZİ

Bu yıl 42’ncisi kutlanan ‘Turizm Haftası’ Etkinlikleri kapsamında Kırklareli Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi.

16 Nisan 2017 Pazartesi günü saat 14.00’te düzenlenen programa; Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gider, Kırklareli Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Av. Tahsin Halcı, Kırklareli Ticaret Sanayisi Odası Başkanı Soner Ilık, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, Öğretmenler, Öğrenciler ve Vatandaşlar katıldı. Saygı Duruşu’nda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürü Necmi Asan, programın açılış konuşmasını yaptı.

Turizmin ülkeler arasında en etkili sosyo-kültürel, ticari ve ekonomik araç olduğunu söyleyen Asan yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarla, yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir getiren, döviz sağlayan, istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen önemli toplumsal ve insancıl fonksiyonları başaran bir nitelik kazanmıştır. Bu nitelik dünyada turizme yönelik ulusal ilgiyi artırmış: turizmden beklentileri olan ülkeleri bu endüstrinin geliştirilmesine yönelmiştir. Dövizin turizm yoluyla elde edilmesine yönelik faaliyetler, bu sektörün milli ekonomide önem kazanması sonucunu doğurmuştur. Turizmin özellikle gelişmekte olan ülkelerin ödemeler dengesine yaptığı olumlu katkı, bu endüstrinin ülke ekonomisine olan yararlarının anlaşılmasında önemli bir gösterge halini almıştır. Turist, belirli bir gelire ve boş zamana sahip olan konaklama, yeme, içme ve seyahat gibi somut; dinlenme, eğlenme, merak, kültür, eğitim, spor ve dini gerekler gibi soyut amaçlarla sürekli yaşadığı, çalıştığı bölgeden başka bir bölgeye seyahat eden ve gittiği bölgede en az bir gece konaklayan, ekonomik anlamda tüketici olan kişi ya da kişiler topluluğudur. Turizmde sunulan hizmetler seyahat, konaklama, yeme-içme ve eğlenceyi içeren ana bileşenlerden oluşmaktadır. Müdürlüğümüz, Valiliğimiz, Trakya Kalkınma Ajansının ve AB Sınır Ötesi İşbirliği hibe projeleriyle, turizm hizmetlerini içeren bu temel konular çerçevesinde, ilimizin Kültür ve Turizm potansiyelini geliştirmeye yönelik önemli çaba harcamaktayız. Bu çerçevede Trakya Kalkınma Ajansından 1.640.000 TL, İPA Avrupa Birliği Projeleri’nden hibe olarak 1.300.00 Euro Hibe (5.200.000TL) ödenek sağlanarak ilimiz turizminin geliştirilmesine yönelik projeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ilimizde bulunan tarihi eserlerin restorasyonları içinde bakanlığımızdan 1.850.000 TL hibe yardım sağlanmıştır. Şu anda da 1.120.000 Euro’luk projeler hazırlanarak AB’ye sunulmuştur. Bizler, ilimizi iyi tanımalıyız, tarihini, kültürünü, doğasını tanımalıyız ki ilimize gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere bölgemizi anlatmalı ve tanıtmalıyız. Turistlerin gezilecek, görülecek, kalınacak yerler, yeme-içme, dinlenme gibi konularda sordukları sorulara cevap vererek, hem ilimiz hakkında olumlu imaj yaratmış hem de turistlere yardımcı olmuş oluruz. Böylece Türk insanının misafirperverliğini ilimizde de layıkıyla gösterebiliriz.

Son üç yılda ilimize gelen turist sayısı 2015 yılında 47.741, 2016 yılında 99.000 ve 2017 yılında 128.000 turist ilimize gelerek konaklamıştır. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi her gecen yıl ilimize gelen turist sayısı katlanarak artmaktadır. Bu da Kırklareli’mizin kültür ve turizm kenti olma yolunda geliştiğini göstermektedir. Bu sayıyı daha da arttırmak için Belediyeler, Sivil toplum kuruluşları, Turizm acenteleri, İşletme belgeli Konaklama ve Yeme-İçme tesis işletmecileri, bu işe gönül vermiş Rehberler, tüm Turizm görevlileri ve turizm paydaşları ile hep birlikte çaba göstermeliyiz. Biz Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak bu konuda üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyoruz. Ancak ilimizde ve bölgemizde kalkınmanın gerçekleşmesi adına turizmi daha da ileriye götürebilmek için tüm paydaşların katılımıyla birlikte yaratacağımız sinerji ile üzerimize düşenin fazlasını yapmaya da hazırız.” Kırklareli Vali Yardımcısı Tahir Demir ise Kırklareli’de Turizmi canlandırmak için tüm kesimin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.  Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gider ise Kırklareli’yi tanıtmak için Belediye olarak her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından program Balkan Türküleri Konseri ile devam etti.  Resim, Şiir, Kompozisyon Dalları’nda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesi ve Turizm tesislerine Plaket Verilmesiyle Rektörlük Kültür Merkezi’ndeki program sona erdi. (Kadir Sinici)

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com