Ana Sayfa Köşe Yazıları 20.12.2016 1205 Görüntüleme

GURUR TABLOMUZ

DOBRA DOBRA

Mürtezan Bulut

Çin Ganzahau’da düzenlenen kent halklarının yaşamını kolaylaştırmayı amaçlayan yeni ve yerel projelerinin yarıştığı platforma dünya belediyelerinden gönderilen 301 Proje arasından Lüleburgaz Belediyesi’nin gönderdiği “Cinsiyet Eşitliği ve Kadın Yöneticiler” Projesi ilk 15’e girdiği için davet aldı.

Her türlü masrafların davet aldığı makam tarafından karşılanan yarışmaya ilk 5’e girmek için proje sahibi ve uygulayıcı 14 Kadın ile Belediye Başkanımız Emin Halebak 4 Aralık’ta uçakla Çin e gittiler. Orada büyük bir salonda jüri üyelerinin ve dinleyicilerinde sorularına sunumdan sonra cevap veren başkan Halebak ın cevapları çok büyük bir ilgi ile dinlenmiş hatta iyi de alkış almış. Türkiye’den katılan belediyelerin ilki olan Lüleburgaz Belediyesi ilk defa Uluslararası Yarışma’ya katılmanın tecrübesizliğinden ve ayrıca ülkemizde kadına uygulanan şiddet istismar ile kızlarımızın erken yaşta evlendirilmeleri gibi ön yargılı jüri üyeleri ve katılımcıların sordukları sorular yüzünden ilk 5’e girememişlerdir. Ayrıca istenilenleri tam bilemedikleri için bazı sorulara cevap verilememiş. Uygulanan projenin somut neticeleri yani fayda analiz neticeleri sorulmuş. Bu hususta hazırlık yapılamadığı için cevaplar yetersiz kalmış.

Mısır’ın Başkenti Kahire’nin Çöp Toplama Projesi sıralamaya girmiş. Mısır’ın Çöp Toplama Projesi İstanbul’dan kopya proje olduğu bilindiği halde o ülke, önemli olduğu için ödüle layık görülmüş. Ayrıca milyon nüfuslu belediyelerin bilhassa ABD Belediyeleri’nin uyguladıkları projeler büyüklükleri itibari ile dikkate alınmış ve dereceye girmişlerdir. Kısaca ülkemizin içinde bulunduğu konjonktür dışarıdan yanlış algılamalara sebep olmuş bu durum ise bizlere yani Lüleburgazlılara zarar vermiş bulunmaktadır.

* Çare OHAL’siz Günler

Ülkemiz süratle OHAL’den çıkıp normal yönetim biçimine dönmeli ve Anayasa Değişikliği vs. değişikliklerden vazgeçilmelidir. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının büyük mücadele vererek kurdukları Çok Partili Kuvvetler Ayrığı Prensibi’nin uygulandığı Cumhuriyet Sistemi’ni koruyup daha da takviye edilerek uygulanmasını sağlamalıyız. Tek çıkar yol Gazi’nin bıraktığı gençlere emanet ettiği cumhuriyetimize tekrar dönmektir. Güncel deyim ile fabrika ayarlarına dönmemizdir diye düşünüyorum. Yoksa uçurumdan yuvarlanabilir bu günleri arayabiliriz. Allah göstermesin sonumuz kötü olabilir.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com