Ana Sayfa Köşe Yazıları 27.04.2017 736 Görüntüleme

Fuar Alanı’na Sahip Çıkalım

OKU/YORUM

Rahmi Sağlık

Siyasi görüşü ne olursa olsun, Kırklareli’yi uçuracak ve yalnız Türkiye’ye değil Kırklareli’yi Dünya’ya da tanıtacak olan 40 bin metrekare alan üzerinde kurulması planlanan “AÇIK FUAR ALANI ve KONGRE MERKEZİ”ne sahip çıkalım.

Çünkü projenin uygulanması ile Fuar Alanı ve Kongre Merkezi faaliyete geçtiğinde, yalnız Türkiye’de değil diğer ülkelerde de üretilen yeni Tarım Makineleri, Traktör, her türlü Sanayi Ürünleri ve her çeşit motorlu araçlar aralıklarla bu Fuar’da teşhir edilerek tanıtılacak ve pazarlanacak. Zaman-zaman Fuar’da Büyük ve Küçükbaş Damızlık Hayvanlar da sergilenerek görücülerle tanıştırılacak. Bin kişilik Kongre Merkezi’nde de çeşitli toplantılar yapılabilecek hatta uluslar arası kongre ve toplantılara da ev sahipliği yapacaktır. Buraya yalnız Türkiye’den değil Avrupa ve Dünya Ülkeleri’nden binlerce katılımcı gelecek ve günlerce Şehrimizde kalacak. Böylece Otelcisi, Lokantacısı, Köftecisi, Pastanecisi, Berberi kısacası bütün esnafımız yararlanacak, Kırklareli ve Ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacaktır.

Bunun için her Kırklarelilinin ve Kırklareli’de yaşayanların, Fuar ve Kongre Merkezi’ne sahip çıkmak için bütün imkanlarını kullanmalı ve gelecek için elini taşın altına koymalıdır. Zaten 2015 Yılı’nda uzmanların incelemesi sonunda Kırklareli Üniversitesi yakınında bulunan 40 bin metrekare hazine arazisine yapılması kararlaştırılan proje protokolüne imza koyan dönemin İl Genel Meclis Başkanı Cavit Çağlayan’ın (CHP) katkıları olmuştu. Çağlayan’a da teşekkür ederiz.

* * * * *

Projenin uygulanması için başta Siyasi Partiler, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) birlikte Kırklareli için el ele vermelidir. Yakalanan bu fırsata hep birlikte sahip çıkmalıyız. Çünkü Kırklareli hepimizindir. Kimse kusura bakmasın ama bu projenin Kırklareli’ye kazandırılması için Vali Esengül Civelek 2 yıldır mücadele ederken, biz 80 bin değil 351 bin nüfuslu Kırklarelililer olarak ne yapıyoruz? Boş veriyor ve sonrada Kırklareli’ye bir şey yapılmıyor diyoruz. Elbet Sayın Valimiz bir gün gidecek fakat Fuar ve Kongre Merkezi Kırklareli’de kalacak ve her kesime ekonomik kazanım sağlarken, Kırklareli’ye de hareket getirecektir. Düşünün yaklaşık 1000 kişilik Kongre Salonu’nda Konferans ve Toplantılar yapmak için gelenler 3-5 gün, Fuar’a katılanlar ise 8-10 gün Kırklareli’de kalacak ve para harcayacak.

* * * * *

Bu proje bir parti meselesi değildir. Projeyi Kırklareli’ne kazandırmak meselesidir. Onun için İktidarı ile Muhalefeti ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte projeye sahip çıkılmalıdır. Projen ihaleye çıkarıla bilmesi için İl Özel İdaresi Meclisince oylanması gerekiyor. Zaten projenin gerçekleşmesi için Trakya Kalkınma Ajansından 5 milyon, İl Özel İdaresinden 2 milyon ve Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası ve Kırklareli Belediyesi de 250’şer bin lira katkıda bulunacaklar. İl Özel İdaresi’nden alınacak 2 milyon liranın köylere verilen hizmetleri etkilemeyeceği belirtiliyor. Çünkü köylere verilen hizmetleri KÖYDES ten karşılanıyor. Eğer biz 15-20 gün içinde sahip çıkmazsak proje iptal edilecek. Zaten Edirne ve Tekirdağ bu Fuar ve Kongre Merkezi’ni kapmak için dört gözle “PERMA”da bekliyor. Fuar ve Kongre Merkezi 15-20 günde “GİTTİ GİDECEK!..”

Gidince de 351 bin nüfuslu Kırklarelililer avucunu yağlayıp suçlu arayacak… Sahip çıkmazsak hepimiz suçlu oluruz. Bu vebalden de kurtulamayız. Destek olmayanlara da gösterilecek tepkilere de katlanmak zorunda kalacaktır…

Onun için gelin Kalkınma Ajansı’nın 5 milyon liralık desteğinden de yararlanarak Kırklareli’ye yakışır bir projeyi hata geçirelim.

Kırklareli hepimizindir.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Benzer Yazılar

İlginizi çekebilir

Tek ve çok partili dönem (4)

Tek ve çok partili dönem (4)

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.