Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 24 Şubat 2018 775 Görüntüleme

“Fabrikaların satılmaması için mücadeleye başladık”

 

Alpullu Şeker Fabrikası’na Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak talip oldu

“Fabrikaların satılmaması için mücadeleye başladık”

* Fabrikaların satılmaması için mücadele başladıklarını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, ilk mücadelenin Türkiye’de ilk kurulan Şeker Fabrikası önünde verdiklerini söyledi. Herkesin fabrikaya, ekmeğine ve aşına sahip çıkmasını istediğini bildiren Ağababa; “Alpullu’da başaracağımız herşey Türkiye’deki diğer Şeker Fabrikaları’na örnek olacaktır. Bu nedenle Trakya’da yaşayan ekmek kazanan herkese önemli görevler düşüyor. Burada yapılan mücadele bütün fabrikaların üretmesini sağlayacaktır. Hep beraber bu fabrikaya sahip çıkacağız. İşgal ise işgal babalarının malı değil. Bu fabrika sizin babalarınızın dedelerinizi malı, sizin çocuklarınızın torunlarınızın malı” dedi.

* Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, protestonun ardından yaptığı açıklamasında Fabrikayı alarak halka teslim etmek istediğini belirterek; “Alpullu Şeker Fabrikası’nı satın almak istiyorum. Param var bunun bedelini ödemeye hazırım. Üreticiler, tüketiciler burada bende maddi kaynaklarımla eğer satılıyorsa bu mirası alıp tekrar halka vermek istiyorum. Lüleburgaz Belediyesi’nin kendi öz kaynakları vardır, bunu da satın alacak gücü vardır. Kaç para diyorlarsa o fiyata satın alacağım. Tabiki girişimim olacak. Alarak şeker üretimine devam edeceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı Alpullu Beldesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün 1926 yılında kurdurduğu fabrikalardan biri olan Alpullu Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi protesto edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ İl Başkanları tarafından 23 Şubat 2018 Cuma günü saat 11.00’da Alpullu Şeker Fabrikası önünde gerçekleştirdiği Protesto Eylemi’ne; CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, CHP’li Milletvekilleri Muharrem İnce, Okan Gaytancıoğlu, Ali Şeker, Mahmut Tanal, Turabi Kayan, Vecdi Gündoğdu, CHP Kırklareli İl Başkanı Tayfun Okan Çobancık, CHP’li Belediye Başkanları, STK Temsilcileri ve Fabrika çalışanları katıldı. Fabrika önünde düzenlenen protestoya katılan vatandaşlar ellerinde ”Anne Olma Hakkımı Engelleme Fabrikamı Satma”, ”NBŞ Zehirdir, Tatlı Ölüm Olmasın” yazılı pankartlar taşıyarak bir süre slogan attı.

* Veli Ağbaba; “bu fabrika sizin dedeleriniz, babalarınız malı”

Alpullu Şeker Fabrikası önünde  özelleştirmeye karşı yapılan eylem Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.  Ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa bir konuşma yaptı.

Fabrikaların satılmaması için mücadele başladıklarını ifade eden Ağbaba, ilk mücadelenin Türkiye’de ilk kurulan Şeker Fabrikası önünde verdiklerini belirtti. Herkesin fabrikaya, ekmeğine ve aşına sahip çıkmasını istediğini bildiren Ağbaba; “Alpullu’da başaracağımız herşey Türkiye’deki diğer şeker fabrikalarına örnek olacaktır. Bu nedenle Trakya’da yaşayan ekmek kazanan herkese önemli görevler düşüyor. Burada yapılan mücadele bütün fabrikaların üretmesini sağlayacaktır. Hep beraber bu fabrikaya sahip çıkacağız. İşgal ise işgal babalarının malı değil. Bu fabrika sizin babalarınızın dedelerinizi malı, sizin çocuklarınızın torunlarınızın malı.”

Alpullu Şeker Fabrikası’nın Mustafa Kemal Atatürk’un Türkiye’ye bıraktığı önemli miraslardan biri olduğunu aktaran Ağababa, mirasa asla kilit vurdurtmayacaklarını belirterek; “Bu fabrikalarda ranta kurban edilecek. Hep beraber ekmeğimize, aşımıza sahip çıkma zamanı. Hep beraber şekerimize sahip çıkma zamanı. Şekerden daha milli bir ürün yok, şekerden daha yerli bir ürün yok. Şeker sadece şeker fabrikasında çalışan 10 bine yakın işçiyi ilgilendirmiyor, şeker aynı zamanda yüzbinlerce insanı ilgilendiriyor. Şeker aynı zaman da hayvancılık yapanları ilgilendiriyor, şeker fabrikası sadece şeker üretmiyor küspesinden alkolüne kadar birçok ürün üretiyor. Bu nedenle mücadele de Cumhuriyet Halk Partisi olarak sonuna kadar yanınızdayız. Şeker fabrikalarımızı namusumuz gibi, şerefimiz gibi sahip çıkacağımızı bilmenizi istiyoruz. Vatan savunması sadece sınırda düşmanlara karşı silah çekmekle olmaz, vatan savunması bize bırakılan miraslara sahip çıkmakla olur. Bu bir vatan savunmasıdır. Alpullu’yu korumak Türkiye’yi korumaktır, şeker fabrikalarına sahip çıkmak, Türkiye’ye sahip çıkmaktır, onun kaderine sahip çıkmaktır.”

* Şeker İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Orhan Saltık; “Direniş Başlattık”

Şeker İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Orhan Saltık da Alpullu Şeker Fabrikası’nın özelleştirme ve kapatılmasına karşı çıkmak için direniş başlattıklarını söyledi.  Türkiye’deki 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesiyle Alpullu Şeker Fabrikası’nın da kapanmayla yüz yüze kalacağını aktaran Saltık, ”Kesinlikle çalışmazdır, çalıştırılamazdır. Alan kişiler de bu fabrikayı bir yada iki yıl işletmiş olsa bile bunların kotalarını alıp başka fabrikalara devredeceklerdir” dedi. Protesto eyleminde ayrıca CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ali Şeker, Yalova Milletvekili Muharrem İnce, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Kırklareli Milletvekili Türabi Kayan, Vecdi Gündoğdu ve CHP Kırklareli İl Başkanı Tayfun Okan Cobancık da birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Ağbaba ve diğer milletvekilleri baret takarak fabrika işçileriyle fotoğraf çekildi.

* Başkan Halebak;  “Alpullu Şeker Fabrikası’nı satın almak istiyorum”

Lüleburgaz Belediye Başkanı EminHalebak, protestonun ardından yaptığı açıklamada, Alpullu Şeker Fabrikası’nı satın almak istediğini söyledi.

Belediyenin kendi öz kaynakları ve alım gücünün olduğunu vurgulayan Halebak, milli ve yerli fabrikaya sahip çıkmak istediğini söyledi. Fabrikayı alarak halka teslim etmek istediğini anlatan Halebak; ”Alpullu Şeker Fabrikası’nı satın almak istiyorum. Param var bunun bedelini ödemeye hazırım. Üreticiler, tüketiciler burada bende maddi kaynaklarımla eğer satılıyorsa bu mirası alıp tekrar halka vermek istiyorum. Lüleburgaz Belediyesi’nin kendi öz kaynakları vardır, bunu da satın alacak gücü vardır. Kaç para diyorlarsa o fiyata satın alacağım. Tabiki girişimim olacak. Alarak şeker üretimine devam edeceğiz.” (Kadir Sinici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com