Ana Sayfa Gündem, Kırklareli, Sağlık 17 Ekim 2016 1277 Görüntüleme

“Evde Sağlık Hizmetleri Hızlı ve Kaliteli sunulacak”

* Kırklareli Valisi Esengül Civelek; “Kırklareli’de daha hızlı, daha etkili, daha kaliteli hizmetin sunulabilmesi amacıyla Halk Sağlığı Müdürlüğümüze kazandırmış olunan Hasta Nakil Aracı’nın Kırklareli’ne ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

  1. Kırklareli Valiliği Kırklareli İl Özel İdaresi tarafından Hasta Nakil Aracı olarak alınan Ambulans, düzenlenen törenle Kırklareli İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’nda 17 Ekim 2016 Pazartesi günü saat 14.00’da gerçekleştirilen Ambulans Teslim Töreni’nde konuşan Kırklareli Valisi Esengül Civelek;  Evde Sağlık Hizmetlerinin hızlı, etkili ve kaliteli hizmet sunulması amacıyla Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne kazandırıldığını söyledi.

* Dr. Cerit; “10000’den fazla kişiye hizmet verildi”

Teslim Töreni’nden önce konuşma yapan Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Çiğdem Cerit; “Dünya genelinde ve ülkemizde yaşlı nüfus, ortalama yaşam süresi ve buna bağlı olarak da görülen kronik hastalıklar giderek artmaktadır. Ayrıca kronik hastalıkların komplikasyonları, kazalar ve düşmeler, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), kanser, ağır kalp yetmezliği gibi hastalıklar nedeniyle kişiler yatağa veya eve bağımlı hale gelmektedir. Bu hastalarımızın ihtiyacı olan sağlık hizmetini evlerinde vermek, hem kişilerin kendi evlerinde, aile ortamında rahat bir hizmet almasını, hem de hastanelerdeki yoğunluğun azalmasını, yatış oranlarının düşmesini ve enfeksiyon riskini azaltmayı sağlar. Ülkemiz genelinde olduğu gibi Kırklareli’de 2010 yılından beri Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama ve Esasları Hakkında Yönerge ve Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Tarafından Evde Sağlık Hizmetlerinin Sunulmasına Dair Yönetmelik esaslarına dayanarak Evde Sağlık Hizmetleri verilmektedir. İlimizde Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinasyonluğunda 6 tane Toplum Sağlığı Merkezi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi, 3 tane Hastane Evde Sağlık Hizmetleri Birimi, 2 tane Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi ve tüm Aile Hekimlerimiz ile Evde Sağlık Hizmeti sunulmaktadır. İlimiz genelinde şimdiye kadar 10000’den fazla kişiye hizmet verilmiş olup, Eylül 2016 yılı itibariyle 2904 aktif hastamız mevcuttur” dedi.

* Genel Sekreter Eser; “İnsanlar iyi şeylere layıktır”

Kırklareli İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit’in ardından konuyla ilgili konuşma yapan Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser; Evde Sağlık Hizmetleri’nde kullanılacak olan ambulansın Kırklareli İl Özel İdaresi’nin katkılarıyla alındığını ifade etti.

Kırklareli İl Özel İdaresi olarak el uzatmadıkları hizmet alanının kalmadığını belirten Ziya Eser; “Hasta Nakil Aracı Devir Teslim Töreni’ne hepiniz hoş geldiniz. Kırklareli İl Özel İdaresi olarak bizlerin tırnak içerisinde söyleyeceğimiz sloganımız var. İnsanlar iyi şeylere layıktır. Bu prensip çerçevesinde ve bu anlayış içerisinde evde hastalara bakımlar başladıktan sonra Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün Hasta Nakil Aracı’na olan bu ihtiyacı bizlere iletildi. Daha sonra başta Sayın Valimiz olmak üzere İl Genel Meclisi’nin değerli üyeleriyle idaremizde konuyu değerlendirdik. Değerlendirmelerimizin sonucunda Özel İdare olarak hemen hemen elimizi uzatmadığımız hizmet alanı kalmadı. Bu hizmette de çorbada tuzumuz bulunsun istedik. Böyle güzel bir aracı temin etmek için karart verdik. Sayın Valimiz ve İl Genel Meclis Üyeleri uygun gördüler. Ardından gerekli ödenekler ayrıldı. Ardından aracı temin ettik. Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bu güzel hizmetlerde kullanmak üzere teslim ediyoruz” diye konuştu.

* Vali Civelek; “Daha hızlı, daha etkili, daha kaliteli hizmet sunulacak”

Son olarak Hasta Nakil Aracının Teslim Töreni’nde konuşan Kırklareli Valisi Esengül Civelek; “Kırklareli’de daha hızlı, daha etkili, daha kaliteli hizmetin sunulabilmesi amacıyla Halk Sağlığı Müdürlüğümüze kazandırmış olunan Hasta Nakil Aracı’nın Kırklareli’ye ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından Kırklareli Valisi Esengül Civelek ve beraberindekiler Hasta Nakil Aracı’nı inceleyerek, yetkililerden bilgiler aldılar.

Vilayet Meydanı’nda düzenlenen törene; Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Selvi, Kırklareli İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Çiğdem Cerit, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Alper Çiler ile sağlık personeli katıldı.

* Kimler Evde Sağlık Hizmeti alabilir?

Yatağa bağlı hastalar ve hangi sebeple olursa olsun eve bağımlı hastalar Evde Sağlık Hizmetlerinin öncelikli olarak hizmet kapsamındadır. Evde Sağlık Hizmetleri kapsamında;  Evde aile bireyleriyle birlikte yaşayan veya kimsesiz, engelli, yaşlı, felçli, yatağa bağımlı, hayatını başkalarına bağımlı olarak idame ettiren bakıma muhtaç bireylere, eve bağımlı olarak yaşayan ve rutin kan tetkiki ihtiyacı olan bireylere, KOAH vb. Solunum Sistemi hastalıkları olanlara, palyatif bakım gereksinimi olan terminal dönem onkoloji hastalarına, ileri derecedeki kas hastalarına, nörolojik hastalıkları olan bireylere, hastanede gördüğü tedavi veya ameliyatı sonrasında taburcu edilen ve idame tedavisinin evde sağlanması gereken hastalara, kaza geçirmiş olup kısa süreli hemşirelik hizmetlerine gereksinimi duyan hastalara hizmet verilmektedir. Hareket kabiliyetini kaybetmemiş, sağlık kuruluşuna gelebilen ve sağlık sorunları çok ağır tablolar oluşturmayan hasta grubu hizmet kapsamında değildir.

* Evde Sağlık Hizmetleri’ne nasıl başvurulur?

Evde Sağlık Hizmetleri için bağlı bulunduğunuz aile hekimine, ilçenizdeki Toplum Sağlığı Merkezi’ne veya ilimiz Halk Sağlığı Müdürlüğü Evde Sağlı Hizmetleri Koordinasyon Birimi’ne 444 38 33 telefon numarası ile başvurabilirsiniz. Başvuru sonrası beş iş günü içinde, ilgili birim hastayı değerlendirip Evde Sağlık Hizmetleri için uygun olup olmadığına karar verecektir. Devam eden süreç hastayı takip eden Evde Sağlık Hizmetleri birimi ve hasta arasında randevu sistemi ile ilerleyecektir. Evde sağlık hizmetleri kapsamındaki hizmetleri şu şekilde: “Hasta muayenesi ve gerekirse konsültasyon hizmeti, hemşirelik hizmetleri, laboratuar hizmetleri, yara bakımı, pansuman, sağlık kurul raporu, ilaç raporu ve hasta alt bezi kullanım raporu çıkartılması, süresi dolanların yenilenmesi, sağlık kurul raporu ile alınması gereken ilaçların yazılması,    biten ilaçların reçete edilmesi yada edilmesinin sağlanması, tıbbi cihaz ve malzemelerin temini ve zimmet karşılığı hastaların kullanımına verilmesi, nazogastrik, üriner kateter uygulamaları, palyatif bakım (terminal dönem onkoloji hastalarının yaşam kalitesini arttırmaya yönelik bakım hizmetleri), evde sağlık hizmeti kapsamına alınan hastaların ihtiyaç duyduğu ağız ve diş sağlığı hizmetleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon, evde bakımla ilgili hasta ve yakınlarının eğitim ve destek hizmetleri”

 

 

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com