Ana Sayfa Köşe Yazıları 8.04.2021 537 Görüntüleme

Emekli Askerler de Görüş Açıklar da!

Nizamettin Okutan

Bir grup mu desek, 104 mü desek bilemiyorum. Deniz Kuvvetlerimizde görev yapmış ve tekaüde ayrılmış 104 amiralimiz çıkmış, bir gece yarısı hükümete Montrö Anlaşmasından ayrılmama uyarısı yapmış.

İktidar kanadı bu mütekaid amirallerin bildirisine çok sert tepki gösterdi ve “darbe sevdalısı” olmakla suçladı. Ankara Başsavcılığı da “Devletin güvenliğine ve anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” iddiası ile soruşturma başlattı. Sonunda bildiriye imza atan birkaç emekli amiral sorgulanmak için tutuklandı.

Muhalefetimizise,bu olayı, düşünce özgürlüğü olarak değerlendirdi. Hatta biraz daha ileriye giderek, “sivil darbe yapan iktidar, her muhalif görüşten korkmaya başladı.” diye de el avuç ovuşturmaya başladı.

İktidardır, kendisine tehdit gördüğü her olaya tepki gösterecektir. Muhalefettir, iktidarı sarsacak her şeye destek olacaktır. Ancak ben burada ne iktidarın da ne muhalefetin tutumunu destekleyecek ya da karşı çıkacak bir şey söylemek istemiyorum.

Ama, dünya basınının tek taraflı tepkisini sizlere aktarmak istiyorum. Özellikle Avrupa basını, meseleyi, sayın Cumhurbaşkanımızın güya “diktatorya”sını kuvvetlendirmek için bir mazeret olarak değerlendirerek “muhaliflerin kafasını ezmek” yolunda kullanmış. İşte bu batı basını aynı günlerde Ürdün’de meydana gelen gelişmeleri değerlendirirken, eski Veliaht Prens Hamza’nın göz altına alınmasını öylesine normal karşıladı ki, mevcut Kralın bunları yapma hakkı olduğunu yazdı.

Tutuklanan diğer insanların ne insan, ne eleştiri, ne de savunma hakkından hiç bahsetmediler. Ama, sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a öylesine hakaret içeren yorum ve haberler yazdılar ki, sanırsınız, bu 104 mütekaid amiral Türkiye’yi kurtaracaklardı da, Erdoğan hemen onların önünü kesti.

Şimdi, meselenin, görüş açıklama, ülke sorunlarına dair düşüncelerini beyan etme ile alakası tartışılabilir. Ama meselenin aslın bu konuyla alakası da olmadığı ortadadır.Siz en son 2016 yılında bu ülkenin evlatlarını öldürmek üzere sırtında asker üniforması ile harekete geçer, bu milletin sizlere emanet ettiği silahlarla saldırır, meclisi bombalar, önünüze gelene ateş ederseniz, emekli de olsanız, amiral de olsanız, bu şekilde örgütlü bir açıklamada bulunmanız size şaibe getirebilir.

Çünkü, sizin örgütlü davranışınız, ne bir siyasal hareket, ne bir sivil toplum kuruluşunun açıklamalarına, beyanlarına, görüşlerine benzemiyor. Halkın seçtiği hükümetleri bu tür bildirilerle yıkma tecrübeniz var. Onun için, toplu görüşbildirme hakkınızı siz çoktan devrettiniz.

Bu açıklamaları teker teker yapabilir misiniz? Evet istediğiniz kadar da yaparsınız. Bu görüşleriniz ister iktidarı desteklesin, isterse muhalefeti. Yasalar suç saymadığı müddetçe, ben burada nasıl görüşlerimi açıklıyorsam siz de açıklayabilirsiniz. Ama, topluma, ve eski üniformalarınızı giymiş gibi “amiral” sıfatının önüne veya arkasına ne getirirseniz getirin bu sıfatla yapamazsınız. Bu tepkiyi göreceğinizi bilmiyorsanız o da sizin derdiniz.

Onun içindir ki, görüş bildirme, düşünce açıklama işinin ve hakkının ne olduğunu bilmek de gerekiyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.