Ana Sayfa Köşe Yazıları 23.06.2021 384 Görüntüleme

ELBİSENİZE KÖTÜ DAVRANMAYIN

“Giyindiğiniz elbiselere kötü davranmamanız ve Covid-19 arasında felsefe açısından ince bir bağlantı var .”desem, “Ne alaka?” diyebilirsiniz. Hadi birlikte irdeleyelim.

2001 yılında New York ve Florida’daki basın kuruluşlarına, ABD Temsilciler Meclisi ile Senato üyelerine şarbonlu mektuplar göndererek 5 kişinin ölmesine, 17 kişinin yaralanmasına neden olan,  yakalanacağı anlaşılınca da intihar ederek ölen mikrobiyolog Bruce E. Ivins,  Fort Detrick Askeri Araştırma Enstitüsü’nde çalışıyordu.

A.B.D. Maryland Eyaleti’nin Frederick kentindeki Fort Detrick (USAMRIID) Birleşik Devletler Enfeksiyon Hastalıkları Askeri Araştırma Enstitüsü”  2009 yılında kapatılmış, sonra yeniden açılmıştı. Ancak; sızıntılar olduğu gerekçesiyle 2019 Temmuz ayında tekrar belirsiz bir süreliğine kapatıldı. Fort Detrick, aralarında ebola, şarbon, veba gibi hastalıklara yol açan patojen maddelerin de bulunduğu çok sayıda “tehlikeli maddenin” araştırıldığı, ABD’nin en büyük biyolojik SAVAŞ ARAŞTIRMALARI MERKEZİ olarak işlev görüyordu.

Maryland’ın Demokrat Senatörü Chris Van Hollen, 9 Ağustos 2019 tarihinde ABD Ordusu Sekreter Vekili Ryan McCarthy’ye mektup göndererek  tespit edilen  zafiyetlerin sonucu olarak herhangi bir kişinin tehlikeli bir biyolojik/kimyasal maddeye maruz kalıp kalmadığını sordu. Yani, kapatılan tesisin neden kapatıldığı ciddi bir merak konusuydu. Covid-19 virüsünün bu veya benzeri bir gizli araştırma merkezinde üretilip sızdığı hala konuşulmakta…

Öte yandan; Amerikan medyasında Prof. Charles Lieber ‘ın Covid-19 virüsünü üretip Çin’e sızdırdığı, bu nedenle tutuklandığı iddiaları yer aldı. Ardından Prof. Charles Lieber’ın iki Çin asıllı yardımcısının Çin için casusluk yaptığı iddiasıyla FBI tarafından aranmaya başladığını öğrendik. Aslında bu iki Çin asıllı Amerikan vatandaşının Covid-19 virüsü ve aşısı ile ilgili derin Amerika’nın yaptığı araştırmaları Çin’e kaçırdığı ve bu yüzden FBI tarafından casusluk suçlamasıyla arandıkları tartışılmaktaydı.

Ekim 2019’da Çin’in Hubey Eyaleti Wuhan Kenti’nde Dünya Askeri Olimpiyatları düzenlendi. 300 kadar Amerikalı askerin katıldığı yarışmalara Türkiye de katılmıştı. Virüsün A.B.D.’li askerler kanalıyla Wuhan’da yayılmaya başlandığı, Çin’in suçlu gösterildiği, dronlar ile İtalya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine Covid-19 virüsünün derin Amerika kanalıyla hızlı bir şekilde yayıldığı gibi onlarca iddia da dijital ve yazılı basında halen konuşulmakta. En ilginç olan şu ki, 18 Ekim 2019 tarihinde Çin- Wuhan’da Dünya Askeri Olimpiyat Oyunları açılışı yapılırken, aynı gün A.B.D. – New York’da  John Hopkins Üniversitesi ile Bill & Melinda Gates Vakfı  “Olay 201, Küresel Bir Pandemi Egzersizi” etkinliği yapıyordu. Amerikan CDC – Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri, CIA, bazı Amerikalı şirket temsilcilerinin katıldığı etkinlikte SARS’tan daha öldürücü ve bugüne kadar görülmemiş virüslerden çok daha hızlı yayılma yeteneğine sahip bir virüse karşı verilebilecek bir mücadelenin sunumu 3,5 saat süreyle yapılmış ve 65 milyon insanın öleceğinden bahsedilmişti.

Bahsedilen sunumu organize edenlere ve organizasyon tarihine baktığınızda; bir tarafta salgın hastalıklarla ne alakası olduğu tartışılan ve asıl uzmanlık alanı dijital yazılımcılık olan Bill Gates, diğer tarafta 2019 Kasım’da ilan edilen Pandemi sonrası dünyaya düzenli olarak Covid-19 verilerini aktarmaya devam eden John Hopkins Üniversitesi görülünce şaşırmamak elde değil…  İlahi adalette kötüyü tezgahlayanların sonları ise, merak konusu…

İnsanoğlunun bu dünyaya ve yine biz insanoğluna ne kadar kötülükler yapabileceği anlatılmaya başlanırsa bir sürü başka örnekler de bulabilirsiniz. Fakat, bir de tersine bakmak ister isek, meşhur  İslam alimi ve felsefeci Erzurumlu İbrahim Hakkı’dan bahsetmeden geçilemez…

1703 yılında Erzurum Pasinler’de doğduğu için Erzurumlu olarak anılan İbrahim Hakkı, 1757’de tamamladığı ve 600 sayfadan oluşan “Marifetname” isimli eserinde  birbirinden değerli bilgilere yer vermiştir. Öyle ki “Marifetname”,  hayat  ve ölümden sonrasını anlamak isteyenlerin mutlaka okuması gereken, dünya çapında etki oluşturmuş ve birçok dilde basılan çok farklı bir eserdir.

Yaratıcı, Yüce Allah,  yalın ve birleşik cisimler, madenler, bitkiler, insan, geometri, astronomi, coğrafya, takvim konuları, fen, anatomi, fizyoloji, insan vücudunun estetik yönleri, vücut yapısı ile karakter analizi, ruh, sağlık ve ölüm gibi birçok konuda bilinmeyenlere dair açıklamalara yer verilmiş olan Marifetname’de öyle küçük bir yer var ki, “Yok artık” dedirten cinsten insana mutlu olmanın çok basit bir ipucunu veriyor esasen.

“ELBİSENİZE İYİ DAVRANIN”… Erzurumlu İbrahim Hakkı, meşhur eseri Marifetname’de insanoğluna elbiseye iyi davranmayı tavsiye ediyor.  Elbisenizi giyinip çıkartırken ona iyi davranın, giyinirken Allah’ın adıyla giyinin; çıkartırken rastgele fırlatıp atmayın, düzgün bir şekilde uygun bir yere bırakın. Böylece elbiseniz sizin için Allah’a dua eder  “Rabbim, bana iyi davranan bu kulunun üzerinde ben güzel gözükeyim ve bu kulunu güzel göstereyim” diye dua eder.  Böylece, elbiselerinizin bereketini görürsünüz. Ama, elbisenize kötü davranır ve ezer geçerseniz, şeytanlar o elbiseye girer, onlara musallat olur, bereketini alır;  böylece o elbiseyi giydiğinizde üzerinizde ağırlık ve rahatsızlık hissedersiniz. Bunları ben söylemiyorum tabi ki, Erzurumlu İbrahim Hakkı, Marifetname isimli ünlü eserinde biz insanoğluna tavsiye niteliğinde bu huşuları belirtiyor.

İlk bakışta; bu anlatılanlar insana çok tuhaf ve anlamsız gelebiliyor. Ancak, felsefi açıdan irdelediğinizde hayran kalmamak mümkün değil. Düşünsenize, giyindiği elbiseye “Canlıymış” gibi kötü davranmayan bir insan, kendisine veya bir başkasına nasıl kötü davranabilir? Giyindiği elbiseye bile iyi davranan bir insan, kendisine ve başkalarına da iyi davranmaz mı? Diğer taraftan da elbisenin de atomdan oluştuğu ve ruhsuz canlılar sınıfından olduğu da ayrı bir tartışma konusu!.. Müthiş bir felsefe… Hayran kaldım. Elbisenize, kendinize, çevrenize iyi davranırsanız, her zaman mutlu olan siz olursunuz. Çünkü, hep iyi düşünürsünüz ve bu hayatta iyi bir şeyler yapmak için elinizden gelen gayreti gösterirsiniz… Varın siz karar verin; bir tarafta Covid-19 lobisi gibi kötüler, diğer tarafta ise elbiseye iyi davranan iyiler!… Siz hangi taraftasınız?

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Valimiz Karlı ve Buzlu Yollarda

Valimiz Karlı ve Buzlu Yollarda

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.