Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 20 Eylül 2016 1068 Görüntüleme

 “Eğitim çıtası yüksek bir şehirde yaşıyoruz”

* İnsana yapılan en önemli yatırımın eğitim olduğuna dikkat çeken Kırklareli Valisi Esengül Civelek; “Tatil bitti. Ders zili çaldı. Okullarımız gördüğümüz üzere cıvıl cıvıl. Yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcının sevincini, coşkusunu ve farklı bir heyecanını yaşıyoruz.  Yeni eğitim öğretim yılımız kutlu olsun. Kırklareli eğitimi ile ünlü bir şehir. Eğitim seviyemizin yüksekliği ile gurur duyuyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ

İlköğretim Haftası”nın başlaması dolayısıyla Kırklareli merkez ilçede eğitim ve öğretim vermekte olan Mustafa Dalcalı Ortaokulu’nda tören düzenlendi.

Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 19 Eylül 2016 Pazartesi günü saat 14.00’da Mustafa Dalcalı Ortaokulu’nda düzenlenen program; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İlköğretim Haftası olması münasebeti ile öğrenciler tarafından şiirler okunurken, Okul Müdürü Şaban Uçar tarafından öğrencilere yönelik konuşma gerçekleştirdi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan Kırklareli İl Millî Eğitim Müdürü Murat Aşım; Yeni Eğitim-Öğretim Yılı’na yeni umutlar, yeni heyecanlarla yine azimli, yine güçlü bir başlangıç yapıyor olmanın mutluluğunun yaşandığını söyledi.

* “İhanet çetelerinin istismar ettiği açıkları kapatacağız”

Atılan her adımda, alınan her kararda 50 bine yaklaşan öğrenci ve yaklaşık 4 bin öğretmenin sorumluluğunu omuzlarında taşıdıklarını belirten Murat Aşım; “Kırklareli´de başarıyı ve kaliteyi kalıcı hale getirmek, her zaman her yerde ve her şartta daha iyiye ulaşmak, bilimsel ve teknik gelişmeleri özümseyip bunları eğitime uygulamak için çabalıyoruz. Geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz evlatlarımızı, zamana ve geleceğe yön veren, değerlerine sahip çıkan ve bu ülkenin ihtiyacı olan nesiller olarak yetiştirmek için çalışıyoruz. Akademik eğitimle birlikte değerler eğitimini de önemsiyoruz bu bağlamda ülkemize yönelik tehditlerin en çok istismar ettiği alanların başında da eğitimin geldiğinin altını özellikle çizmemiz gerekiyor, Türkiye, eğitim sisteminde var olduğu anlaşılan, 15 Temmuz darbe girişiminde yer alan ihanet çetelerinin istismar ettiği açıkları süratle kapatarak yoluna devam etmek mecburiyetindedir. Bunun için devlet ve millet olarak okullarımıza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, çocuklarımızın zihin dünyasını biçimlendiren müfredata, kitaplara çok iyi sahip çıkmalıyız, tüm bunlar birbirinden ayrılmayan hatta birbirini tamamlayan öğeler olmalıdır. Amacımız sadece doktor, mühendis, avukat yetiştirmek olmamalı. Yetiştirdiğimiz öğrencilerimize sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, dürüstlüğü, sabrı, yardımseverliği de öğretmeliyiz. Aile birliğine önem veren, çevreye ve canlılara duyarlı, okumaya değer veren ve bol okuyan, ülkesini, milletini seven, ülkesine, milletine faydalı olabilen insanlar yetiştirebiliyorsak çok önemli bir iş yapıyoruz demektir. Her bir öğrencimizi yeteneğine göre, fırsat eşitliği sağlayarak, bireysel olarak düşünerek yetiştirmeliyiz. İleri teknoloji üretmek zorundayız. Bunu da sadece test çözen değil, proje üretebilen nesiller ile sağlayabiliriz” dedi.

Milli Eğitim teşkilatının en önemli unsurunun öğretmenler olduğunu dile getiren Murat Aşım; “Milli Eğitim teşkilatının en önemli unsuru olan siz öğretmenlerimize iyi bir nesil yetiştirmek adına büyük görev düşüyor. Sizlerden öğrencilerimize nadide bir fidan gibi yaklaşmanızı, onları sürekli motive etmenizi ve özgüvenlerini oluşturmanızı, onlara aynı zamanda değerler eğitimini vermenizi ve bu eğitimlerin kazanıma dönüştürülebilmesi için de özverili bir biçimde çalışmanızı istiyoruz. Çünkü biz öğrencilerimizin başarılı olması kadar iyi bir nesil olmalarını da önemsiyoruz” diye konuştu.

2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılının hayırlı olması temennisinde bulunan Aşım; “Bize emanet ettiğiniz evlatlarınız bizim de evlatlarımızdır. Çünkü onlar bizim de geleceğimizdir. Okullarımızda en iyi şekilde yetişmeleri ve geleceğe hazırlanmaları noktasında elimizden gelenin en iyisini yapacağımızdan hiç şüpheniz olmasın. Yaşadığımız günün en anlamlı varlıkları ve geleceğimizi sahiplenme durumunda olan sizlersiniz. Okulu güzelleştiren, öğrencilerin arkadaşlık ve dostlukları ile öğretmenlerin öğrencilerde birikmiş olan sevgi ve hasretleridir. Güzelce ve emek harcanarak sizler için hazır hale getirilmiş okullarımızın hakkını vererek bu yılı tamamlayacağınıza inanıyoruz. Ümit ediyoruz ki; derslerinize çalışarak, öğrenerek ve okumayı severek okul hayatınızı tamamlayacaksınız. Bugün bizler için nasıl değerliyseniz yarının yetişkini olacağınız dünya içinde kıymetli bir insan haline geleceksiniz. 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılının Milli Eğitim camiasına, tüm öğrenci, öğretmen ve velilerimize hayırlı olmasını ve ülkemiz için başarılara imza atabileceğimiz verimli bir yıl olarak geçmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

* “Eğitim çıtası yüksek bir şehirde yaşıyoruz”

Son olarak öğrencilere, öğretmenlere ve velilere hitap eden Kırklareli Valisi Esengül Civelek; Yeni eğitim öğretim yılı başlangıcının sevincinin, coşkusunun ve heyecanının yaşandığını kaydetti.

İnsana yapılan en önemli yatırımın eğitim olduğuna dikkat çeken Vali Esengül Civelek; “Tatil bitti. Ders zili çaldı. Okullarımız gördüğümüz üzere cıvıl cıvıl. Yeni bir eğitim öğretim yılının başlangıcının sevincini, coşkusunu ve farklı bir heyecanını yaşıyoruz.  Yeni eğitim öğretim yılımız kutlu olsun. Kırklareli eğitimi ile ünlü bir şehir. Eğitim seviyemizin yüksekliği ile gurur duyuyoruz. Okullaşma oranımız,  gerekse öğretmenlerimize düşen öğrenci sayısı Türkiye ortalamasına göre çok çok iyi bir konumdayız. Biliyoruz ki bilgi çağındayız. Hızlı bir değişim ve gelişim yaşıyoruz.  Bilgiye erişim son derece kolaylaştı. Ama bilgiye de yatırım bir o kadar önem kazandı. Yani insana yapılan yatırım önem kazandı. İnsana yapılan en önemli yatırımda eğitimdir. Çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkmanın en önemli unsuru eğitimdir. Eğitim sadece akıcı ve teknik bilginin geliştirildiği bir ortam değil. Aynı zamanda ahlaki tutum ve davranışlarında arttırıldığı bir araçtır. Araştıran, sorgulayan, eleştirebilen, özgüven sahibi, milli, manevi ve evrensel değerleri benimseyen sonucunda bu değerleri yaşamına yansıtan sağlıklı, mutlu bireyler yetiştirmek için onları geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için fedakar özverili öğretmenlerimiz ve bizler gayret ve çaba içerisindeyiz” cümlelerini kullandı.

Veliler ile iş birliğini önemserken, öğrencilerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulması amacıyla ilgili tüm tedbirleri aldıklarının altını çizen Vali Esengül Civelek; “Eğitimin her kademesinde akademik başarının arttırılmasında, sosyal ve kültürel etkinliklerin çeşitlendirilmesinde diğer yanda da değerli velilerimizin okulları ile iletişimi, iş birliğini önemsiyoruz.  Öğrencilerimizden ve gençlerimizden beklentimiz başarılı olmalıdır. Disiplinli bir şekilde çok çalışmanız ve boş zamanlarınızı etkin ve verimli geçirmenizi istiyoruz. Değerli velilerimiz endişe etmesin. Kaliteli ve nitelikli eğitimin sunulmasının yanı sıra çocuklarımıza huzur ve güven dolu bir eğitim ortamı hazırlayabilmek için onları her türlü kötü alışkanlıklardan koruyabilmek adına tüm tedbirleri almış bulunuyoruz.  2016-2017 Eğitim ve Öğretim yılının hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından program; Öğrencilerin günün anlam ve önemini belirten şiirler okuyup, birbirlerine çiçek vermeleri ve protokolün Milli Eğitim Bakanlığınca gönderilen kitapların öğrencilere verilmesiyle son buldu.

Mustafa Dalcalı Ortaokulu’nda düzenlenen programa; Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gider, Kırklareli İl Jandarma Alay Komutanı J. Kd. Alb. Selahattin Acara, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Alper Çiler, AK Parti Kırklareli Kadın Kolları Başkanı Hazel Yolgiden, İl Müftüsü İsmail Bayrak, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. Dr. Çiğdem Cerit, İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Fatih Selvi ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Aşım katıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com