Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 9 Ekim 2019 49 Görüntüleme

Dile kolay! Basında 55 yıl. Günümüzün DUAYEN gazetecisi Rami Sağlık

 

Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi olarak Köşe Yazarımız Rahmi Sağlık ile 55 yıllık gazetecilik serüveni konuştuk.

Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi’ni ziyaret eden haber muhabirlerine çalışmalarında kolaylıklar dileyen Köşe Yazarımız Rahmi Sağlık,  hakkında yarım asırdan fazla yapılan gazeteciliğin 3-5 satırla geçiştirilemeyeceğini düşündük ve daha geniş haber yapalım dedik.

Kolay değil Ticarette, Sivil Toplum Kuruluşlarında ve birçok sosyal faaliyetlerde başarı gösterdiğini duyduğumuz Rahmi Sağlık’ın, 55 yıllık Gazetecilik serüvenini kendisinden dinledik.

Rahmi Sağlık’ın anlattıkları diğer genç meslektaşlarımıza örnek olsun istedik.

Mesleğe 1965 yılında başladığını belirten Sağlık, 1965 yılında basit gibi görünen köy haberleriyle haftada 2 defa yayımlanan Hürses Gazetesinde amatör muhabirliğini yaparken, 1970 yılında ilk Basın Kartını o Gazetenin sahibi Cafer Sulaktan aldığını ve Basın Kartlı muhabirliğe ilk adımını atmış olduğunu söyledi.

İlk Basın Kartını aldıktan sonra Rahmi Sağlık, yılmadan azimle ve hırsla çalışarak birçok haber ajansların ve iddialı ulusal gazetelerin Kırklareli haber muhabirliklerini yaptığını belirtirken,  takdirler ve ödüller aldığını kaydetti.

Sağlık, bu 55 yıllık süre içinde muhtıralar, darbeler, çeşitli seçimler, koalisyon ve azınlık Hükümetleri dönemlerinde muhabirliğini sürdürdüğünü dile getirdi.

Bugüne kadar işlediği ve yorumlardan hiç tekzip hatta yalanlama almadığını aktaran Sağlık, budan dolayı onur olduğu ve daima haklıdan ve doğrudan yana taraf olduğunu, kişileri rencide etmemek için özen gösterdiğini ve bu çizgiden sapmadan bu günlere geldiğini ifade etti.

55 yıllık gazeteci, Duayen Gazeteci Rahmi Sağlık’a muhabir olarak çalıştığı Ajans ve Gazeteleri ile Basın Kartlarını sorduğumuzda: “Söylemek belki pek inandırıcı olmayabilir. Ben size muhabirlik yaptığım ve elimde bulunan Haber Ajansların ve Gazetelerin Muhabir Kimlik Kartlarını ibraz edeyim onları yayımlayın” dedi.

Çalıştığı Ajans ve Gazeteleri sıralayan Rami Sağlık, “Mahalli  Hürses, Yeni Asya, Son Havadis, AK Ajan, Tercüman Gazetesi, Ulusal Basın Ajansı (UBA), Türk Basın Birliği Şube Başkanlığı ve Basın Kartı, Hürriyet Haber Ajansı ve 1990 yılından itibaren Hürriyet Gazetesinin Basın Kartları ve 10’nuncusu da 94 yıldan beri kesintisiz yayın yapan Trakya’da Yeşilyurt Gazetesinin Kaşe Yazarı Basın kartı” diye konuştu.

Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi olarak aslında bütün bunlar ortada iken halen elinde 10 basın kartı bulunan 55 yıllık gazeteci unvan’ına sahip Rahmi Sağlık’ın, yaşına rağmen gazetecilik yapıyorsa azimle çok şeyin yapıla bileceğini gösterdiğini, dolayısıyla biz günümüzün duayen gazetecisi Rahmi Sağlık’tır diye biliriz.

Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi olarak Ticari Hayatta, Sosyal Faaliyetlerde, görev aldığı Sivil Toplum Kuruluşlarında ve daha birçok alanda başarı elde eden Rahmi Sağlığın doğuşundan bugüne kadar verdiği mücadele ile nereden nereye nasıl geldiğini birçok öyküsünü, yaşantısını zevkle, okuyacağınıza inandığımız yazı dizisini önümüzdeki günlerde yayınlamayı düşünüyoruz.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.