Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Kırklareli, Sağlık 27 Aralık 2016 1110 Görüntüleme

“Deprem ve Kentsel Dönüşüm Paneli” yapıldı

HABER MERKEZİ

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu “Deprem ve Kentsel Dönüşüm” konulu Panel düzenledi.

Kırklareli Belediyesi, Kırklareli Kent Konseyi ve Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası’nın da destek verdiği Panel 24 Aralık 2016 Cumartesi günü Kırklareli Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi Salonu’nda yapıldı. Panele Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun yanı sıra STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başkanlığını TMMOB İstanbul Şube Başkanı Erdal Şahan’ın yaptığı Panele; AKUT Arama Kurtarma Derneği Onursal Başkanı Nahus Mahruki, İTÜ Emekli Öğretim Üyesi, Deprem Bilinci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, YTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Yrd. Doç. Dr. Ali Kılıç ve YTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Yrd. Doç. Dr. Ercan Koç konuşmacı olarak katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından panelin açılış konuşmasını Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kırklareli İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Erol Özkan yaptı. Özkan konuşmasında şu ifadelere yer verdi;  Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları kendi mesleki alanları kapsamındaki konularla olduğu kadar, toplumsal konularla da ilgilenmek durumundadırlar.

Çünkü; mühendis ve mimarlar; bilim ve teknolojiyi insanlık yararına ve doğal dengeyi koruyacak biçimde kullanmayı mesleğinin temel ilkesi kabul ederler. Çünkü; insanlığın refahına son derece olumlu katkılarda bulunan teknoloji, diğer yandan da insana, topluma ve doğaya karşı olumsuz etkiler yaratma potansiyeline sahiptir. Bu konuda toplumu bilinçlendirme görevi bizlere düşer. Mühendislik, Mimarlık ve Şehir Plancılığı hizmetleri, gerek tek tek bireylerin, gerekse toplumun günlük yaşamının her noktasını, her geçen gün daha çok etkilemekte, bu etki günümüzle sınırlı kalmayıp geleceğimizi de kapsamaktadır. Bu nedenle de, mühendislerin ve mimarların topluma, doğaya ve gelecek kuşaklara karşı sorumlulukları da hizmetlerinin kapsamıyla aynı oranda artmaktadır. Mühendisler ve mimarlar, ayrılmaz bir parçası oldukları toplumun refah ve mutluluğuna katkıda bulunmak için. mesleki etkinliklerinde, belirli ilkelere ve prensiplere uymak durumundadırlar. Ayrıca, gelişme sürecinin sıkıntılarını yaşayan ülkemizde bu toplumsal sorumluluk kendisini daha da ağırlıklı olarak hissettirmektedir. Bu sorumluluk, insanın kısa vadeli bencil isteklerini öne çıkararak, canlı ve cansız doğanın ve yaşam alanlarının tahribine yol açan anlayışlara bilinçli bir biçimde karşı konulmasını gerektirir. Topluma Karşı Sorumlulukları olması nedeniyle; Mühendis ve mimarlar mesleki bilgi, beceri ve deneyimlerini toplumun ortak çıkarları; evrensel insani kazanımların ve kültürel mirasın korunması ve insan refahının gelişimi için kullanırlar. Toplumun sağlığı, güvenliği ve refahı için duymuş oldukları sorumluluk her zaman kendi kişisel çıkarlarının, meslektaşlarının çıkarlarının ya da mimar ve mühendisler topluluğunun çıkarlarının üstünde yer almalıdır. İşte bu gerekçelerle, toplumsal ve halkın yaşam alanları ile ilgili konularda halkı ve kamuoyunu bilgilendirmek ve duyarlılık yaratmak görevini üstlenmek durumundadırlar” dedi. “Deprem ve Kentsel Dönüşüm” konulu Panelde AKUT Arama Kurtarma Derneği Onursal Başkanı Nahus Mahruki, İTÜ Emekli Öğretim Üyesi, Deprem Bilinci Prof. Dr. Haluk Eyidoğan, YTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Yrd. Doç. Dr. Ali Kılıç ve YTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Yrd. Doç. Dr. Ercan Koç birer sunum yaptı. Panel konuşmacılara plaketleri verilmesiyle sona erdi. (Kadir Sinici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Sanatçı Dostu Kent

Sanatçı Dostu Kent

Tema Tasarım | Osgaka.com