Ana Sayfa Köşe Yazıları 1.12.2016 1176 Görüntüleme

DAVULCU YELLENMESİ

DOBRA DOBRA

Mürtezan Bulut

Senelerdir çeşitli yerel gazetelerde yazı yazıyorum, yazdığım konular genelde yerel ama hiçbir tepki alamıyorum, acaba ben okunmuyor muyum yoksa aziz halkım gazete mi okumuyor? Veya okuyorlar da okumuyorlarmış gibi mi yapıyorlar merak ediyorum. Bu sefer resmi makamları ilgilendirecek bir konuyu yazımda dile getireceğim. Bakalım tepki alacak mıyım, yoksa bu yazım da davulcu yellenmesine mi benzeyecek çok merak ediyorum.

Lüleburgaz 1944 doğumluyum babam rahmetli bakkal ben de bakkallık ve bayilik yaptığım için içki ve sigara ile ilgili ticareti ve bu ticaretin uyulması gereken kurallar içinde yapılması icap ettiğini bilmekteyim. 2002 yılından evvel TEKEL denilen bir devlet kurumu vardı, eskiler bu kuruma Reji İdaresi veya İnhisarlar İdaresi derlerdi. Gümrük ve Tekel bakanlığına bağlı İstanbul’da Genel Müdürlük bütün Türkiye’de Tütün ve Tütün Mamulleri Alkol ve Tuz ile ilgili imalat satışının safhalarını düzenleyen yasanın uygulanmasını düzenler ve denetler idi. Bu kurum güya modernize edildi. Kemal Derviş beyin icadı olan yeni bir kurum yapılanmaları gibi örnek EPDK yani Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yapmayı da bir kuruma verdi. TAPDK yani Tütün Alkol Piyasasını Düzenleme Kurulu kuruldu. Şimdi bu üretim sahasına hangi ürünler girecek nasıl ne kadar üretilecek nasılını ve kimler tarafından satılacak gibi kuralları koyan ve takibini yapan bir kurum bu kadar geniş bir sahada nasıl düzen sağlayıp kontrol yapacak. TEKEL olalı faaliyette bulunduğu zaman KOLCU’luk denen bir yapılanması ile kontrol sağlayan bu kurumun bu gün kontrol gücü yok. Kanun acele ile çıkartıldığı için bazı maddelerinde kontrol ve denetimi Polis ve Jandarma’ya devredilmiş. Bu teşkilatın alışık olmadığı bilgisinin az, ihtisasının olmadığı bir konuda bilhassa huzur ve güvenliği sağlamakla ilgili bir alanda görevli olan bu teşkilat maalesef bu sahada yetersiz kalıyor.

* HER TARAF TÜTÜNCÜ OLDU

İlimiz Kırklareli’yi bilmem ama ilçem Lüleburgaz’da adım başı kaçak denilen tütünleri satan kağıtlarını satan dükkânlar ile doldu. Eskiden gizli yapılan bu ticaret türü şimdilerde aleni yapılır oldu. Alkol desen bütün pazar tezgahlarında ve bu gibi iş yerlerinde Uzo, Mastika ve Erik Rakısı olarak arzı endam etmektedir. Devletimin gelir ihtiyacı, vergi ve cezalarda tahsilatı hızlandırmak adına yeniden yapılandırma yaptığı bir dönemde petrole her gün zam ve ayarlamalar yapıldığı bu dönemde bu tür vergi kaybına sebep olan kaçakçılar ve gümrükçüler üzerine gidilmemesi bence çok büyük bir hata hatta kusurdur. İşte bunun için bu yazım ses getirir mi diye yazımın başlığını davulcu yellenmesi koydum. Malum davulcu yellenince gürültüden duyulmazmış acaba benim yazımda mı böyle olacak?

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Dünden Bugüne – 1

Dünden Bugüne – 1

Tema Tasarım | Osgaka.com