Ana Sayfa Köşe Yazıları 22.11.2016 1216 Görüntüleme

Cinsiyet, Eşitlikçi Yaklaşım ve Yönetici Kadınlar

DOBRA DOBRA

 Mürtezan Bulut

 Lüleburgaz Belediyesi’nin 2 Ödüllü Projesi yurt dışında Çin’in 50 milyon nüfuslu Guanzhou Bölgesi’nde bölgesel etkinliği ve yaşam kalitesini arttırma ile ilgili Proje Yarışması’nda ilk 15’e girerek başarı elde etmesi ülkemizde ve yurt dışında önemli bir olay oldu. Gazete, dergi ve yerel belediyeler bu projeyi ve kapsamını öğrenmek için harekete geçtiler. Bu harekete geçiş basında yer alınca Lüleburgaz ve belediyemizin reklamını da beraberinde getirdi. Ünlü olmak konuşulur olmak örnek alınmalı. Kırklareli ilinin bir ilçesi olarak Lüleburgaz’ımızın ve biz kent halkının gurur kaynağı oldu.

Daha evvel de söylendiği ve bilindiği gibi Lüleburgaz Belediye Meclisi 2015 Yılı’nda aldığı bir karar ile 2016 Yılı’nı “Kadın Yılı” olarak kabul etmiş ve bu yıl için yapılacak etkinliklerin yolu açılıp müsaade alınmış olmuştu. 2016 Yılı Meclis Kararı ile 2017 Yılı da “Bisiklet Yılı” olarak kabul edilmiş bulunmaktadır. Bu yılın Aralık Ayı’nda hizmete girecek olan “Bisiklet ve Motosiklet Akademisi”nin Çevre ve Peyzaj Düzenlemeleri devam etmektedir. Lüleburgaz Belediyesi almış olduğu kararlar ile kent halkının ortaya çıkan ve gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçları için projeler yapmakta ve performans bütçe uygulamaları ile geleceğe ait yatırımlardan planlanmaktadır. Belli bir vizyon için misyon edinmiş belediye meclisi ve çalışanları bu hususta ilmi araştırma ve çalışmalar yaparak meslek içi eğitim olarak yurt içi ve yurtdışı eğitim seminer ve programlarına katılarak diğer kamu kurum ve kuruluşlarına örnek olmaya çalışmaktadır. Bütün bu çalışmalar tamamen Belediye Başkanımız Emin Halebak’ın geleceği ve anı okumaktaki başarısından kaynaklanmaktadır. Ekibini ve çalışanları organize edip motive etmesi yönlendirmesi ve onları sürekli eğitime tabi tutması modern bir çalışma metodudur. Bu çalışma usulü sonuçta başarı getirmektedir. Her başarı da ülkemize, yöremize kentimize daha iyi bir yaşam sağlamaktadır.

Daha evvel uygulamaya geçilmiş kent içi yayalaştırma projesi ile dalında iki ayrı kuruluştan ödül alan belediyemiz bu sefer Kadın Yılı Etkinlikleri çerçevesinde kadına yönelik çalışmalar yaparak kadınımızın Cumhuriyet ile elde ettiği ama gereği gibi kullanamadığı haklarının kullanılması ve kent yönetiminde çalışma hayatında cinsiyet, hak eşitliği ile kadın etkinliğinin arttırılması ve daha iyi yaşam sağlanmak istenmiştir. Proje ile bu yolda önemli mesafeler alınmıştır. Bütün bu gelişmeler bir proje kapsamında gerçekleşmiş, alınan sonuçlar ilgi ile izlenmiş ve diğer ülke yöneticilerinin dikkatini çekmiştir. Çin’in Guanzohou Bölgesi bugün 50 milyonluk bir yaşam alanıdır. Köylülükten kentliliğe dönüşmüş bir bölgedir. B u bölge yöneticilerinin daha iyi yaşam için uğraş vermesi bize bir ödül getirmiştir. Gururluyuz.

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

OKULLAR NEDEN PARA İSTER?

OKULLAR NEDEN PARA İSTER?

Tema Tasarım | Osgaka.com