Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Kırklareli 17 Nisan 2019 61 Görüntüleme

Çiğ süt referans fiyatına 30 kuruş zam

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci; 10 Nisan Çarşamba günü Ulusal Süt Konseyi’nin Ankara’da gerçekleştirdiği toplantı kapsamında Çiğ süt referans fiyatının litre başına 2 TL olduğunu, Tarım ve Orman Bakanlığı çiğ süt destek fiyatını Ocak ayında olduğu gibi 25 kuruştan verirse süt üreticisi zarar etmeyeceğini söyledi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci
Çiğ süt referans fiyatının 2 TL olduğunu söyledi. Başkan Ali Dermenci, 10 Nisan Çarşamba günü Ulusal Süt Konseyi’nin Ankara’da gerçekleştirdiği toplantı kapsamında Çiğ süt referans fiyatının litre başına 2 TL olduğunu, Tarım ve Orman Bakanlığı çiğ süt destek fiyatını Ocak ayında olduğu gibi 25 kuruştan verirse süt üreticisi zarar etmeyeceğini söyledi. Başkan Dermenci, konu hakkında yaptığı açıklamada; “Ulusal Süt Konseyinin en son temmuz 2018 de toplanarak 1.70 TL/LT olarak belirlediği süt fiyatı mart 2019 a kadar sabit kalmasıyla, artan girdi maliyetleri süt üreticilerini ciddi anlamda zorladı.
İyi beslenme = kaliteli inek = kaliteli buzağı
Artan girdi maliyetleri kapsamında hayvanlarını yeterince besleyemeyen üreticiler hayvanlarının döl problemleriyle de karşı karşıya kaldılar. Yeterli besin değerlerini alamayan hayvanların sağlık problemleri de arttı. Böylelikle yem fiyatına döl tutmama maliyeti ve veteriner maliyeti da eklenince, ne yazık ki süt üreticisi zararlarını telafi etmek için süt ineklerini kesime göndermek durumunda kaldı.
süt – yem paritesi göz önüne alınmalı
Çiğ süt referans fiyatı süt – yem paritesi göz önüne alınarak kısa periyotlar halinde belirlenmeli. Yerinde sayan süt fiyatı artan yem fiyatına göre değerlendirmeli ve zarar edildiği durumda hemen müdahale edilmeli.
Yem fiyatlarına da müdahale edilmeli
Çiğ süt referans fiyatı bugün için 2 TL gibi görünse de maalesef ki yem sanayicisinin yaptığı ve yapacağı zamlarla kısa sürede tekrar maliyetin altında kalacaktır. Bunun için süt fiyatında nasıl referans fiyat belirleniyorsa, yem fiyatında da aynı şekilde referans fiyat belirlenme yoluna gidilmelidir.
Eğer yem fiyatları zamlanmaya devam ederse süt üreticisi kısa zamanda yine aynı durumu gelecek ve zarar edecektir. Maalesef ki bu durum böyle devam ederse hayvancılık ciddi anlamda yapılamayacaktır.
Süt üreticilerimize hayırlı olsun
1 Mayıs-31 Aralık 2019 tarihleri arasında %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ sütün 1 Mayıs 2019 – 31 Aralık 2019 tarihlerinde litre başına 2,00 TL olmasının üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. Kadir Sinici

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.