Ana Sayfa Köşe Yazıları 12.05.2022 331 Görüntüleme

CENGİZ UÇAR VE KADER DOSTLUĞUMUZ

 

 

Şenol Goncagül

 

1986 yılıydı. Yeşilyurt Gazetesi ‘ ne, resmi olarak gazeteciliğe başladım. O zaman, genç ve yapacak çok ama çok işi olan bir muhabirdim. Yeşilyurt Gazetesi yanı sıra, ayrıca, (dönem dönem) Türkiye, Milliyet, Hürriyet ve Günaydın Gazetelerinde de) muhabirlik yapıyordum. Hayat, o zaman öylesine zevkli ve geleceğe dair umut doluydu ki..!

 

Rasim Savaş Ergüven; amatör spor yazarımızdı. Mahmut Önder Güven; haberler için destek verirdi. İyi bir de ajans muhabiriydi. (Benim de 23 yıl 2. Başkanlığını yaptığım Kırklareli Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yapıyordu)

 

(merhum) Sabri Akyüz, o ilk dönemlerimde, gazetemizin yazı işleri müdürüydü. (Sabri Akyüz için, Kırklareli yerel basınında ayrı ve özel bir sayfa açılması gerektiği kanaatindeyim. )

 

Savaş Eskici, , önce stajyerimiz idi. Sonradan da, yazı işleri müdürü olarak görev yap. (Savaş Eskici emekli olup, halen Kırklareli Ticaret Odasında basın danışmanlığı yapıyor)

 

Sabri Akyüz sonrasında, yazı işleri müdürlüğü işi bana kalmıştı. Benden sonra da, Semih Tuna, aynı görevi (layıkı ile) yerine getirdi.

 

Benim (çömezlik) dönemlerimde tanıştığımız Cengiz Uçar, Kırklarelispor ve amatör spor sevdalısı idi. Spor yazarlığında başlı başına bir otoriteydi. Takdir eder, çalışmalarını zevkle takip ederdim.

 

1994 yılıydı. Yeşilyurt Gazetesi ‘ nd e yaşanan bir anlaşmazlık sonrasında, (dönemin valilik basın müdürü ) Has an Baykal ın da destekleriyle, Cengiz Uçar ile birlikte ALTERNATİF GAZETESİ ‘ ni kurduk. Çok büyük imkansızlıklara rağmen, kısa zamanda fırtınalar estiren bir gazete haline gelmiştik. Kırklareli Aktif Gazeteciler Cemiyeti ‘ ni kurup, kurucu başkanı olmuştum. Dediğim gibi; o zamanlar, büyük hedefleri ve hırsları olan bir genç gazeteciydim.

 

Haftalık olarak kurduğumuz gazetemiz, iyi yolda devam ederken, siyaseten satın aldığı Önadım Gazetesi ‘ ni devretmeyi düşündüğünü öğrendiğim M. Tuna Soykan ile gazeteyi satın almak üzere anlaştık. (Babam emekli olduğu için ve vergi indirimi olacağı için) gazetenin imtiyaz sahibi Recep Goncagül olarak tescillendi. (Tuna Abi’me, gösterdiği kolaylık ve destekleri için, ömür boyu minnettar kalacağım)

 

Harç, borç satın alınan Önadım Gazetesi ‘ nin, tüm bölgede etkin hale gelmesini istiyorduk. Bu yola birlikte çıktığımız (kader dostum) Cengiz Uçar ile geceli gündüzlü, sansasyonel haber ve takiplerimizle o iddialı hedeflerimize de ulaşmaya başlamıştık.

 

(Kırklareli ‘ de, halen tipo (kurşunlu) matbaa baskı sistemleri vardı. Gazete binamız da, bugün kü 288 cafe nin, stadın hemen yanındaydı. Gözümü karartıp, Ankara ‘ dan, yarısı peşin, ofset makinaları satın aldım. O borcumuzu da, gazete için aldığımız kredi borcumuza ekleyip, yükümüzü çoğaltmışy ama bir hedefimizi daha hayata geçirmiştik. (Toplantı ve açılışlarda, ertesi günü RESİMLİ ve üstelik de RENKLİ  olarak çıkacak haberi kaçırmamak için, gözler Önadım Gazetesi n den gelecek muhabiri arardı sürekli…)

 

ALTERNATİF GAZETESİ ile başlayıp, Önadım Gazete ile devam eden dostluğumuz ve kader arkadaşlığımız, Önadım Gazetesi ‘ ni satmamıza rağmen de, uzun zaman devam etti. Cengiz Uçar halen yakın dostum ve aile dostumuzdur. Bende önemli yeri ve değeri olan bir meslektaş ve dosttur…

 

İşin bir de; Gazeteciler Cemiyeti yanı vardı. Cengiz ile birlikte, Selim Tiuran ‘ ın başkanlığını sürekli desteklemiş ve ikinci başkanlığını yapmıştık. Sonra, ben ikinci başkanlık görevini bıraktım. Cengiz, geçenlerde yapılan genel kurula kadar da, cemiyet başkanlığı görevini yerine getirdi.

 

Bizler, belli bir döneme damgalarını vurmuş, ama artık belli oranlarda yorulmuş, yerimize yeni isimleri yetiştirmeye çalışan, (yaşlı) deneyimli gazetecileriz.

 

Mental yorgunluğumuz var. (Dile kolay, 2 haziran da, gazetecilikte profesyonel olarak 35 yılı geride bırakıyorum. Cengiz Uçar, benden daha eski ve deneyimlidir. 40 yıllık civarındadır)

 

İnsanın, birilerine (kardeşim) diyebilmesi için; kan bağına ihtiyacı yoktur! Başınız sıkıntıya girdiğinde, hastalandığınızda, zor anlarınız da, yanınızda kimler varsa, kardeşiniz ve yakınınız odur.

 

Cengi Uçar, o zor dönemlerde birlikte bir çok sıkıntıyı omuzladığımız, kadim dostlarımdan birisidir. (kan bağı olmayan) kardeşimdir. Adam gibi adamdır…

 

(Covit nedeniyle tedavi gördüğüm hastanede, yasak olmasına rağmen, yasağı bile aşarak, ziyaretime gelen, bana moral ve her türlü desteği veren Murat Zortul, kan bağımızın olmamasına rağmen, kardeşimdir. Büyüğümdür.)

 

Zortul Medya Grubunda görev yapan yöneticisinden, muhabirine kadar, basımcısından, dağıtıcısına kadar, tüm arkadaşlarım benim kardeşimdir. Allah, hepsinden gani gani razı olsun…

 

Zor dönemlerimde, her zaman bana sahip çıkan, itimat ederek, yöneticilik işlerini veren Öznur Tüzün, (kan bağı olmayan) ablamdır. Allah, hepsinden razı olsun…

 

(Kırklareli yerel basınında, başta spor yazıları olmak üzere, bir çok alanda haber ve köşe yazıları ile bölgeye damgasını vuran ( ne yazık ki, Tarınm Kredi Kooperatifleri Genel Müdür Yardımcısı iken,) geçirdiği trafik kazası sonrasında aramızdan ayrılan Yakup Kadri Ceylan için de, ayrı bir sayfa açmak mecburiyetimiz vardır! Kendisi için Kırklare ‘ de, bir park veya önemli bir yere adının verilmesi için binlerce imza toplamıştım. Ancak, dönemin belediye başkan ve meclisi, bunu görmezden gelmişti! O konu, eninde sonunda belediye meclisinde gerekli karar ile hayata geçmelidir.)

 

Yarın, birileri çıkıp, Kırklareli yerel basını hakkında bir araştırma yapmak veya kitap yazmak isterse, o yayınlarda isimleri önemli yerlerde geçecek isimler arasında, Cengiz Uçar ile birlikte yer alacağız. (Seversiniz veya sevmez siniz amma) bizler de, sizler gibi, bu dünyadan sadece geçiyoruz! Kırklareli yerel basınında da, geçtik ve halen geçmeye devam ediyoruz…

 

Bu vesile ile Kırklareli yerel basınında, kader ve kadim dostum olan Cengiz Uçar ‘ dan, kısaca söz etmeyi istedim. İleride  bilgi ve belge teşkil etmek üzere, not düşmek istedim…

 

İnsanlar; önceleri çok şey yapar, bir şey anlatmazlarmış! Sonraları, hem çok iuş yapar, hem de çok şey anlatırlarmış! (bizim gibi) belli bir döneme geldikten sonra ise; hiçbir şey yapmazlar ama sadece önceden yaptıklarını anlatırlarmış..!

 

Bizimkisi de işte o mesele!

 

Yeniden görüşmek dileği ile…

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

EVET mi?  HAYIR mı?

EVET mi?  HAYIR mı?

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.