Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 18 Eylül 2023 202 Görüntüleme

ÇANLAR KİMİN İÇİN ÇALIYOR?

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın Ağustos ayında Kırklareli genelinde yaptığı anket çok konuşulmuştu. Sonuçlarının partilerin genel merkezleri ile paylaşıldığı araştırmayı yapan şirketin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Can Selçuki’ye ulaştık. Kırklareli’nin gündemini ilgilendiren bu araştırmanın sonuçlarını değerlendirmesini istedik. İşte sonuçlar ve Selçuki’nin yorumları…

Sayın Selçuki, araştırma kaç kişi ile yapıldı?

Öncelikle anket, Kırklareli’nin 13 mahallesinde nüfus yoğunluğu dikkate alınarak yapıldı. %50-%50 kadın-erkek dengesinde yapılan anket, 1.500 kişi ile CATI- Bilgisayar yöntemi ve yüz yüze görüşülerek yapıldı.

Peki, ilk sonuçlarda siyasi tablo nasıl?

Bu pazar genel seçim olsa, kararsızlar dağıtılmadan deneklerin %33’ü CHP’ye, %22’si ise AK Partiye oy verebileceğini söylüyor. İYİ Parti’nin oyu %10, MHP’nin oy oranı ise %4… “Oy Kullanmayacağım” ve “Kararsızlar”ın oranı ise %10 ve %17…

Yerel seçimlerde durum nasıl?

31 Mart 2019 yerel seçiminde Mehmet Siyam Kesimoğlu’na oy verenlerin %38’i bu pazar seçim yapılsa CHP’ye oy vereceğini belirtirken %21’i kararsız, %19’u ise AK Parti’ye oy vereceğini belirtiyor. 2019’da CHP adayına oy verenlerin %57’si yine CHP’ye, MHP adayına oy verenlerin ise %55’i AK Parti adayına oy vereceğini belirtiyor.

Mevcut başkandan memnuniyeti sordunuz mu?

Sorduk. Şu anda Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun belediye başkanlığı memnuniyet yaratmıyor. Kırklareli seçmeninin %31’i hiç başarılı bulmadığını söylüyor. “Başarılı” ve “Çok Başarılı” bulanların toplam oranı ise %29…

İcraatların değerlendirilmesi istendiğinde sonuç nedir?

Bir sorumuzla bunu da kontrol ettik. Bunu destekleyen bir sonuç da “Belediyenin başarılı bulduğunuz hizmetlerinden 3 tanesini söyler misiniz?” dediğimizde seçmenin %39’u fikrim yok cevabını verdi. Seçmenin yarıya yakını, başarılı bulduğunu söyleyebileceği bir hizmet bulamıyor. Ulaşım/Yol %11, Çöp Toplama / Çevre Temizliği %10, Sosyal Kültürel Etkinlikler ise %10 en başarılı bulunan hizmetlerken, başarısız bulunanlarda da yine %24 ile Ulaşım/Yol, Temizlik/İlaçlama %20, Altyapı (Su, Elektrik) ise %18 ile ilk üçü oluşturuyor.

Kentin gündeminde başarılı bulunan hangi isimler var? Bu isimlerin itibarını sordunuz mu? Kentte karşılıklarını ölçtünüz mü?

Evet, bu isimleri ve başarılı bulup bulunmadıklarını sorduk deneklere… “Bu isimleri ne kadar başarılı buluyorsunuz?” sorusunun cevabı Soner Ilık ve Görkem Gökçe bakımından net gözüküyor. 10 üzerinden değerlemede Soner Ilık 5,16 ile birinci; Görkem Gökçe ise 5,11 ile ikinci sırada başa baş yer alıyorlar. Diğer tüm isimler ise ortalamanın altında.

Hangi özellikleri ön plana çıkıyor sizce bu iki ismin?

Halk yeni yüzler görmek istiyor. Vizyoner isimler, donanımlı isimler istiyor. Özellikle yerel yönetimde. Bu analizin desteğini, başka bir sorunun cevabında da görüyoruz. “Sayacağım özellikler Kırklareli belediye başkanında olması sizin için ne derece önemli?” sorusuna verilen cevaplar bunu işaret ediyor.  En başta gelen özellik ise “iyi eğitim almış olmak”…

Sorunun cevaplarında 10 üzerinden değerlemede,

8,67               İyi eğitim alması

7,63               Sivil toplum kuruluşlarında deneyimli olması

7,47               Genç olması

7,03               Siyasette yeni bir yüz olması

6,30               Daha önce belediyecilik yapmış olması

4,32               Dindar olması

Bakın, adayın daha önce belediyecilik yapması sondan ikinci sırada çıkmış. Eğitimli, vizyoner ve siyasette yeni bir yüz olması belediye tecrübesinin önünde çıkmış. Dindar olması konusunda da bir öncelik yok. Bu da şu demek, adayın özellikleri, ideolojinin önüne geçmiş.

Sayın Selçuki’nin bildirdiği araştırma sonuçları esas alındığında, Zortul Medya  olarak bir analiz yapmamız gerekirse, şu sonuçlar tüm kentin siyasi dengelerini yakından ilgilendiriyor:

  • AK Parti’nin parti kimliği ile seçimleri kazanabilmesi için kararsızlar ve CHP’den mutlaka oy alması gerekiyor. MHP ile ittifak yapması gerekliliği de gözüküyor.
  • Yerel seçimler farklı sonuçlar doğurabilir. Adaylar belirleyici olabiliyor. Bu yüzden CHP’de de işler parlak gözükmüyor.

CHP kentte birinci parti ama konu aday olduğunda farklı sonuçlar elde ediyorsunuz. Mevcut belediye başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun işi çok zor. Bu verilere göre seçilme ihtimali yok gibi. Kesimoğlu seçmen tabanının yarısından fazlasını kaybetmiş.

  • Her 10 Kırklarelili’den 7’si belediye başkanını başarılı bulmuyor. Kırklarelili, Kesimoğlu’nun başarılı icraatlarını hatırlamıyor. Başarısız icraatları sayanlar daha blok ve mevcut duruma karşı negatif.
  • Cumhur İttifakı cephesinden “başarılı” bulunan isim Soner Ilık, Millet İttifakı cephesinden “başarılı” bulunan isim ise Görkem Gökçe. Bu da demek oluyor ki, bu isimlerin kapsayıcı ve daha çok bilinir olması halinde diğer adaylara nazaran çok şansları var. Her ikisinin de halkta karşılıkları var.
  • Kırklarelili; başarılı, vizyoner, donanımlı, eğitimli ve “yeni yüzler” istiyor. Bu bakımdan Görkem Gökçe ve Soner Ilık isimleri öne çıkıyor. Görkem Gökçe aday olmayacağını açıkladığından, sahnede ve önde olan isim olarak Soner Ilık gözüküyor.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com