Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 16 Şubat 2017 1261 Görüntüleme

Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Kırklareli’nde İşverenlere anlatıldı

“Türkiye ortalamasına göre çok iyi bir konumdayız”

* Kırklareli Valisi Esengül Civelek; 2023 yılında Türkiye’nin saygın, güçlü, dünya ülkeleri arasında yer alma hedefini gerçekleştirebilmek adına tüm tarafların iş birliği, gönül birliği ve dayanışma içerisinde çaba sarf etmesi gerektiğini söyleyerek; “Kırklareli olarak işsizlik oranımız,  kayıt dışı istihdam oranımız, iş gücüne katılım ve istihdam oranları bakımından Türkiye ortalamasına göre çok iyi bir konumdayız. Bu verileri gururla ifade ediyoruz. Sizlerin sayesinde bu verilere sahibiz. Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü’nde 2023 Yılı’nda ülkemizin saygın, güçlü, dünya ülkeleri arasında yer alma hedefini gerçekleştirebilmek için tüm taraflar olarak bizler iş birliği, gönül birliği ve dayanışma içerisinde var gücümüz ile çalışacağız” dedi.

HABER MERKEZİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun başlattığı “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” Programı Çalışmaları, İŞKUR Kırklareli İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kırklareli Valisi Esengül Civelek’in başkanlık ettiği toplantıda işadamlarına anlatıldı.

14 Şubat 2017 salı günü saat 16.30’da Kırklareli Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda konuşma yapan Kırklareli Valisi Esengül Civelek; 2023 yılında Türkiye’nin saygın, güçlü, dünya ülkeleri arasında yer alma hedefini gerçekleştirebilmek adına tüm tarafların iş birliği, gönül birliği ve dayanışma içerisinde çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi.

* Vali Civelek; “Türkiye ortalamasına göre çok iyi bir konumdayız”

Kırklareli’nin Türkiye Ortalaması’na göre çok iyi bir konumda olduğunu vurgulayan Kırklareli Valisi Esengül Civelek, yaptığı konuşmasında; “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun başlattığı Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı Çalışmaları hakkında müdürlerimiz bilgilendirme yapacak. Sizlerden beklentilerimiz çalışma hayatında Milli Seferberlik olarak ilan edilen istihdam edilebilirlik konusunda destek ve katkılarınızdır. Burada başarılı ve verimli bir toplantı temenni ediyorum” dedi.

Kırklareli’nde bulunan iş adamları ile gurur duyduklarını belirten Vali Esengül Civelek; “Çok değerli işadamlarımız biz sizlerle gurur duyuyoruz. İyi ki varsınız. Kırklareli’nin istihdam edilebilirlik oranındaki başarılarımızı üst makamlara bizzat iletiyorum. Kırklareli olarak işsizlik oranımız,  kayıt dışı istihdam oranımız, iş gücüne katılım ve istihdam oranları bakımından Türkiye ortalamasına göre çok iyi bir konumdayız. Bu verileri gururla ifade ediyoruz. Sizlerin sayesinde bu verilere sahibiz. Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü’nde 2023 Yılı’nda ülkemizin saygın, güçlü, dünya ülkeleri arasında yer alma hedefini gerçekleştirebilmek için tüm taraflar olarak bizler iş birliği, gönül birliği ve dayanışma içerisinde var gücümüz ile çalışacağız. Geldiğimiz nokta son derece memnuniyet vericidir. Ancak bu noktayı yeterli görmüyoruz. Dolayısıyla ülkemizin Ulasal kalkınma ve gelişmesine Kırklareli olarak yerelden verebileceğimiz maksimum katkı ve desteği sizlerle vermek için çaba göstereceğiz” diye konuştu.

* Aksoy; “Emeği büyük olan Valimiz Esengül Civelek’e teşekkür ediyorum”

“Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” Programı Çalışmaları ile ilgili işadamlarına bilgi veren İŞKUR Kırklareli İl Müdürü Hasan Aksoy konuşmasında; “İlimizde istihdama katkı sağlayan, işsizlere iş imkânı veren işverenlere geldiği günden bu güne kadar çok büyük destek veren ve bu toplantının yapılmasında da emeği büyük olan Valimiz Esengül Civelek’e teşekkür ediyorum. İlimizde istihdam sıkıntısı dışarıdan bakıldığında yok gibi görülse de bazı iş bulamayan dezavantajlı işsizlerimiz Kırklareli’de de var. Bu nedenle Kırklareli’de ülkemizde yayınlanmış bulunan Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Programı’nın kısada olsa tanıtımını yapmak istedik. Ülkemiz son günlerde özellikle 2016 Yılı’nın ortalarından bu güne kadar muhtelif sıkıntılara düşürülmek istendi. İçerde ve dışarıda yürütülen terör faaliyetleri ekonomimize olumsuz etkiler yaptı. Bunların önüne geçmek ve işsizliği azaltabilmek için ülkemizde böyle bir istihdam seferberliği başlatıldı.  Bu seferberliğin duyuruları kanunlaştı. Yürürlüğe girdi. İş verenlerimizin devletimiz tarafından sağlanan bu imkanları bir kez daha bizlerden duymasını istedik. İşverenlerimizin son teşvik ile ilgili en çok bilgi almak istedikleri husus, 31 Aralık 2016 yılı itibari ile sigortalı sayısı standart tutulmak kaydıyla ele alındığında 2017 Şubat Ayı’ndan itibaren her bir artı istihdama hükümetimizin 770 TL desteği var. Bununla amaç işsizliği yok etmek. Genç işsizlere istihdam sağlamaktır. Bu projede işverenler İŞKUR vasıtası ile işçi aldıkları takdirde bu işçilerinin işveren sigorta primleri, işsizlik sigorta primi, iş sağlığı, meslek hastalığı ve vergi dahil bütün ödemeleri hükümetimiz tarafından yapılacak. İşverenlerimizden biz bu kategoriye giremem diyen olur ise mesleksiz meslekli hale getirerek, işsizleri fabrikalarda ve bunun gibi alanlarda istihdama kavuşturmak. Bu tür kurslarımızda halen yürürlükte. İşverenler istedikleri takdirde kursları işyerinde gerçekleştiriyoruz. Her bir kursiyerin yine iş kazası, meslek hastalığı, genel sağlık sigorta primlerini yatırıyoruz. Kursiyerlerimizde günlük 30 TL ödeniyor. Bu kurslarında tüm maliyeti kurs süresince ödemeleri kurumumuz tarafından yapılıyor.  Bir diğer teşvikimiz iş başı eğitim programımız. Her işverenimiz iki sigortalı çalıştırdığı takdirde işçi sayısına oranla programımızı uyguluyoruz. Bu şekilde teşviklerimizi halkımıza anlatacağız” şeklinde konuştu.

* Aksoy; “İstihdama çok büyük katkı sağlayacağını umuyorum”

Verilen teşviklerin istihdama önemli ölçüde katkı sağlayacağını aktaran Aksoy; “Ülkemiz için son verilen teşviklerin yararlı olacağını düşünüyor, istihdama çok büyük katkı sağlayacağını umuyorum. Valimizin himayesinde çalışma arzu ve isteğinde olan roman vatandaşlarımızın da birçoğunu istihdama kavuşturuyoruz. Bunun devamını da arzuluyoruz. İşverenlerimiz ile görüşmelerimizde dezavantajlı işsizlerimizin de istihdam edilmelerine katkı sağlamaya devam edeceğine inanıyorum. Toplantının düzenlenmesi için bize imkan veren Valimiz Esengül Civelek’e yine toplantının Kırklareli Ticaret Borsası’nda yapılmasına imkan tanıyan Ticaret Borsası Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür ediyorum” cümlelerini kullandı.

Son olarak işverenleri SGK’nın verdiği teşvikler hakkında bilgilendiren SGK Kırklareli İl Müdürü İl Müdürü Av. Tahsin Halcı; Kırklareli’ye 5 milyon TL bir teşvik verildiğini ifade etti.

* Av. Halcı; “İşadamları Türkiye’nin lokomotifidir”

Kayıt dışılığı en asgari düzeye indirmek için çabaladıklarını vurgulayan Halcı; “Kırklareli’den Kars’a kadar Milli Seferberlik ilan edildi. Bir temel hedefimiz var. Büyük Türkiye’nin büyük hedefleri var. Dolayısıyla cesur ve büyük adımlar atmak zorundayız. İşadamları Türkiye’nin lokomotifidir. Böyle olması gerektiğini düşünüyorum. Oldukça güzel işler yapıyorsunuz. Ama aktaramadığınızı düşünüyorum. Hedefimiz kayıt dışılığı en asgari düzeye indirmek. Kayıtlı istihdamı da yukarıya çıkartmaktır. İŞKUR’un her getirdiği eleman bizim için kazanımdır. İşverenlerin artı aldığı her elemana saygı duyuyorum. Türkiye’nin 2023 hedefleri var. 2023’ün en önemli konularından biri de istihdamdır. İstihdamda hedefimiz %24’lük kayıt dışıdır. 7yıl sonra ulaşacağımız bu hedefe siz değerli arkadaşlarımız 7 yıl öncesinden %15’lerin altına inerek,  ulaştınız. Bu rakam basit değildir. Türkiye oranı şuanda %34’lük bir orandadır. Kırklareli’nde %15’lerin altındadır. Büyük işletmelerde bu oran sıfırdır. Ama bununla durmayacağız. Bizim hedefimiz Kırklareli’nde %10’ların altına inmek. SGK işverenlere %5 prim teşviki vermektedir. 49 bin sigortalının yararlandığı yaklaşık 6 bin işverenin yararlandığı %5’lik bir teşvik var. Bu basit bir teşvik değildir. Kırklareli’ne 5 milyon TL bir teşvik veriliyor. Eğer bir şekilde kayıt dışı çalıştırırsanız, bütün bu teşvikleriniz gider. Hiçbir teşvikten yararlanamayıp, ileriye dönük 12 ay teşviklerden yararlanamazsınız. Bu konuda hassas davranmanızı önemle rica ediyorum. İşveren konusunda bütün problemlerinizi hiç tereddüt etmeden SGK Kırklareli İl Müdürlüğü’ne gelip, soruyorsunuz. Bütün bilgiler verilecek olup, memnun bir şekilde ayrılmanızı sağlayacağız. Büyük hedeflere ulaşmak için büyük adımlar atacağınıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” Programı Çalışmaları yapılan konuşmaların ardından işverenlere yönelik sunum yapılması ile son buldu.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com